Ana sayfa Haber Google, Android güncellemesinde 6 yeni özelliği açıkladı

Google, Android güncellemesinde 6 yeni özelliği açıkladı

Google, Android güncellemesinde yapılacak 6 yeni özelliği duyurdu. Süper güçlü Emoji Kitchen klavyesi de dahil olmak üzere özellikler önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

0

Google, Android güncellemesiyle gelecek olan yeni 6 özelliği açıkladı. Android kullanıcılarının Google’ın oluşturmakla meşgul olduğu şeyleri beklediği yılın en harika zamanı. Tatil için tam zamanında, Google bayram selamları için mesaj göndermek, güzel bir kitap okumak veya son dakikada alışveriş yapmak için mükemmel olan altı yeni Android özelliğini kullanıma sunuyor.

Samsung Android 11 alacak 40’dan fazla modeli duyurdu

GOOGLE ANDROID GÜNCELLEMESİNDEKİ 6 ÖZELLİK

1- Emoji Kitchen

Unicode Konsorsiyumu her yıl yeni emojiler sunar. Ancak bazen gülen yüzleri ve sembolleri onu kesmez. Özellikle de artan dijital iletişim döneminde. Bu nedenle Google, Şubat ayında Android kullanıcılarını yeni karakterler ve ifadeler oluşturmaya ve paylaşmaya davet eden Emoji Kitchen’ı tanıttı. Android 6.0 ve sonraki sürümler için Gboard’da mevcut olan en son güncelleme, 14.000’den fazla benzersiz tasarım kombinasyonuna sahiptir. Önerilen kombinasyonları görmek için iki emojiye dokunun veya daha yoğun duyguları ortaya çıkarmak için birine iki kez dokunun.

2- Sesli kitaplar

Günler kısaldıkça ve hava soğudukça, rahat bir battaniye, biraz mum ve bir sesli kitapla sarılmak için daha iyi bir zaman olamaz. Ancak, Android ürün yöneticisi Ajay Gokhale’in de belirttiği gibi, “en sevdiğiniz bağımsız yazarın yazdığı gibi” kitapların tümü konuşma masallarına dönüştürülmez. Korkmayın: Google Play, ABD ve İngiltere yayıncılarıyla ortaklaşa, otomatik oluşturulan anlatıcıları kullanacak. Böylece sesli sürümleri olmayan öyküler okunabilir.

Gokhale, “Play Store’da aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla ses başlığına sahip olacağınız anlamına geliyor,” dedi. Otomatik anlatımlı sesli kitaplar oluşturmak için yayıncı aracı şu anda beta aşamasındadır. Ancak 2021’in başlarında daha geniş çapta kullanıma sunulacaktır.

3- Sesli Erişim

2018’de piyasaya sürülen Ses Erişimi, insanların telefonlarını kullanarak kontrol etmelerine olanak tanıyor. Google’a göre eller serbest seçeneği özellikle engelli insanlar için yararlı oldu. Ancak şimdi daha da fazla Android kullanıcısı, yeni komutlar ve daha fazla küresel kullanılabilirlik ekleyen güncellenmiş işlevden yararlanabilir.

ANDROID GÜNCELLEMESİNDEKİ SESLİ ERİŞİMİN KULLANIMI

Gokhale, “Artık makine öğrenimi teknolojisini kullanarak, Android uygulamalarınızın ekranlarına sesinizle çalışmanıza yardımcı olacak etiketler ekleyebilirsiniz. Örneğin, tüm fotoğraflarınızın haritasını görmek için ‘Fotoğrafları aç’ diyebilirsiniz, ‘Ara’ ya ve ‘Haritanıza dokunun’ diyebilirsiniz. Bu, navigasyonu yalnızca sesinizi kullanarak kullanışlı ve eller serbest hale getirir.” dedi.

4- Sekmeye Git

Bugünlerde bırakın çocuk okulu, yerel bir bakkal veya spor salonu gibi adresleri kendi telefon numaranızı ezberlemek yeterince zor. Google Haritalar’ın yeni ‘Git’ sekmesi ile yalnızca tek bir dokunuşla sık ziyaret edilen yerlere gidebilirsiniz.

Herhangi bir sokak adı veya posta kodu yazmadan, yol tariflerini, canlı trafik eğilimlerini, rota aksaklıklarını ve doğru tahmini varış zamanını hızlıca görmek için favori sürüş hedeflerini sabitleyin. Aynısı toplu taşıma için de geçerli: kalkış ve varış saatleri ve yerel acente uyarıları için belirli rotaları kaydedin.

Gokhale, “Sizi oraya en verimli şekilde ulaştıracağını görmek için birden fazla rotayı (bir sürüş rotası ve bir transit rotası dahil) aynı hedefe sabitleyebilirsiniz,” dedi. “Önümüzdeki haftalarda” Android ve iOS’ta kullanıma sunulan Go Tab’i takip edin.

5- Android Auto

Android Auto, telefonunuzdaki uygulamaları ve hizmetleri arabanızın ekranına getirerek daha fazla ülkeye genişliyor. Gözlerinizi yoldan ve ellerinizi direksiyonda tutarken müzik çalmak, mesaj göndermek, yol tarifi almak ve daha fazlasını yapmak için Google ile konuşun.

6- Yakın Paylaşım

Yakın Paylaşım güncellemesini kullanarak Google Play’deki uygulamaları mobil veya Wi-Fi bağlantısı olmayan diğer Android sahiplerine gönderin. Google Play’de Uygulamalarım ve Oyunlarım menüsünü ziyaret edin. En sevdiğiniz başlıkları seçmek için “Uygulamaları Paylaş” a dokunun. Aileniz ve arkadaşlarınız gelen başvuruyu kabul edebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here