Ana sayfa Donanım Güncel Genetik Hastalıkları Tanımlamak İçin Yüz Tanıma Ve AI Kullanılacak

Genetik Hastalıkları Tanımlamak İçin Yüz Tanıma Ve AI Kullanılacak

0
teknoloji tedarikçileri ve kullanıcılar

Yüz tanıma taraması; çok uzak olmayan bir gelecekte standart tıbbi muayenenin bir parçası olabilir. Araştırmacılar, algoritmaların genetik bozukluklarla bağlantılı yüz özelliklerinin tanımlanmasına yardımcı olabileceğini ve potansiyel olarak klinik teşhisleri hızlandırdığını gösterdi.

Tanı Koyma İşlemi Artık Çok Daha Kısa Sürecek

Bu ay Nature Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada; ABD şirketi FDNA, DeepGestalt’ın yeni yazılımının testlerini yayınladı.

Tıpkı normal yüz tanıma yazılımı gibi, şirket de yüzünü analiz ederek algoritmalarını geliştirdi. FDNA, Face2Gene adlı geliştirdiği bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak 200 farklı sendromu kapsayan 17.000’den fazla görüntü topladı.

Daha zorlu bir deneyde algoritmaya Noonan sendromlu bireylerin görüntüleri gösterildi ve 5 spesifik genetik mutasyondan birinin buna neden olabileceğini belirlemesi istendi. Burada yazılım % 64’lük bir isabet oranıyla biraz daha az doğruydu, ancak yine de tahmin edeceğiniz yüzde 20’lik orandan çok daha iyi bir performans gösterdi.

Gelb ayrıca DeepGestalt’ın oldukça küçük çocukların sınırlı bir veri kümesi üzerinde geliştirildiğini ve test edildiğini ve yüz özelliklerinin daha az belirgin hale geldiği yaşlı bireylerde bozuklukları tanımlamakta zorlanabileceğini belirtti.

FDNA‘nın araçlarına ilişkin üçüncü taraf araştırmaları da ırksal bir önyargıya işaret ediyor: Algoritmalar Kafkasya’da Afrika yüzlerinden çok daha etkili.
Yakın bir gelecekte sağlık alanının bu yöne doğru yönelebileceğini söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here