Ana sayfa Haber Google ağaçlandırmaya önem veren bir araç başlattı

Google ağaçlandırmaya önem veren bir araç başlattı

Google bugün, ağaçlara en çok ihtiyaç duyulan yerlerin haritasını çıkararak şehirlerin sakinlerini serin tutmalarına yardımcı olabilecek bir aracı açıkladı. Binalar ve asfalt ısıyı hapsettiği için şehirler çevredeki alanlardan daha sıcak olma eğilimindedir. Metropol alanlarını soğutmanın kolay bir yolu, seyrek oldukları mahallelere daha fazla ağaç dikmektir.

0

Google’ın yeni Tree Canopy Laboratuvarı, bir şehirdeki her ağacın nerede olduğunu bulmak için havadan görüntüleri ve Google yapay zekasını kullanıyor. Tree Canopy Lab, bu bilgileri etkileşimli bir haritaya koyar. Mahallelerin daha yoğun nüfuslu olduğu ve yüksek sıcaklıklara karşı daha savunmasız olduğu ek verilerle birlikte. Umut, bu alanlara yeni ağaç dikmenin şehirlerin ısınan bir dünyaya uyum sağlamasına ve sıcak hava dalgaları sırasında hayat kurtarmasına yardımcı olabileceğidir.

ŞEHİR PLANLAMACILARI GOOGLE’A FORMLA ULAŞABİLİRLER

Google, Los Angeles’taki Tree Canopy Laboratuvarı’nı denedi. Şirket, yüzlerce şehirle ilgili verilerin yolda olduğunu söylüyor. Aracı gelecekte kullanmak isteyen şehir planlamacıları, bugünkü duyuruyla birlikte yayınladıkları bir form aracılığıyla Google’a ulaşabilirler.

Los Angeles’ın ilk şehir orman sorumlusu Rachel Malarich, “Bu kentsel sıcağı ele almak açısından en iyi stratejik yatırımın nerede olacağına gerçekten ev sahipliği yapabileceğiz” diyor.

GOOGLE CHROMECAST KUMANDASINI SATIYOR

Google, yeni aracının Los Angeles gibi şehirleri ağaçlarının envanterini almaya gelince zamandan kurtarabileceğini iddia ediyor. Bu genellikle insanları her blokta anket yapmaya göndererek yapılır. Los Angeles, geçmişte şehir ormanlarını haritalamak için LIDAR teknolojisini de kullandı. Bu da ağaçları tespit etmek için bir lazer sensörü kullanıyordu. Ancak Malarich’e göre bu süreç pahalı ve yavaştı. Öte yandan Google’ın yeni hizmetinin kullanımı ücretsizdir. Şirketin Google Haritalar için zaten uçakla çektiği resimler kullanılarak düzenli olarak güncellenecektir.

LOS ANGELES SON 50 YILA GÖRE DAHA SICAKTI

Tree Canopy Lab, Los Angeles sakinlerinin yarısından fazlasının ağaçların mahallelerinin yüzde 10’undan daha azını gölgelediği yerlerde yaşadığını buldu. (Malarich’e göre şehir ortalaması yüzde 20’nin üzerindedir). Ayrıca, Angelenos’un yüzde 44’ünün aşırı ısı riski olan yerlerde yaşadığını tespit etti. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı araştırmacıları tarafından bu yıl yayınlanan bir araştırmaya göre, Los Angeles County’deki ısı dalgaları son 50 yılda daha uzun, daha sık ve daha yoğun hale geldi.

Aşırı sıcaklık, iklim değişikliğinin en iyi belgelenmiş etkilerinden biridir. ABD’de her yıl hava ile ilgili diğer felaketlerden daha fazla insanı öldürüyor. Kavurucu sıcaklıklar, kentsel ısı adası etkisi olarak bilinen şey nedeniyle şehirlerde daha da tehlikeli olabilir. Daha fazla ısıyı hapseden yüzeylere ve daha az yeşile sahip kentsel alanlar, kırsal alanlara göre ortalama 6 derece Fahrenheit daha sıcak olabilir. Vücudumuzun sıcak bir günün ardından toparlanması için çok önemli olan bir zamanda, sıcaklık farkı 22 dereceye kadar çıkabilir.

Ağaçlar sıcak bir mahalleyi birkaç şekilde soğutabilir. İnsanları ve binaları güneşten gölgelerler. Evapotranspirasyon yoluyla sıcaklıklar yükseldiğinde nem salgılarlar. Vücudumuzun terleme yoluyla soğumasına benzer bir süreç. EPA’ya göre, bu iki mekanizma en yüksek yaz sıcaklıklarını dokuz derece fahrenheit’a kadar düşürebilir.

GOOGLE LOS ANGELES’İN DAHA AZ AĞAÇLA KAPLI OLDUĞUNU GÖSTERDİ

Google’ın Tree Canopy Laboratuvarı, Los Angeles’ta en yüksek ısı riskine sahip mahallelerin insanlarla daha yoğun nüfuslu, ancak ağaçlarla daha az yoğun bir şekilde kaplı olduğunu gösterdi. Temel olarak, ısı hastalığı ve ölüm için en büyük risk altındaki yerler, bununla başa çıkmak için daha az kaynağa sahiptir.

Dün başlatılan ve şehirlere ağaç örtüsüne, yüzey sıcaklıklarına ve sakinlerin geliri ve ırkı gibi demografik verilere dayalı olarak bir “ağaç özsermaye puanı” veren bir başka haritalama aracı başlatıldı. Koruma kuruluşu American Forests tarafından Microsoft’un desteğiyle oluşturulan bu araç, Rhode Island, San Francisco Körfez Bölgesi ve Arizona, Maricopa County’de denendi.

Tarihsel olarak ABD’de sistemik ırkçılık, beyaz olmayan insanları şehirlerin sıcak noktalarına itmiştir. İnsanları renkli ev kredisi ve sigortadan reddeden 1930’lara dayanan politikaların sonuçları olan “yeniden çizilen” mahalleler, bugün şehirlerindeki en sıcak mahallelerden bazıları.

LA Şehri bu mahallelerin bazılarını yeşilleştirmek ve şehri daha sıcak bir dünyaya hazırlamak için çalışıyor. 2028 yılına kadar şehir, “düşük gelirli, sıcaktan ciddi şekilde etkilenen” mahallelerde ağaç gölgelik örtüsünü yüzde 50 artırmak istiyor. Ayrıca, 2021 yılına kadar şehir genelinde 90.000 ağaç dikmeyi de hedefledi. Bu, şehre ek 61 milyon fit kare gölge getirecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here