Ana sayfa Haber Facebook Gizlilik Cezası Aldı: Bu Sefer Başka Yerden Vurdular

Facebook Gizlilik Cezası Aldı: Bu Sefer Başka Yerden Vurdular

0
Facebook gözlük teknolojisi

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak bilinen Facebook, gizlilik cezası ile karşı karşıya. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Mayıs 2012 ile Haziran 2018 arasında gerçekleşen bir skandal, Facebook platformunun başını fena halde belaya soktu. Özellikle veri gizliliği ihlali soruşturmasına neden olan bu olay, muhtemelen daha da fazla büyüyecek. Şirket Güney Kore’de kullanıcıların yüksek oranda veri ihlaline uğramasına neden oldu.

Hatırlayacağınız üzere şirketin Cambridge analytica gibi bir utancı bulunuyor. Kullanıcı verilerinin paylaşıldığı ortaya çıktıktan sonra Facebook defalarca özür dilese bile yine de dünya genelinde çok fazla tepki aldı. İnceleme süreci devam ederken Facebook hesapları konusunda herkesin tedirginlik yaşadığı görüldü.

Facebook gizlilik cezası 6,1 milyon dolara mal oldu

Güney Kore tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Facebook kendi ülkelerinde yer alan bir operatöre bağlantı sağlarken arkadaş listesini gösteriyor. Normal şartlarda asla böyle bir konuda izin verilmemesi gerekiyor.

Facebook gizlilik cezası

Size ait olan arkadaş listesi asla herhangi başka birisiyle paylaşılmaz. Bu sizin mahreminiz olduğu için Facebook kesinlikle dikkatli davranmak zorunda. Ancak şirket bu tür konularda dikkatli olmaması nedeniyle sürekli ceza alıyor. Mark zuckerberg mahkemede bu ve buna benzer konularla ilgili hesap verse bile yine de skandalların ardı arkası kesilmiyor.

Facebook muhtemelen bir süre daha bunun gibi 6,1 milyon dolar ceza ödediği davalarla karşı karşıya gelecek. Bakalım ilerleyen dönemlerde Facebook için ne tür değişiklikler yaşanacak?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here