Ana sayfa Makale FIFA 21’e İlk Bakış

FIFA 21’e İlk Bakış

Ekim ayında oyun severlerle buluşacak olan FIFA 21’in öne çıkan yeniliklerini bir araya getirdik.

0

Serinin sıradaki yıldızı, yani FIFA 21 için ilk duyuru, malum nedenlerle uzun yıllar sonra büyük bir etkinlik kapsamında değil, online olarak gerçekleştirildi. Bu doğrultuda yapımın ilk detayları da kamuoyuyla paylaşıldı.

FIFA serilerinin geliştiricisi EA, heyecanla beklenen FIFA 21’in bu yıl Ekim ayında geleceğini ve yeni nesil konsollardan biraz daha kısa süre önce mevcut konsollarda erişilebilir olacağını onayladı. Koronavirüsün dünya çapında neden olduğu çalışma saatleri, maddi sorunlar gibi sıkıntılara rağmen FIFA 21; PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC’de Eylül’de değil de 9 Ekim 2020’de, her zamankinden biraz daha geç bir zamanda oyuncularla buluşacak.

PS5 ve Xbox Series X desteği ise konsollar piyasaya sürüldüğünde gelecek. Ayrıca EA, mevcut konsolları için FIFA 21 satın alanlara yeni nesil konsollar için ücretsiz yükseltme yapacağını da açıkladı.

EA açıklamasında, yeni Dual Entitlement programı ile birlikte PS4 için oyunu satın alanların PS5 sürümüne ücretsiz yükseltme alacağını, Xbox One için satın alanların da Xbox Series X’e ücretsiz yükseltme alacağını duyurdu. Bu açıklamayla birlikte oyuncuların “acaba oyunu ne zaman satın alsak?” sorularına da rahatlatıcı bir cevap verilmiş oldu.

Gelecek nesil konsolların sunduğu görsel iyileştirmelerin yanı sıra EA, PS5 için dokunsal geri bildirim desteği vereceğini de açıkladı. EA bu özelliği şöyle tanımlıyor: “PlayStation 5’te zengin ve duyarlı dokunsal geri bildirime sahip yeni DualSense kontrolcüsü oyun deneyimini derinleştirerek oyunun ritmini ellerinizde hissetmenizi sağlıyor.”

FIFA 21’de çapraz platform olacak mı?

Oyuncuların farklı konsollardan ya da bilgisayardan karşılıklı oynayabilmesini sağlayan çapraz platform desteği hakkında maalesef pek iyi haberler yok. FIFA oyuncularının yıllardır beklediği çapraz platform desteği, çok yüksek ihtimalle FIFA 21’de de olmayacak.

FIFA 21’in yeni nesil versiyonunda ne gibi farklılıklar bekliyoruz?

EA, FIFA 21’in mevcut ve yeni nesil sürümleri arasındaki farklar konusunda şimdiye dek pek açıklayıcı olmadı. Şu anda oyunun PS5 DualSense’in dokunsal geri bildirimini destekleyeceğini ve hızlı yükleme sürelerine, gelişmiş animasyon teknolojisine ve muhteşem grafiklere sahip olacağını biliyoruz. Yeni nesil FIFA 21’in sahip olduğu diğer özellikleri yazın sonuna doğru iyice öğrenmiş olmayı bekliyoruz.

Covid-19 etkisi

Korona virüs, futbol da dahil olmak üzere dünya üzerindeki her şeyi etkilerken, FIFA 21 için de etkilerinin olacak olması gayet doğal. EA, oyunla alakalı sıkça sorulan sorular kısmında şöyle bir cevap paylaştı: “COVID-19’un futbol üzerindeki etkisini anlamak için dünyadaki kulüp ve lig ortaklarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Ortaklarımız önümüzdeki sezon için planlamalarını yaparken, biz de sıkı iletişim halinde olacağız.”

Oyuncular ne istiyor?

