Ana sayfa Haber Google Chrome’un gizli modu o kadar gizli değil

Google Chrome’un gizli modu o kadar gizli değil

Google şu anda Kaliforniya'da dava ediliyor çünkü Google, Chrome’un gizli modunu kullanırken bile insanları izlemeye devam ediyor.

0

‘Gizli’ adı, çevrimiçi yaptığınız hiçbir şeyin izlenmeyeceği izlenimini veriyor, ancak kesinlikle Google Chrome‘un Gizli Modda durum böyle değil. Gizli mod açık olsa bile, Chrome tarayıcısı, web sitelerinin, Google’ın kendi hizmetleri de dahil olmak üzere o oturum sırasında gezinme alışkanlıklarınız hakkında bilgi toplamaya devam ediyor. Dahası, varsayılan arama motoru Google olarak kalıyor. Ayrıca davranışınızı izlemeye devam edip; bu verileri potansiyel olarak IP adresinize bağlıyor.

GOOGLE CHROME’UN GİZLİ MODU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Google savunmasında, hiçbir zaman aksini iddia etmedi. Google’ın, mahkeme, Kaliforniya davasını reddettiğinde Bloomberg’e gönderdiği bir açıklamada “Chrome’da Gizli mod, size, yaptığınız eylemin tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.

Samsung Galaxy Tab A7 Lite görüntüleri ve temel özellikleri sızdırıldı

PEKİ GİZLİ MODDA GÜVENLİ GEZİNMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Ancak bu gizlilik içinde gezinmek istiyorsanız Chrome Gizli modundan daha iyisini yapamayacağınız anlamına gelmez.

Aşağıda, tarayıcıyı Google Chrome ile aynı motor üzerine kurulu ve tüm uzantılarıyla uyumlu olan ancak daha güçlü bir özellik de dahil olmak üzere çok daha üstün bir gizlilik seti sunan bir web tarayıcısı olan Vivaldi’ye geçirmenin gizlilik avantajlarını açıklayacağız.

Vivaldi Gizli Pencere

Vivaldi’nin Chrome’daki “Gizli mod” isminin eşdeğeri burada “Özel Pencere” olarak adlandırılır. Chrome’da olduğu gibi, varsayılan olarak web sitelerinin veya internet servis sağlayıcınızın web etkinliğinizi izlemesini engellemez. Ancak, özellikle tarayıcının sayısız ayarını araştırırsanız, Chrome Incognito’ya çeşitli şekillerde üstün gizlilik sunar.

Vivaldi “Özel Penceresi”nin varsayılan olarak nasıl daha iyi olduğu ile başlayalım. Yeni başlayanlar için, Özel Penceredeki varsayılan arama motoru DuckDuckGo olarak ayarlanmıştır. Kullanıcıları hakkında herhangi bir kişisel bilgi toplamayı reddeden arama motorudur bu. Bu, Google günlük gezinme için varsayılan tarayıcı olsa bile, arama etkinliğiniz “Özel Pencere”de izlenemeyeceği anlamına gelir (elbette Google’ı manuel olarak ziyaret etmediğiniz sürece).

Vivaldi ayrıca, bilgisayarda geride bırakılan kişisel Windows hesabınızda ne için gezdiğinize dair herhangi bir iz bırakmamak için daha da ileri gider. Diskte depolananları en aza indirir, bunun yerine kritik bilgileri depolamak için bilgisayarın belleğine güvenir, böylece oturum sona erdiğinde, örneğin, geçici disk dosyalarını tarayarak daha sonra herhangi bir aradığınız şeyi kurtarma şansı çok az olur.

Ancak Chrome’da kalıyorsanız …

Yukarıdakilerin tümü sizi tarayıcıyı değiştirmeye ikna etmediyse, sörf gizliliğinizi korumak için Chrome’da atabileceğiniz büyük bir adım vardır. HTTPs üzerinden DNS, internet sağlayıcınızdan ziyaret ettiğiniz siteleri ve bağlantınızı gözetleyen herkesi maskeleyecektir.

Bu özelliği açmak için Chrome ayarını açın ve “DNS” yi arayın. Güvenli DNS özelliğini bulun. “Birlikte” açılır menüsünden bir sağlayıcı seçin (OpenDNS iyi bir seçimdir) ve “ile” nin yanındaki düğmenin seçildiğinden emin olun. Aynı bağlantı, DNS sağlayıcınızı Vivaldi’de değiştirmek için de kullanılabilir.

Firefox ayrıca bu özelliği ayarlarında sunar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here