Ana sayfa Makale Eski Tablet ve Telefonları Yeniden Kullanmanın Yolları

Eski Tablet ve Telefonları Yeniden Kullanmanın Yolları

Eski bir cihazın potansiyelini boşa harcamayın, burada onları yeniden kullanabileceğiniz en yararlı ve eğlenceli yollardan bazılarından bahsedeceğiz, böylece karanlık bir çekmeceye mahkum olmayacaklar

0

İlk iPhone’un piyasaya sürülmesinden bu yana sadece on yıl geçti, ama akıllı telefonlar ve tabletler sonsuza kadar bizimle birlikteymiş gibi görünüyor. Akıllı teknolojinin büyük bir hızla gelişmesiyle, mali açıdan en tutumlu ve dikkatli olanların bile on yıl içinde cihazlarını birkaç kez değiştirdiğine bahse gireriz.

Ancak, yeni telefonunuzu aldıktan sonra eski telefonunuza geri dönmeyi hayal bile etmeseniz de, eski telefonunuzu bir çekmeceye atıp bir daha asla bakmamanıza gerek yok. Şu an kullandığınız teknoloji inanılmaz olduğu için, eski cihazınız aynı derecede etkileyici gelmez. Modası geçmiş bir görünüme ve teknik özelliklere rağmen, yine de yapabileceği çok fazla şey var. Muhtemelen günlük kullanım için tekrar gündeme gelmese de (mevcut cihazınızın başına korkunç bir şey gelmedikçe), eski bir akıllı telefon veya tablet, çeşitli rollerde kolayca tekrar hayatın içinde yer alabilirler.

Güvenlik kamerası

Şu anda ev güvenlik kameraları için birçok seçenek var, ancak eski telefonunuz da işe yarayacakken pahalı bir kamera için neden para harcayasınız? Sonuçta, ağ bağlantısına sahip bir video kamera olan güvenlik kamerası nedir? En eski akıllı telefonlar bile bu özelliklere sahiptir. Kullanılmayan bir akıllı telefonu, evinize göz kulak olmak, bebeğinizi başka bir odadan izlemek veya iş yerinde sevilen bir hayvana göz kulak olmak için kullanmak mükemmel bir yoldur.

Eski telefonların güvenlik kamerası olmasını sağlayan bir sürü uygulama var ama bizim önerimiz Alfred. Hem iOS hem de Android için mevcut olan bu uygulama, herhangi bir Wi-Fi bağlantılı telefonun kamera beslemesini aynı hesaba bağlı başka bir telefonda yayınlamasına izin veriyor. Tek bir hesaba ekleyebileceğiniz kameraların sayısı konusunda bir sınırlama yok ve otomatik hareket algılamalı bir kaydı, bir düşük ışık filtresini ve iki yönlü bir telsizi destekliyor.

Akıllı ev merkezi 

Bir cihazdan diğerine dijital olarak medya aktarmamıza olanak tanıyan Google’ın Chromecast’i, Amazon’un Fire Stick’i ve akıllı TV’ler ile, Nest ve Hue gibi birbirine bağlanabilen akıllı ev cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, medya aktarma ve akıllı ev merkezi için özel bir yol olarak eski bir cihazın kullanılması, kolayca erişilebilen harika bir fikir. Daha da iyisi, akıllı ev veya akan medya merkezi olarak bir telefon veya tableti kullanmak gerçekten kolay.

Cihazınız biraz eski ise, mümkün olduğunca gereksiz uygulamayı ve mümkün olduğunca fazla veriyi temizleyerek işe başlamak en iyisidir. Ardından, ihtiyacınız olan herhangi bir akan medya uygulamasının yanı sıra, kullandığınız herhangi bir araçla birlikte Google Play, Amazon Fire TV Remote, Nest veya diğer uygulamaları indirmek için Google Play Store’a veya iTunes’a gidebilirsiniz. Sonra yapmanız gereken tek şey, onu akıllı ev cihazlarınızla aynı Wi-Fi ağına bağlamak, artık her şeyi kontrol etmeye hazırsınız.

Otomobil, motosiklet veya doğa yürüyüşü için özel GPS

Eski bir telefon veya tablet, doğru bir tutucu ve şarj cihazı ile birlikte kullanıldığında pahalı bir GPS izleyicisine harika bir alternatif oluşturabilir. GPS’li çoğu telefonun GPS’i kullanmak için veri bağlantısına veya telefon sinyaline ihtiyacı yoktur; bu nedenle, Wi-Fi’siz ve SIM kart olmadan çalışacak olması birkaç özelliğinden biridir ve bu, telefonunuzun iyi bir GPS izleyici işlevi görebileceği anlamına gelir.

