Ana sayfa Makale Gökyüzünü izlemek için en iyi uygulamalar

Gökyüzünü izlemek için en iyi uygulamalar

0

İnsanlar, gece gökyüzüne tarihin şafağından beri hayranlık duymuştur. Takımyıldızları, yıldızlar ve gezegenler hakkında hikayeler hazırladık ve gökyüzünde gördüğümüz garip ışıkları açıklamaya çalıştık. Modern astronomi, o zamanlardan bu yana, gökyüzü hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkardı, herhangi bir mit veya masal kadar harika bir evren oluşturdu. Mobil yıldız haritaları, astronomi yardımcıları ve diğer uygulamalar bu harikaların bir kısmını dünyaya ve avucunuzun içine kadar getirebilir. Sizin için seçtiğimiz Android veya iOS cihazınız için en iyi uzay izleme uygulamalarına bir göz atın.

 

SkyView Free
iOS, Android, ücretsiz

Terminal Eleven’ın SkyView’u, hepsi bir arada yıldızlara bakış ve gökyüzü kılavuzu uygulamalarından nelerin beklenebileceği konusunda size iyi bir fikir verir. SkyView, gökyüzünde nelerin olup bittiğini artırılmış gerçekçilikle size göstermek için, telefonunuzun ekranını ve sensörlerini kullanıyor. Kullanıcılar, yıldızları, gezegenleri ve takımyıldızlarını tanımak için akıllı telefonlarını ve tabletlerini AR vizörlerine dönüştürebilirler; uygulama bir nesnenin gökyüzündeki izinin yanı sıra seçilen nesneler, gezegenler ve uydular hakkındaki bilgileri de görüntüleyebilir. SkyView, gökyüzünü, geçmişte göründüğü şekliyle veya her nesne hareketleri hakkında bildiklerini temel alarak gelecekte görüneceği şekilde gösteren “zaman yolculuğu” özelliğini de içeriyor.

 

Night Sky Lite
Android, ücretsiz

Night Sky, gerçekten güzel görünümlü bir artırılmış gerçeklik gökyüzü haritası sunmak için iOS 11’den tam olarak yararlanan başka bir muhteşem uygulama. Kullanıcılar binlerce yıldız, uydu, gezegen ve takımyıldızını görebilirler; Night Sky, gökyüzü haritasını bileğinize getiren Apple Watch desteği sayesinde işleri daha da ileri götürebilir. Kullanıcılar gökyüzündeki nesneleri tanımlamak için veya o gece görülebilen nesnelerin genel görünümünü veren “göksel bir pusula”yı görmek için Apple Watch’a  bakabilirler. iOS 11’de ARKit tanıtımıyla birlikte gelen yeni bir ek, etrafında dolaşıp bakabileceğiniz sanal bir güneş sistemi modelini gösteren AR Grand Orrery’dir. ücretsiz bir Android sürümü olan Night Sky Lite da, bu platformdaki mobil kullanıcılar için kullanılabilir.

 

Sky Map 
Android, ücretsiz

Eskiden bir açık kaynak halindeki bir Google projesi olan Sky Map, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi mobil bir gökevi haline getiren özellikli bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Sky Map, telefonunuzun birçok sensörünü coğrafi konumunuzu hesaplamak için kullanır ve ardından cihazınızın işaret ettiği yere dayalı ayrıntılı bir yıldız haritasını görüntüler. Harita, takımyıldızlarının, yıldızların ve gezegenlerin isimlerini içerir ve yıldızlar için harika bir rehber uygulamasıdır. Gece modu, düşük ışıklı görüşünüzün boşa gitmemesini sağlar ve zaman yolculuğu özelliği, gökyüzünün geçmişteki halini veya gelecekteki halini görmenizi sağlar.

