Ana sayfa Oyun Fifa 2005

Fifa 2005

0

Yıllardır vaat edilen gerçekçi oyun ve taktiksel becerinin oyuna yansıtıldığı Fifa 2005, bunların fazlasıyla sizleri bekliyor…

Arkadaşlar özellikle futbolun hayatımızın bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Onunla yatıp onunla kalkıyor, fiilen oynamasak bile çenemizi meşgul ederek günlerce hep futboldan bahsedebiliyoruz. Başarıların ardından gururla geziniyor, yenilgilerin ardından sanki kendi suçumuzmuş gibi boynumuzu büküp kaçıyoruz tanıdıklarımızdan… Bu denli sevilen, bu denli takip edilen bir sporun oyunlarının da en az kendisi kadar ilgi görmesi gayet doğal olsa gerek. Sadece içeriğinin futbol olması, alınıp oynanması için yeterli sebep olsa da yıllarca hep daha iyiyi vermeye çalışan ve bunu yaparken de mümkün olduğunca gerçekçiliği ön planda tutmaya çalışan yapımcılar, gelişen teknoloji ile birlikte daha iyi örnekleri sunmaya devam ediyorlar.

Hiç şüphe yok ki; FIFA serisi futbol oyunları tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Yıllarca bize futbolu sevdirmiş, her sene ilerleyen grafik teknolojisi ve başarılı animasyonları ile PC bilgisayarlarının gönlünde taht kuran bir oyundur. FIFA”nın tarihine baktığımızda hep satış listelerinin en başlarında olduğunu, özellikle de 2000 yılından itibaren kulüp takımlarının formalarını birebir gerçek yapması ile fan sayısını iyiden iyiye arttırdığını görürüz. özellikle FIFA görselliğe ve gerçekçi takım kadrolarına çok önem vermektedir. Fakat PES3 piyasaya çıktıktan ve fan sayısını kat be kat artırdıktan sonra büyük bir düşüş trendine girdiği de aşikârdır. FIFA yapımcılarının bu düşüşe dur demek için çalıştığı söylenmiş ve nihayet FIFA 2005 ile yepyeni bir seri ile yeniden ve ilk kez Macintosh kullanıcılarının karşısına çıkmıştır. Yıllardır vaat edilen gerçekçi oyun ve taktiksel becerinin oyuna yansıtılmasını FIFA”da bulabilecek miyiz diye kısaca bir bakalım… EA’nın her sene seri olarak çıkarttığı oyunların başında gelen FIFA, her sene mutlaka önemli bir yenilikle gelir, fanlarını da sevince boğar. Bu sene FIFA”nın en büyük yeniliği; “Career Modu” ve oyun içi paslaşmalarda önemli yer tutan “topla buluşma anı” diyebiliriz. Career Modunu daha detaylı bir biçimde yazının ilerisinde açıklayacağız. öncelikle göze çarpan detaylardan bahsedelim. Oyun kontrolleri yani oynanabilirlik çok rahat birkaç hazırlık maçından sonra kontrollere alışıyorsunuz, görsel zenginlik ve animasyonlar çok başarılı diyebilirim. Oyunu oynarken kendi taktiklerinizi ve stratejinizi belirleyiniz. Daha zevkli oynanabilirlik için oyunu titreşimli gamepad ile oynamanızı tavsiye ederim.

Evet arkadaşlar şimdi de biraz saha içine inelim. “Topla buluşma anı” meselesi; FIFA”nın saha içi oyunu etkileyecek en büyük kozu olan bu teknik sayesinde, oyuncunuza pas attığınız zaman topla buluşma anında estetik hareketler yapabiliyor, rakibimizden tek hamlede sıyrılıp alan boşaltabiliyoruz. Pası alan oyuncu kimi zaman topu kendinin ve rakibinin üzerinden atıp arkasını dönerek “feyk atmış” oluyor kimi zaman ise topu sağ tarafa yollayıp kendisi ise sol taraftan dolanarak rakibinin halk arasında “belini kırdı” diye tabir edilen hali almasına sebep oluyor. “Shift” tuşuna basılı tutarak yapabileceğimiz bu hareket çok güzel ve gerçekçi bir özellik. Ayrıca; istediğiniz adama tek tuşta pas verebilme ya da ara pas atabilme imkânı halen devam ediyor. Topu kontrol etme FIFA”da fazla kolay. Demek istediğim bir oyuncuya top çarptı mı mıknatısla yapışmış gibi önüne düşüyor. Dolayısıyla PC bilgisayarlarında yıllardır FIFA”yı oynayan arkadaşların artık gözü kapalı kontrol edebilecek seviyeye gelmiş olmalarına rağmen oyunu game pad ile oynamaları halinde sanki başka bir oyun oynuyormuş gibi rahat kontrollere kavuşacakları bir gerçek. ?ahsen önce konsolda oynamış biri olarak bilgisayar başında oynamaya başladığımda afalladığımı söyleyebilirim. Elbette kısa süreli bocalamanın ardından yeniden başarılı oyuna kavuşuyoruz ama klavye ile oynarken hiçbir zaman game-pad ile yakalayacağınız rahatlığa ulaşmanız mümkün değil. özellikle yapılan estetik hareketleri klavye ile uygulamak çok yorucu oluyor.