Eski telefonunuzdaki GPS izleyicisinin nispi gücü, özel olarak GPS izleyicisi olarak üretilen birimler kadar iyi olmayacaktır, ancak eski telefonunuz, asıl telefonunuzun pilinin navigasyon için boşa harcanmasına gerek kalmadan yeterince iyi çalışacaktır. Gereksiz uygulamaları cihazınızdan temizleyerek işe başlayın. Ardından, en iyi navigasyon uygulamalarından birini yükleyin ve ihtiyacınız olacak herhangi bir harita alanını çevrimdışı durumda kullanılabilecek şekilde indirin. Son olarak, eski telefonunuzu bir araba tutucusuna, bisiklet yuvasına veya yürüyüş için su geçirmez bir kılıfa takın ve devam edin.

Mutfak yardımcısı

Mutfakta yaygın olarak yemek kitapları ve yemek tarifleri kullanılır ve birçoğumuz hala bu hantal kitapları toplarken, bunlar büyük ölçüde Google ve BBC Good Food veya Yummly gibi yemek tarifi depoları tarafından değiştirildiler. Eski bir tablet veya büyük telefon, birincil cihazınızı hamurlu parmaklar ve buharlı bir ortam içeren mutfak hayatının zorluklarına maruz bırakmadan tariflerinize göz atmanızı sağlamak için ideal bir yol sunar.

Daha eski bir cihazı mutfak yardımcısı olarak ayarlamanın kolay bir yolu, bir standa (kolay görülebilirlik için) yerleştirmek ve cihazınızın ekranını mümkün olan en uzun ekran zamanlayıcısına ayarlamaktır. Bir Android cihazında, normalde Ayarlar> Görüntü> Ekran zaman aşımı (veya bunun bir varyantı) altında, iOS cihazlarında ise Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Otomatik Kilitleme’ye gidip ardından mümkün olan en uzun süreye, ya da aslayı seçin. Bu sayede istediğiniz zaman göz atabilir ve tarifinizin bir sonraki adımını görebilirsiniz.

Özel e-kitap okuyucusu

Bir kitabın eğlencesi asla solmayacak bir şey olsa da, e-kitap okuyucularının ve okuma uygulamalarının belirli avantajları vardır. Online alışveriş, milyonlarca kitap ve dergiye anında erişmenizi sağlar ve mütevazı bir e-kitap okuyucusu yüzlerce e-kitap alabilir ve bu hiç ağırlık yapmaz ve yer kaplamaz.

Her ne kadar tablet ve telefonlar kağıdı taklit eden ve gerçek e-kitap okuyucularının güneş ışığında görmelerini kolaylaştıran E Ink ekranlarına sahip olmasa da, hareket halindeyken bir sürü kitap okumak için hala kötü bir yol değildir. Bu, başka bir kolay kurulumdur – sadece Amazon Kindle, Google Play Kitaplar veya Bluefire gibi bazı e-kitap okuma uygulamalarını indirin ve bazı kitapları indirmeye başlayın.

Bir çocuğun ilk cihazı

Daha büyük çocuklar için yeni bir cihaza (burada çocuklar için en iyi telefonlardan bazıları) yatırım yaparken, küçük bir çocuğa yardım etmek, felaket ve kırık bir cihaz durumlarında bir çözüm olabilir. Neyse ki, yatırım yaptığınız kadar büyük olmayan bir telefon ya da tablet, daha küçük bir çocuk için samimi bir arkadaş olarak hizmet verebilecek ve saatlerce eğlence sağlayabilecek mükemmel bir cihazdır.

Çocuğun kullandığı herhangi bir cihazın etrafa fırlatılması muhtemel olduğundan, bir tür dayanıklı kılıfa yatırım yapmaya değer. Amazon’un Çocuk Korumalı Kindle kılıfı, koruyucu bir kılıfın mükemmel bir örneğidir, ancak bu belirli bir telefonunuz için uygun olmasına bağlıdır. İyi bir görünüme sahip olması için zaman ayırın, çünkü iyi bir kılıf, sürekli kullanılmış ve tamamen bozuk bir cihaz arasındaki farkı ifade edebilir.

