Ana sayfa Makale Geliştiriciler için Apple Arcade’ı Fırsata Dönüştürmek

Geliştiriciler için Apple Arcade’ı Fırsata Dönüştürmek

Mobil, masaüstü ve ‘TV karşısı’ için geliştirilen dünyanın ilk oyun aboneliği servisi Apple Arcade, oyun geliştiricileri için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor.

0

Apple, yeni oyun aboneliği servisi Apple Arcade’i kullanıma sundu. 100’den fazla yeni ve özel oyun içeren serviste Hironobu Sakaguchi, Ken Wong, Will Wright ve daha birçok ünlü yapımcıya ait orijinal oyunlar yer alıyor. Bu yeni ‘oyun’ platformu, aynı zamanda geliştiriciler için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor.

Apple Arcade’den biraz daha bahsedelim. Öncelikle platformdaki oyunlar, her yaştan oyuncunun ilgisini çekecek orijinallik, kalite, yaratıcılık ve eğlence kriterlerine göre özel olarak derlenmiş halde. Kullanıcı gizliliğine önem verdiği kaydedilen bir platform olan Apple Arcade, müşterilerine özel olarak seçilmiş oyun koleksiyonunda diledikleri oyunu deneme özgürlüğü sunacak. Tamamı oynanabilir bir şekilde sunulacak olan oyunlarda, reklam veya reklam takibi olmayacak ve hiçbir ek satın alım yapılması gerekmeyecek.

Sınırlı kitle erişimine son

Ücretli ve ücretsiz yaklaşık 300.000 oyun içeren App Store, dünyanın en başarılı ve canlı oyun platformu. Reklam veya uygulama içi satın alımlarla desteklenen ücretsiz oyunlar, dünyanın dört bir tarafında milyonlarca kullanıcı tarafından oynanıyor. Ücretli oyunlar genellikle bu oyunları oynayanlar tarafından beğeniyle karşılanıyor ve seviliyor. Ancak ücretsiz oyunlarla rekabet etmeleri zor olduğu için en iyi ücretli oyunlar bile sadece küçük bir kitleyle sınırlı kalıyor.

Apple Arcade, tek bir aboneliğe sahip olmanın getirdiği kolaylık sayesinde, App Store’un bir milyardan fazla oyun müşterisini bu oyunlarla buluşturuyor.

Geliştirme maliyetlerine katkı

 

Apple, Apple Arcade’de yer alacak oyunları özel olarak seçmekle kalmıyor, aynı zamanda geliştirme maliyetlerine de katkıda bulunuyor ve oyunları hayata geçirmek için yapımcılarla yakından iş birliği yapıyor. Dünyanın en beğenilen oyun geliştiricilerinden bazıları tarafından geliştirilen Apple Arcade oyunları, müşterileri son derece eğlenceli oyun mekanikleri ve sürükleyici hikayeleriyle eğlendirecek, orijinal görselleri ve müzikleriyle de hayal güçlerini harekete geçirecek. Servis; Annapurna Interactive, Bossa Studios, Cartoon Network, Finji, Giant Squid, Klei Entertainment, Konami, LEGO, Mistwalker Corporation, SEGA, Snowman, ustwo ve daha onlarca geliştiricinin oyunlarını içeriyor.

Apple Arcade; diğer mobil platformların ve abonelik servislerinin hiçbirinde yer almayacak yepyeni bir oyun koleksiyonuna erişmenin inovatif bir yolunu sağlıyor. Oyuncular, her oyun için, oynamaya başlamadan önce ödeme yapmak yerine Apple Arcade aboneliği sayesinde, hiçbir risk almadan servis kapsamında istedikleri oyunu deneme fırsatına sahip oluyor. Bu da geliştiricilerin oyun severlerle daha yoğun etkileşime girebilmesi demek.

Her oyun; tüm oyun özellikleri, içerik ve güncellemeler dahil, oyun deneyiminin tamamına erişim sunacağı için hiçbir ek satın alım gerekmiyor. Oyunların tümü offline olarak da oynanabiliyor, ayrıca çoğu, oyun kumandalarını da destekliyor.

Aboneler Apple Arcade oyunlarını iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’lerinde oynayabilecekleri için, aygıt değiştirseler bile oyuna kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Servise düzenli olarak yeni oyunlar eklenecek.

