Ana sayfa Haber Google Android 12 için yenilik yapıyor

Google Android 12 için yenilik yapıyor

Google, Android 12'de ve muhtemelen "Material NEXT" tasarımında birçok kullanıcı arayüzü değişikliği hazırlıyor.

0

Geçen hafta, Google bir sonraki Android işletim sistemi sürümü olan Android 12 ile ilgili önemli kullanıcı arayüzü değişikliklerini tasvir eden resimler yayınladık. Bu görüntüler, Google’ın OEM iş ortaklarıyla paylaştığı ve muhtemelen Android 12’nin gelişmiş tema yeteneklerini sergilemek için tasarlanmış örneklerden oluşan bir belgeden alınmıştır. Elde ettiğimiz birkaç görüntüde, yalnızca bildirim paneli kullanıcı arayüzüne, ana ekrana, Gizlilik ayarlarına ve Google Kamera uygulamasına bir göz attık. Herhangi bir UI değişikliğinin yeni tema sisteminin bir sonucu olduğunu varsaysak da, çalışmalarda daha fazla UI değişikliği olabileceği görülüyor.

Sony Xperia 5 III çıkış tarihi ve fiyatı

GOOGLE ANDROID 12 KULLANICILARI İÇİN ARAYÜZ DEĞİŞİKLİĞİ YAPIYOR

Başlangıç ​​olarak, Google’ın bazı bildirim kullanıcı arayüzü değişikliklerini “Sonraki Materyal’e giden yol”un başlangıcı olarak adlandırdığını öğrendik. Google’ın Materyal Tasarım yönergeleri, ilk kullanıma sunulmalarından bu yana önemli ölçüde değişti. Son zamanlarda kurallar, şirketleri Materyal Tasarımın yanı sıra kendi kimliklerini benimsemeye teşvik etmek için gelişti. Örneğin, Google’ın uygulamaları genellikle şirketin “Materyal Teması” tasarımına uygundur. Materyal “NEXT” tasarımında tam olarak ne gibi değişiklikler getireceğini bilmesek de, geçen haftaki Android 12 sızıntısında gördüklerimiz dikkate alındığında bunlar önemli olabilir. “NEXT” malzemenin yeni tasarım kılavuzlarının gerçek adı olacağından şüpheliyiz. Ne de olsa Google, içeriden bu şekilde bahsettiklerini bilmemize rağmen, “Materyal Tema” değişikliklerinden hiçbir zaman dışarıdan “Materyal Tasarım 2.0” olarak bahsetmedi. Ayrıca, Materyal NEXT değişikliklerinin bildirimlerden daha fazlasını kapsayıp kapsamayacağını da bilmiyoruz. Ancak Google’ın Android 12 için daha fazla kullanıcı arayüzü değişikliği yaptığını biliyoruz.

Örneğin Google, Android 12’de Her Zaman Açık Ekranda ve Kilitli Ekran’ın düzenini ayarlamaya hazırlanıyor. Geliştirilmiş değişikliklerin birkaçı, Her Zaman Açık Ekranda bildirim simgelerinin artık yeni düzende ortalanmamaları için değiştirilmesini içeriyor. , saat görünümünü ve akıllı alanı üste kaydırmak, alttaki çıkış düğmesini ve sahip bilgilerini tuş kilidi görünümü yerine kilit ekranının alt kısmına taşımak ve Pixel’in Şu An Çalınan metnini ekrandaki dönen metne eklemek kilit ekranı. Yeni AOD / kilit ekranı geçişleri de olabilir, ancak neye benzeyeceklerini bilmiyoruz. Ancak, Google bu değişiklikleri bir “GX” (Google Deneyimi?) Kaplaması kullanarak gizlemeye hazırlanırken, bu düzen ve geçiş değişiklikleri büyük olasılıkla Android 12 Geliştirici Önizlemesi yapılarında mevcut olmayacaktır.

GOOGLE, ANDROID 12 İÇİN BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPACAK

Android 12 için geliştirilmekte olan birkaç başka kilit ekranı kullanıcı arayüzü değişikliği var. Google’ın nihayet kilit ekranı için kullanılan desen kilidinin kullanıcı arayüzünü ayarladığı söyleniyor. Ayrıca, Android’in Cihaz Kontrolleri özelliğini, tuş kilidinin alt alanındaki bir “yeterlilikten” erişilebilen kilit ekranındaki bir iletişim kutusuna entegre etmek için çalışıyorlar.

