Ana sayfa Haber Facebook’tan 1 Ay Ayrı Kalmak Daha Çok Mutlu Ediyor

Facebook’tan 1 Ay Ayrı Kalmak Daha Çok Mutlu Ediyor

0

Stanford ve New York Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmalar, insanların bir ay boyunca Facebook’tan ayrı kalıp, geri döndüğünde neler olduğuna bir göz attı.

Araştırma ekibi, her gün ortalama bir saat Facebook kullanımı olan 2,488 kişiyi işe aldı. Araştırma onlar üzerinden devam etti.

Facebook, Sanıldığı Gibi Mutlu Etmiyor

Grup; bir ay boyunca hesaplarını devre dışı bırakma fikrini kabul etmeye istekli olduklarını belirledikten sonra çalışma başladı. Uygun katılımcıların hesapları devre dışı bırakılarak, deneysel bir kategori ayarlandı.

Bir ay süren deney boyunca araştırmacılar, katılımcıların profillerini kontrol ederek uyumu izlemiştir. Katılımcılar; mutluluk, bir katılımcının son 10 dakikada hissettiği duygu ve yalnızlık ölçüsü de dahil olmak üzere, gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan tüm verileri aktardılar.

Araştırmacıların bildirdiğine göre Facebook’tan ayrılma; refah önlemleri konusundaki iyileştirmelerle ilişkilendirilmiştir. Facebook’tan ayrılmakla görevli olan grubun; diğer sosyal ağlarda da daha az zaman harcadığını, bunun yerine arkadaşlarıyla ve ailesiyle (iyi) vakit geçirdiği ve televizyon izlediği belirlendi.

Facebook gibi sosyal medya platformlarının, insanları daha çok mutsuz ettiği bilinen bir gerçek. Ancak Yapılan bu deneysel çalışma ile birlikte, kanıtlanmış oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here