Apple Arcade, oyun meraklıları için de keyifli. Platformu kullanıyorsunuz diyelim, artık uygulama içi satın alım diye bir şey olmuyor, oyunun her şeyine erişim sağlayabiliyorsunuz. Aslında tek bir ödemeyle bu kadar fazla şeyin sunuluyor olması, geliştiriciler için harika. Çünkü tek ödemeyle tonla şey, oyun meraklılarının daha fazla ilgisini çekiyor.

Apple Arcade, geliştiriciler için daha fazla fırsat demek. Özellikle ‘indie’ geliştiriciler için. Türkiye’deki geliştiricilerin bu yeni platforma daha yoğun entegrasyonunu beklemek de sürpriz değil bu arada.

Apple Arcade’de yer almak isteyen geliştiriciler developer.apple.com/apple-arcade adresini ziyaret edebilirler.

Platformdaki bazı oyunlar

İşte ilk kez Apple Arcade ile sunulan oyunlardan bazıları:

  • Gameloft’tan “Ballistic Baseball”, çok oyunculu canlı bire bir maçlarla atıcıyla vurucu arasındaki yoğun mücadeleyi yaşatan, aksiyonla dolu bir arcade beyzbol oyunu.
  • ChuChu Rocket! Universe”te Sega, çok sevilen ChuChu’ları zihinleri zorlayan 100 bulmacayla tuhaf ve harika gezegenlerden oluşan bir evrene fırlatıyor.
  • Devolver imzalı “Exit the Gungeon”da oyuncular, tehlike seviyesi gittikçe artan engeller ve rakiplerle karşılaştıkları, çökmeye devam eden bir zindandan kaçmaya çalışıyorlar.
  • Kıyamet sonrasında geçen bir yol macerasını konu alan Finji imzalı “Overland”de, oyuncular tehlikeli yaratıklarla savaşıyor, yolda kalan gezginleri kurtarıyor ve hayatta kalmak için yolda buldukları malzemeleri topluyorlar.
  • Blowfish’ten “Projection: First Light”ta oyuncular, mitolojik bir gölge oyununda yaşayan ve bir aydınlanma yolculuğuna çıkarak yola antik kültürlerin efsanevi kahramanlarının yardımıyla devam eden Greta’nın maceralarına eşlik ediyorlar.
  • WayForward’ın “Shantae and the Seven Sirens” adlı oyununda oyuncular, sular altında kalmış devasa bir şehri keşfederken Half-Genie’nin şimdiye kadarki en heyecan verici macerasında Seven Sirens ile mücadele ediyorlar.
  • Snowman’in “Skate City”si, şehrin sokaklarını patencilerin oyun alanına dönüştürerek multi-touch kontrollerle sokak patencilerinin kalbine ve ruhuna hayat veriyor.
  • RAC7’dan “Sneaky Sasquatch”te oyuncular, kılık değiştirip yiyecek saklama kutularını ve piknik sepetlerini yağmalayarak, golf oynayarak ve Koca Ayakların yaptığı diğer birçok şeyi yaparak bir Koca Ayağın hayatını yaşıyorlar.

Apple Arcade, 2019 sonbaharında 150’den fazla ülkede iOS, macOS ve tvOS’taki App Store’da yeni bir sekme olarak sunuldu.

Annapurna Interactive’in sunduğu “The Pathless” bu sonbaharda Apple Arcade’de olacak. Bu oyun, iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’de oynanabiliyor.

Tarafını seç!

App Store’da bulunan bir oyun, Apple Arcade’de yer alamıyor. Yani burada geliştiricinin bir tercihte bulunması gerekiyor. Yüz milyonlarca oyunla mı yoksa binlerce oyunla mı rekabet?

Her yerde oyun

Aboneler Apple Arcade oyunlarını iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’lerinde oynayabilecekleri için, aygıt değiştirseler bile oyuna kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Yani kesinti yaşanmıyor, platformlar arasında bile.

İlgiye hazır olun

Apple Arcade, oyun meraklıları için de keyifli. Platformu kullanıyorsunuz diyelim, artık uygulama içi satın alım diye bir şey olmuyor, oyunun her şeyine erişim sağlayabiliyorsunuz. Aslında tek bir ödemeyle bu kadar fazla şeyin sunuluyor olması, geliştiriciler için harika. Çünkü tek ödemeyle tonla şey, oyun meraklılarının daha fazla ilgisini çekiyor.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here