Ana sayfa Haber Google Chrome yeni güncelleme ile daha hızlı olacak

Google Chrome yeni güncelleme ile daha hızlı olacak

Google Chrome 90, HTTPS protokol güncellemesi ile daha hızlı ve daha güvenli oluyor. Google Chrome, HTTPS protokolünü Web tarayıcısı genelinde standart hale getirecektir.

0
Google sesli asistan özelliği

Google Chrome web tarayıcısının en son güncellemesi, Web tarayıcısını eskisinden daha hızlı ve daha güvenli hale getirir. Tarayıcı, web sayfaları arasında gezinmeyi hızlandırmak için HTTP yerine HTTPS kullanacaktır. HTTP, Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelir ve HTTPS’nin sonuna S eklenmesi Güvenli anlamına gelir. S’yi HTTP’nin sonuna eklemek, kullanıcının tüm iletişimini ve bilgilerini koruduğu için kullanıcıların İnternet’te güvenli bir şekilde gezinmesine yardımcı olur. Chrome ayrıca uzun süredir İnternet’i HTTPS’yi benimsemeye çağırıyor.

Microsoft, Discord’u satın almak için görüşüyor

GOOGLE CHROME TÜM ADRESLERİN HTTPS PROTOKOLÜNÜ ALACAĞINI BELİRTTİ

Chromium Blog’daki bir gönderiyle Google, herhangi bir protokol içermeyen tüm adres çubuğu girişlerinin otomatik olarak https: // protokolünü alacağını açıkça belirtti. Blog gönderisinde ayrıca, bir kullanıcı belirli bir web sitesini ilk kez ziyaret ederse, kullanıcı web sitesine adres çubuğuna girdiğinde Chrome’un HTTP yerine HTTPS protokolünü otomatik olarak seçeceğini belirtti. Daha güvenli ve özel olmasının yanı sıra, HTTPS, tarayıcının HTTP’den HTTPS’ye gitmesine gerek kalmayacağından web sitesine daha hızlı bağlantı sağlar.

Bir web sitesi HTTPS protokolünü desteklemiyorsa Chrome, HTTP’ye geri dönecektir. Ayrıca Chrome, IP adresleri, tek etiketli alanlar ve ayrılmış ana bilgisayar adları için HTTP’ye bağlı kalacaktır. Değişiklikler, Chrome Masaüstü için Chrome 90 ve Android için Chrome’da uygulanmaktadır. İOS için Chrome sürümü daha sonra gerçekleştirilecektir.

Chrome ile ilgili diğer haberlerde Google, Android için Chrome tarayıcısını daha hızlı yükleme süreleri sunacak, daha az kaynak kullanacak ve öncekinden yüzde 13 daha hızlı yüklenecek şekilde güncelledi. Google ayrıca, Android için Chrome kullanıcılarının sayfaları tam olarak açmadan önce, isterlerse aynı veya yeni bir sekmede önizleyebileceklerini de duyurdu. Bu özelliklerin ikisi de Android’de Chrome 89 ile birlikte sunulacak.

Chrome 90’dan başlayarak, tarayıcı, bir protokol belirtmeyen çoğu yazılı gezinme için varsayılan olarak HTTPS’yi kullanacaktır. Google, bunun yalnızca bir güvenlik ve gizlilik iyileştirmesi olmadığını, aynı zamanda HTTPS’yi destekleyen web sitelerinin ilk yükleme hızını da artıracağını iddia ediyor, çünkü Chrome, http: //’den https: //’ye yönlendirilmeden doğrudan HTTPS uç noktasına bağlanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here