Her sene yenilenmesi şart olan ve FIFA çalışanlarının çok iyi altından kalktığı gerçekçi forma ve stat tasarımları yine üst düzeyde. Hatta oyunun gerçekçiliğini inanılmaz derecede yükseltecek tarzda diyebilirim. Futbolcuların suratları her sene olduğu gibi yine gayet gerçekçi ancak bu sefer üzerinde daha fazla durulduğu da gözden kaçmıyor. Faullerin ardından çıkan mini tartışmalar ve itişmelerin sayısı epey arttırılmış durumda. Hakeme itirazlar ve faullerin ardından çıkan kavgalar oyuna görsel seyir açısından büyük artı kazandırıyor.

  Ayrıca FIFA”yı almak için gerçekten iyi bir sebep var aslında, o da menajerlik modu diyebilirim. Buraya kadar anlatılanları FIFA”ya olan tutumunuzu bir kenara atıp oyunu aldıracak yegâne unsur olarak göreceğimiz “Career Mode”, oyuna hiç olmadığı kadar farklı bir hava katıyor. Tipik bir menajerlik oyunu olarak göreceğimiz Career modunu seçtiğimizde ortalamanın altında bir takım alıp, başarılı seviyelere getirmeye, daha büyük takımların başına geçebilmek için parlak bir kariyer yapmaya gayret gösteriyoruz. Menajerlik sisteminin çalışma mantığı ise gayet basit. Maçları kazandıkça puanımız artıyor. Bu puanları oyuncularımızın gelişiminde ya da daha iyi oyuncuların transferinde kullanıp başarılı olmaya çalışıyoruz. Menajerlik modunda basit ama içeriği bol olan ara birim ile kolayca her seçeneğe ulaşıyoruz. Takımlar arası iletişimi e-mail aracılığı ile yapıyor, çok detaylara inmeden oyuncularımızın hem teknik hem de fiziksel olarak gelişimlerini sağlamak için yardımcı antrenörlerimizi kullanıyoruz.

Career Modunda dilediğiniz gibi oyuna müdahale edebilirsiniz. Normalde oyunları yapay zekânın kendi kendine oynamasını seçerseniz eski menajerlik oyunlarında olduğu gibi akan zaman çizgisi üzerinde kimin atak yaptığını ve pozisyonları kısaca anlatan yazıları okuyor, Maçın genel gidişatını anlamaya çalışıyoruz. Ancak maçları kendimiz oynamak istersek o zaman iş değişiyor. çünkü oyuna yabancı dahi olsanız yapacağınız bir iki maçtan sonra her önünüze geleni gol yağmuruna tutacağınızdan, takımınıza verdiğiniz taktiğin ne denli doğru olduğunu anlamanız mümkün olmuyor. Hatta bazılarının yaptığı gibi karşı takımı seçip kendi kalesine gol atanların yılın menajeri olacakları da aşikâr…

Grafiklerin gelişiminden ve animasyonların daha gerçekçi duruşundan az çok bahsetmiştik. Zaten FIFA”nın görsel yönden herhangi bir eksiği olduğunu söylemek mümkün değil. Oyunun müzikleri tam MTV tarzında. Kimileri beğenebilir veya beğenmez ama popüler müzikler sizi fazlasıyla havaya sokacak. Seslere de değinmek gerekirse Spiker Andy amcamız yine her zaman olduğu gibi maç anlatımında gevezeliğin üst sınırlarında, hiç susmuyor yahu! 

Multiplayer desteği açısından epey seçenek sunan oyunu ister internet üzerinde dünya çapınca oyuncularla isterseniz ise LAN ile yakın mesafedeki diğer arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. ‹nanın yapay zekâ yerine gerçek oyuncularla oynamak müthiş keyif veriyor. Son olarak şunu söylemek istiyorum; Macintosh”da ilk kez 2003 ile karşımıza çıkan FIFA serisinin bu sürümü ile çok fazla yol kat ettiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ara sıra geçmişteki Mac oyunlarına dönüp baktığımızda bir şeyi çok iyi anladım; şimdiki Macintosh kullanıcıları gerçekten çok şanslılar…
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here