FIFA’nın rekabetçi online modlarını oynayan herkesin en çok şikâyet ettiği konuların başında bağlantı problemleri geliyor. Division Rivals’da ya da Haftasonu Liginde internetiniz ne kadar iyi olsa da aldığınız “EA sunucularıyla bağlantınız kesildi” hatası oyuncuların oyundan aldığı zevki oldukça azaltıyor. Özellikle Haftasonu Ligi’nde oynanan maç sayıları kısıtlı olduğu için her bir maç hayati önem taşıyor ve böyle bir hatayla karşılaşan oyuncular da doğal olarak oldukça sinirleniyor. Buna ek olarak, FIFA’yı online oynamayı tercih etmeyen oyuncuların ise en büyük isteği “Kariyer Modları”nın geliştirilmesi ve daha gerçekçi hale getirilmesi.

FIFA başlı başına bir serüven. Adeta dijital dünyanın öncesinden, yani 1990’lı yıllardan günümüze uzanan bir gelenek. Birçok meraklısı için ilk tohumların FIFA 94’te atıldığı serinin kitleleri peşinden sürükleyen altın çağları ise Ultimate Team heyecanı ekseninde başlamıştı. Dünyanın her yerinden oyun meraklılarının birbirleriyle karşılaşmalar yapabildiği bu heyecan, FIFA serilerinin lokomotifi. Ancak şu da bir gerçek ki bu serüven FIFA 20’de bizleri bolca hayal kırıklığına uğrattı. Daha önceki yıllarda görülmediği kadar yoğun seviyelere gelen problemler oyunculara saç baş yoldurdu. Neydi bu sorunlar?

İlk sorun elbette bağlantı kopmalarıydı. Oyunda ansızın düşen rakip oyuncu ya da siz, karşılaşmanın yarım kalmasına neden oluyordu. İkinci sorun ise pek tabii internet bağlantı hızlarına endeksli olarak örneğin Almanya’daki oyuncunun Türkiye’deki oyuncuya göre yaptığı hamlelerden çok daha hızlı sonuç alması durumuydu. Bu nedenle anlık temaslar, kurtarışlar, sorunlar yaşanabiliyor; Türkiye gibi internet bağlantı hızı nispeten düşük olan ülkelerdeki oyuncuların canı yanıyordu. Bakalım FIFA 21’de bu semptomlar devam edecek mi, yoksa EA tüm bu handikaplara çözüm bulabilecek mi?

PlayStation 5 veya Xbox Series X’te çifte fırsat

PlayStation 4 veya Xbox One için FIFA 21’i satın alırsanız, ilgili yeni nesil konsolu (PlayStation 4’ten PlayStation 5’e veya Xbox One’dan Xbox Series X’e geçiş) satın aldığınızda oyununuzu FIFA 22 yayınlanana kadar hiçbir ekstra ücret ödemeden yükselterek konsolunuza indirebilirsiniz.

FIFA 21’in PlayStation 4’teki fiziksel sürümünde de oyunun PlayStation 5 sürümünü indirme ve oynama fırsatı bulunuyor (Xbox One’da Xbox Series X fırsatı), yani disk sürücülü bir yeni nesil konsol satın alırsanız, oyununuzu Çifte Fırsat aracılığıyla yükseltebileceksiniz.

Fiziksel diskler şu anda disk sürücüsü olmayan yeni nesil konsollara yükseltilmek için kullanılamamaktadır. Eğer disk sürücüsü olmayan bir yeni nesil konsol almak istiyorsanız, Çifte Fırsat teklifinden faydalanmak için FIFA 21’i dijital olarak satın almanız gerekir.