Google nihayet Android 10’dan beri geliştirilmekte olan bir özellik olan Android 12’de ek kilit ekranı saati seçeneklerini etkinleştirebilir. sabit kodlanmış sürelere göre ayarlanır.

Geçtiğimiz hafta Android 12’nin sızdırılan görüntülerinde gördüğümüz üzere bildirim paneli için yapılan çalışmalarda büyük değişiklikler oldu. En göze çarpan değişiklikler, kod adı “monet” olan yeni duvar kağıdı tabanlı tema sisteminden kaynaklanıyor. Sızan görüntülerde gösterilen belirli tema “İpek” olarak adlandırılabilir ve Google’ın Android 12’nin gelişmiş tema sistemi için temsili işlevi görebilir. “İpeksi Ev” referansları dahili olarak birden fazla yerde görünür ve tema “SilkFX” uygulamasının bir parçası gibi görünür. Yeni “İpek” stili, TV’ler için Android (ör. Google TV / Android TV) ile de uyumlu olacak, ancak TV’lerde nasıl görüneceğini bilmiyoruz. Google’ın bildirim panelinde daha kalın bir parlaklık kaydırıcısı gibi kullanıcı arayüzü değişikliklerini de test ettiğini öğrendik; azaltılmış yatay kenar boşlukları, dolgu ve bölücü yüksekliği; ve muhtemelen iki sütunlu bir bildirim gölgesi. Henüz bu değişikliklerden herhangi birini gösteren görselimiz yok.

Google ayrıca, Hızlı Ayarlar panelinde tartışmalı olabilecek bir değişikliği test ediyor. Android 12’de Google, QS kutucuk etiketlerini yana kaydırmaya hazırlanıyor. Bu özellik için prototip oluşturma Aralık ayı sonlarında başladı, ancak özellik bu ayın başlarında hazır hale geldi. Etkinleştirildiğinde, QS döşemeleri yalnızca iki sütunda görüntülenir. Bunun nasıl görüneceğinden tam olarak emin değiliz, ancak Android 11’in Hızlı Ayarlar yoğunluğunda yaptığı değişiklikler zaten tartışmalıydı – tek bir sayfada gösterilen Hızlı Ayarlar döşemelerinin sayısındaki daha fazla azalma şüphesiz daha da fazla olacaktır.

Daha sonra, Google’ın denediği bir “mektup kutusu” özelliğinden söz ediyoruz. Bu “mektup kutuları”, uygulamaları bir çerçeveye / pencereye yerleştirmenin yeni bir yolu gibi görünüyor ve ayarlanabilir yuvarlak köşelere ve yapılandırılabilir arka plan rengine sahip olacaklar. Yine de bunun ne için kullanılacağından tam olarak emin değiliz.

Kendi açılış ekranlarına sahip olmayan üçüncü taraf uygulamalar için Android 12, geçerli DayNight tema ayarına göre açık veya koyu varsayılan bir açılış ekranı penceresi oluşturabilir. Bu, uygulama başlatma deneyimini iyileştirmeye yönelik daha kapsamlı bir çabanın parçası olabilir.

Son olarak, Android’in sistem düzeyinde tema oluşturma yeteneklerini iyileştirmek için, Android’in Runtime Resource Overlay (RRO) özelliği büyük bir yükseltme alıyor. RRO’lar geleneksel olarak, etkinleştirilmeden önce cihaza yüklenmesi gereken APK paketleri olmuştur, ancak Android 12 artık APK olmayan RRO’ları anında oluşturabilir. Bunun nasıl kullanıldığını görmek ilginç olacak, ancak bunun sistem düzeyinde uygulamalar olarak yüklenmesi gerekmeyen çok sayıda özel tema oluşturma yeteneğini açacağını tahmin ediyoruz. Şu anda, RRO / OMS API kullanan çoğu tema paketi, salt okunur bölümlerde statik paketler olarak kurulur. Anında RRO paketleri oluşturmak, Android 12’nin yeni “para kazanma” tema sistemini bir olasılık haline getiren şey olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here