 

Kolayca video görüşmesi yapmanın bir yolu

FaceTime ve Skype’a bağlanır mısınız? Görüntülü görüşme, uzaktaki biriyle yüz yüze gelmenin en iyi yoludur ve tek ihtiyacınız olan, ön taraftaki kamera ve ağ bağlantısıdır. Eski cihazınız muhtemelen her ikisine de sahiptir, o zaman neden kolay video görüşmeleri yapmak için kullanmıyorsunuz? Ucuz ve ayarlanabilir bir cihaz sehpası ve bir şarj kablosunu takmak, cihazınızın tutulmaya ihtiyacının kalmaması ve bir görüşme sırasında gücün tükenmeyeceğinden emin olmak anlamına gelir.

Fotoğraflarınızı sergileyin ya da canlı webcam olarak kullanın

Dijital fotoğraf çerçeveleri çok moda değiller, ancak en yeni tatil fotoğraflarınızı göstermek istiyorsanız, o eski tabletin büyük ekranı bu iş için mükemmel olabilir. Dayframe gibi bir Android uygulaması, fotoğraflarınızı belirli bir slayt şovu gibi göstermenize ve hatta Chromecast desteğini de içerir. Bir Google Photo kullanıcısıysanız, Google’ın uygulamasında ayrıca yerleşik slayt gösterisi seçenekleri bulunur. Sadece hesabınıza giriş yapın, seçtiğiniz albümü girin, ilk fotoğrafa dokunun, ardından sağ üstteki üç noktaya dokunun ve Slayt Gösterisi’ni seçin. Arkanıza yaslanın ve fotoğraflarınızın tadını çıkarın.

Çalar saat veya masa takvimi olarak kullanın

 

Birçok kişi telefonlarını zaten alarm için de kullanıyor, o yüzden neden sabahları uyanmak için eski bir cihazı kullanmıyorsunuz? Bir dock veya basit bir stand ve iOS ve Android için favori alarm uygulamalarından biri ile eski cihazınız sizi sabahları uyandırabilir ve diğer zamanlarda masa saati olarak hizmet verebilir.

 

Bilimsel araştırmalara destek olma

Eski telefonunuzun veya tabletinizin oldukça yetenekli bir canavar olma ihtimali var ve muhtemelen yeni görevler için özellikle vergilendirilmeyecektir. Bazı bilimsel araştırmalar için bu ekstra gücü kullanın. Android için BOINC veya DreamLab gibi uygulamalar, çeşitli araştırma projeleri için hesaplamaları çalıştırmak üzere cihazınızın işlem gücünü kullanır. DreamLab, özellikle kanser tedavisi için çalışıyor, ancak BOINC, SETI, asteroit yollarını analiz etme ve evrenin kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlayan projeler gibi çeşitli projeleri kapsamaktadır.

Onu dönüştürün, satın veya bağışlayın

Eski cihazınızı gerçekten hiç bir şekilde kullanmıyorsanız, her zaman ondan kurtulabilirsiniz. Geri dönüşüm, satış veya bağışta bulunmayı düşünün.

Akıllı cihazlar çok az miktarda değerli malzeme kullanırlar ve üreticiler bu materyalleri geri alma ve tekrar kullanma şansına sahip olmaktan her zaman memnun olurlar – böylece eski telefonunuzun veya tabletinizin yeni bir cihaz olarak yeniden doğduğunu bilmek sizi de mutlu edebilir. Akıllı cihazları geri dönüştürmek için birçok seçenek vardır ve hizmeti sunan herhangi bir yerel şirket olup olmadığını kontrol etmeye değer. LG ve Samsung eski cihazları geri almaktan memnuniyet duyacak üreticiler arasındalar, nereden başlayabileceğinize dair iyi bir listeye sahipler.

Alternatif olarak, nispeten yeni bir cihazsa, paraya dönüştürülebilir. Gittigidiyor gibi sitelerde telefonunuzun doğru kişi için ne kadar değerli olduğunu görebilirsiniz. En iyi fiyatı almak için akıllı telefonunuzu nasıl satacağınızı öğrenin. Eski telefonunuzda hala hayat olabilir, ama gerçekten de buna değmeyebilir, belki de sizden başka biri tarafından kullanılmayabilir.

Bununla birlikte, Android veya iOS cihazınızı bir başkasına vermeden önce, tüm kişisel verilerinizi düzgün bir şekilde sildiğinizden emin olun.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here