 

Star Walk 2 
Android, iOS,  ücretsiz

Vito Technologies’in Star Walk 2″si, üstünüzdeki gökyüzünün yıldızlarını ve gezegenlerini gösteren artırılmış gerçeklikli bir yıldız grafiğidir. Buna ek olarak uygulama, çeşitli takım yıldızlarının, yıldızların ve gezegenlerin tarihçesi ve mitolojisi hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra kolay referans olması için bir koordinat görüntüleyiciyi de içermektedir. Bir Zaman Makinesi kayan düğmesi, geçmişteki veya gelecekteki gökyüzünü görmenizi sağlar ve daha ayrıntılı bilgi için tek tek nesnelerin üzerine dokunabilirsiniz. Gece modu, gece görüşünüzü boşa harcamadan yıldız haritasını açmanıza ve kamera görüntüsünün üzerinde yıldız grafiğine dayanan bir artırılmış gerçeklik görünümü sağlar.

 

Solar Walk 2 
iOS, $2.99

Solar Walk 2, sanal bir gökevinden ziyade güneş sistemimizdeki güneş, gezegenler ve aylar ile diğer çeşitli gök cisimlerini modelleyen bir güneş sistemi modelidir. Geniş animasyonlar ve resimler ile kullanıcılar, çarpıcı görüntüleri, bilgi grafiklerini ve her nesnenin ayrıntılı yazılarını görmek için gezegenlerin, ayların ve hatta bir dizi uzay aracı ve uydusunun her birine yakından bakabilirler. Ayrıca zoom yapabilir ve hareket halindeyken tüm güneş sistemini görebilirler, uygulama her gök cisminin hareketini zamana göre modeller. Daha eski Solar Walk uygulaması da Android cihazlarda kullanılabiliyor.

 

Stellarium Mobile 
Android, iOS, $2.99

Stellarium, masaüstü cihazlarda uzun zamandır kabul görmüş bir açık kaynaklı gökevi uygulamasıdır ve ayrıca Android ve iOS’ta gökyüzü rehberini yanınıza almak istediğiniz zamanlar için ücretli bir mobil sürümü de var. Uygulama, telefonunuzu gece gökyüzüne yönlendirerek vizör olarak veya yıldız ve uydu tanımlayıcısı olarak da kullanılabileceğiniz, yakınlaştırılabilir bir haritada 600.000’den fazla yıldızdan oluşan bir katalog sunuyor. Kullanıcılar, yapay uyduları aramakla kalmayıp, farklı kültürlerden yıldız işaretlerini ve takımyıldızlarını da görüntüleyebiliyorlar.

 

Night Sky Tools 
Android, ücretsiz

Night Sky Tools, cep telefonu şebeke bağlantısı olmadan uzakta bile çalışmak için tasarlanmış bir veritabanı ile amatör astronom ve yıldız gözlem meraklıları için faydalı bir çevrimdışı uygulamadır. Gökyüzü haritasına ek olarak Night Sky Tools, manyetik güneş fırtınaları tahmini, Ay ve Mars haritaları, çeşitli nesneler hakkında ayrıntılı bilgiler, bir teleskop hesap makinesi, bir gözlem günlüğü ve astronomi fotoğrafçılığı araçlarını içerir.

 

Sky Guide AR 
iOS, $2.99

iOS yıldız haritaları için bir diğer eski favori, Sky Guide’dır. Bu Sky Guide, GPS yardımlı gökyüzü haritası ve takımyıldızlarını, yıldızları, gezegenleri ve uyduları tespit etmek ve tanımlamak için kullanılan bir tanıma aracıdır. Sky Guide AR’ın artık kamera görüntüsü üzerinde yıldız haritasının üzerine yerleştirilmiş bir artırılmış gerçeklik görünümü içerdiği için iOS 11 buna yeni bir katkı yapıyor. Sky Guide, en iyi yıldız haritası uygulamalarında olduğu gibi, telefonunuzun işaret ettiği her yere yıldız ve gezegenleri tanımlayan gökyüzünün bir haritasını görüntülemek için telefonunuzun algılayıcılarını ve ekranını kullanıyor. Size gökyüzünün şu anki durumunu göstermenin yanı sıra, gökyüzünü olduğu gibi veya belirli tarihlerdeki durumunu gezerek vakit geçirebilirsiniz. Apple Watch desteği, üzerimizde uçmakta olan Uluslararası Uzay İstasyonu gibi şeyler için bildirim almanızı sağlar; güneş aktivitelerini veya Ayın durumunu da görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here