Ana sayfa Haber Facebook bir akıllı saat yapıyor ve gelecek yıl satmayı planlıyor

Facebook bir akıllı saat yapıyor ve gelecek yıl satmayı planlıyor

Cihaz mesajlaşma ve fitness özelliklerine sahip olacak

0

Facebook, The Information’ın raporlarına göre donanım geliştirme çabalarının bir parçası olarak bir akıllı saat geliştiriyor. Cihazın Android tabanlı bir akıllı saat olduğu söyleniyor. Ancak raporda Facebook’un cihazı Google’ın Wear OS çalıştırmasını isteyip istemediği belirtilmiyor. Ayrıca, Facebook’un donanım cihazları için kendi işletim sistemini oluşturmaya çalıştığını ve takılabilir cihazın gelecekteki yinelemelerinin bunun yerine bu yazılımı çalıştırabileceğini söylüyor.

Rapora göre akıllı saatin mesajlaşma, sağlık ve fitness özelliklerine sahip olacağı ve sosyal ağın büyüyen donanım ekosisteminin bir parçası olarak Facebook’un Oculus sanal gerçeklik başlıklarına ve Portal görüntülü sohbet cihazlarına katılacağı belirtiliyor. Facebook ayrıca, bu yıl içinde piyasaya çıkacak markalı Ray-Ban akıllı gözlükleri ve bir süredir üzerinde çalıştığı şirketin daha kapsamlı AR keşiflerinin bir parçası olan Project Aria olarak bilinen ayrı bir artırılmış gerçeklik araştırma girişimi üzerinde de çalışıyor. Facebook planlanan herhangi bir akıllı saat projesi hakkında yorum yapmayı reddetti.

Sosyal ağ devinin donanım tutkusu sır değil. Bloomberg‘in geçen ay bildirdiğine göre, şirketin çeşitli artırılmış ve sanal gerçeklik projelerinde ve Oculus ve Portal gibi mevcut donanım bölümlerinin bir parçası olarak ve ayrıca Facebook Reality Labs bölümü altındaki deneysel girişimlerde çalışan 6.000’den fazla çalışanı var. Facebook geçmişte sağlık ve fitness cihazlarına güçlü bir ilgi göstermemiş olsa da, şirketin Oculus kulaklıkları ve yakında çıkacak akıllı gözlükleriyle giyilebilir cihazlarda bir sicili var.

Facebook ayrıca 2019’da nöral arayüz girişimi olan CTRL-Labs‘ı satın aldı. CTRL-Labs, geleneksel dokunmatik ekrana veya fiziksel düğme girişlerine ihtiyaç duymadan beyinden bilgi işlem cihazlarına elektrik sinyalleri iletebilen cihazlar da dahil olmak üzere kablosuz giriş mekanizmaları oluşturma konusunda uzmanlaştı. Girişimin fikri mülkiyeti ve devam eden araştırmaları, Facebook‘un gelecekte geliştireceği giyilebilir cihazları (akıllı saat, akıllı gözlükler veya gelecekteki Oculus kulaklıkları dahil) etkileyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here