FIFA 21 Ön Sipariş Bonusları

FIFA 21 artık PS4, Xbox One ve PC’de ön sipariş verilebiliyor ve her zaman olduğu gibi, oyunu nereden oynadığınıza bağlı olarak bonuslar da mevcut. Aşağıda mevcut sürümleri ve bonuslarını sıraladık:

FIFA 21 Standard Edition

 

 • 3 FUT 21 Nadir Altın Paketi (3 hafta boyunca her hafta birer tane)
 • 1 Kapak Yıldızı Kiralık FUT Kartı (5 FUT maçı için)
 • 1 FUT Elçisi Kiralık Oyuncu Seçimi Ögesi (3 FUT maçı için 3 oyuncudan 1 tanesini seçeceksiniz)
 • Özel Sürüm FUT formaları ve stadyum ürünleri

FIFA 21 Champion’s Edition

 • 3 gün erken erişim (6 Ekim’den itibaren oynanabilir)
 • 12 FUT 21 Nadir Altın Paketi (12 hafta boyunca her hafta birer tane)
 • 1 Kapak Yıldızı Kiralık FUT Kartı (5 FUT maçı için)
 • Kariyer Modu Yerli Yetenek (Kariyer Modunda seçtiğiniz takımda dünya çapında potansiyele sahip bir yerli genç oyuncu bulunacak)
 • 1 FUT Elçisi Kiralık Oyuncu Seçimi Ögesi (3 FUT maçı için 3 oyuncudan 1 tanesini seçeceksiniz)
 • Özel Sürüm FUT formaları ve stadyum ürünleri

FIFA 21 Ultimate Edition

 • 3 gün erken erişim (6 Ekim’den itibaren oynanabilir)
 • Kariyer Modu Yerli Yetenek (Kariyer Modunda seçtiğiniz takımda dünya çapında potansiyele sahip bir yerli genç oyuncu bulunacak)
 • 24 FUT 21 Nadir Altın Paketi (12 hafta boyunca her hafta ikişer tane)
 • 1 Kapak Yıldızı Kiralık FUT Kartı (5 FUT maçı için)
 • 1 FUT Elçisi Kiralık Oyuncu Seçimi Ögesi (3 FUT maçı için 3 oyuncudan 1 tanesini seçeceksiniz)
 • Özel Sürüm FUT formaları ve stadyum ürünleri

FIFA 21 Steam’de!

EA, oyuncuların Steam veya Origins platformları aracılığıyla FIFA 21 için ön sipariş verebileceğini ve oynayabileceğini doğruladı. FIFA’nın PC oyuncularının en büyük sıkıntısı olan “oyuncu azlığı”, oyunun Steam’e gelmesiyle birlikte azalacak gibi duruyor. PC’ye gelecek FIFA 21’in, yeni nesil konsollarla değil de mevcut konsollar olan PS4 ve Xbox One’a gelen sürümle aynı olacağı da doğrulanmış durumda. Eğer yeni nesil grafikleri ve geliştirmeleri deneyimlemek istiyorsanız, bu haber biraz canınızı sıkmış olabilir.

Google Stadia’ya geliyor

FIFA 21, Google Stadia’ya da gelecek. Ancak EA henüz kesin bir yayınlanma tarihi vermiş değil. Yaptıkları açıklamada sadece yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla ayrıntı yayınlayacağını belirtiyorlar.

Nintendo Switch’deki FIFA 21’in farkı ne?

FIFA 21, Nintendo Switch’te de 9 Ekim’de, tıpkı oyunun diğer mevcut konsollarda olduğu gibi yayınlanacak. Ancak, Nintendo Switch’deki FIFA 21 diğer konsollardakilerle aynı olmayacak. FIFA 21, Nintendo Switch’de Legacy Edition ile birlikte yer alacak. Bu da şu anlama geliyor ki, oyun yeni sezon için en yeni formalar ve kadro güncellemelerinin yanı sıra güncellenmiş menülere de sahip olacak fakat PS4, Xbox One ve PC sürümüne gelen yeni oyun modlarından veya oyun yeniliklerinden hiçbirine sahip olmayacak.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here