Ana sayfa Haber G Suite artık Google Workspace oldu

G Suite artık Google Workspace oldu

Google bugün ofis uygulamaları paketi için büyük bir yeniden markalaşma ve yeniden tasarlama duyurusu yaptı ve G Suite'i yeniden adlandırdı: Google Workspace.

0
Google güncellemeleri güvenlik

Google, G Suite uygulamasını artık Google Workspace yaptı. Gmail, Dokümanlar, Meet, E-Tablolar ve Takvim’i kapsayan ürün için yeni markalamayla birlikte, tüm bu ürünlerin birbirleriyle daha entegre olduklarını hissettirmek için tasarlanmış olan Google Workspace yeni özellikler de içeriyor. Google ayrıca, daha fazla cihaz yönetimi özelliği içeren yeni bir “Business Plus” seviyesi ekleyerek fiyatlandırma katmanlarını biraz değiştiriyor.

Yeni özelliklere örnek olarak, bir sohbet penceresi, yeni bir sekmeye ihtiyaç duymadan gruptaki herkes için yeni bir belge oluşturabilir. Google Dokümanlar’da, birbirinizin imleçlerini kovalamak veya bir sohbet penceresi açmak yerine, dokümanda etkin olan herkes için aynı pencereden hemen bir video görüşmesi başlatabilirsiniz.

MICROSOFT FLUID İLE AYNI ŞEYİ DENİYOR

Ayrı uygulamalar fikrini başka yerlere yerleştirilebilecek küçük parçalara dönüştürme fikri tamamen yeni değil (Microsoft, Office’teki Fluid çerçevesiyle aynı şeyi deniyor) Google’ın Google Workspace’te benzer yetenekleri başlatması, Microsoft’a meydan okumayı ciddiye almaya çalışabileceğinin bir işareti. Bu sizin için çok belirsizse, Google Workspace’ten sorumlu Başkan Yardımcısı Javier Soltero’nun basın bildirisinden alıntı sizler için çok daha açık olacak: “Bu, bildiğimiz şekliyle ‘ofisin’ sonu.”

Google, bu yeni yönde bazı adımlar attı. Google Meet’in Gmail’e entegrasyonu büyüktü. Şimdi, yine de Google sizi başka bir sekme aramaya sevk etmeyen, tamamen entegre hizmetlerin rahatlığıyla daha fazla kullanıcı çekmeyi umuyor. Her şey masaüstündeki bir Gmail sekmesinde yaşayacak kadar değil. Ancak kullandığınız çalışma yüzeyi ne olursa olsun, diğer çalışma yüzeylerinden öğeler içerebilecektir.

MICROSOFT NOKIA’YI SATIN ALIYOR

GOOGLE AKILLI ÇİPLERİN KULLANIMINI GENİŞLETECEK

Bu tür bir entegrasyonun bazı küçük örnekleri bugünden itibaren mevcut olacak. Google Workspace uygulamaları, kullanıcıların üzerinde çalıştıkları şeye yerleştirilmiş diğer dokümanların küçük önizlemelerini getirmelerine olanak tanır. Google ayrıca, bir belgede birinden ‘@’ ile bahsettiğinizde ortaya çıkabilen küçük kişi kartları olan “akıllı çiplerin” kullanımını da genişletecek.

Doğrudan bir sohbet penceresinden doküman oluşturma veya bir sunumun içinden bir video görüşmesi başlatma gibi daha iddialı özellikler, “önümüzdeki haftalarda” veya “önümüzdeki aylarda” kullanıma sunulacak. Ticari olmayan müşterilere gelince, bu değişiklikler işletme kullanıcılarına göre daha sonra – yine “önümüzdeki aylarda” sunulacaktır.

GOOGLE, WORKSPACE’TE CHROME GİBİ WEB TARAYICILARINA ODAKLANDI

Ayrıca tüm bunların masaüstü merkezli olduğu, Google’ın Chrome gibi web tarayıcılarındaki uygulamalarına (ve umarız diğerlerine) odaklandığı söylenmelidir. Meet’in yukarıda bahsedilen (ve evrensel olarak sevilmeyen) dahil edilmesinin ötesinde, Google’ın diğer mobil uygulamaları başlangıçta bu kadar sıkı bir şekilde entegre olmayacak.

GOOGLE SİMGELERİ DEĞİŞTİRİYOR

Son olarak Google, Google Workspace uygulamaları için ikonografiyi değiştiriyor. Gmail simgesini tanıdık tamamen kırmızı M’sinden bu yazının başında gördüğünüz çok renkli olana geçiş yapıyor.

Soltero, Google’ın Google Workspace’te üçüncü taraf uygulamaları için desteği azaltma niyetinde olmadığını söyledi. Ekibiniz Google hizmetlerinin bir karışımını, Slack, Asana, Zoom veya başka bir şey kullanıyorsa, orada hiçbir şey değişmemelidir. Ancak yeni entegrasyonlar ve daha az sekme atlama sözü, Google’ın daha fazla kullanıcısının alternatif yerine daha fazla ürün kullanmaya başlayacağını umduğunu gösteriyor.

Microsoft’a gelince, bu değişikliklerin yakın zamanda Office’i etkilemesi pek olası değil. Bu güncellemeleri önden bir saldırıdan çok bir niyet beyanı olarak düşünün. G Suite (şimdi Google Workspace), Soltero’nun ilk görev yılında birkaç yıl öncesine göre daha hızlı ve daha önemli güncellemeler gördü. Görünüşe göre Google, kaynakları koyuyor ve Office ile bu mücadeleyi sürdürmek için hazırlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here