Ana sayfa Haber Epic Games, AB antitröst şikayetiyle Apple mücadelesini hızlandırıyor

Epic Games, AB antitröst şikayetiyle Apple mücadelesini hızlandırıyor

Epic Games, ABD, İngiltere ve Avustralya'da gerçekleştirilen eylemin ardından yeni antitröst şikayetiyle Apple savaşını AB'ye taşıyor.

0

Fortnite’ın yaratıcısı Epic Games, Apple ile mücadelesini Avrupa Birliği antitröst düzenleyicilerine taşıdı. iPhone üreticisi ile App Store ödeme sistemi ve uygulama indirmeleri üzerindeki kontrolü konusundaki anlaşmazlığını tırmandırdı.

İki şirket, oyun yapımcısının kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatarak App Store’daki bazı uygulama içi satın alımlarda Apple’ın %30 ücretinden kaçınmaya çalıştığı Ağustos ayından bu yana anlaşmazlık yaşıyor.

İOS 14.5 beta 2’deki yenilikler

Bu, Apple’ın Epic’in Fortnite oyununu App Store’dan atmasına ve yüzlerce uygulama üreticisi tarafından oyun oluşturmak için kullanılan bir yazılım aracı olan Unreal Engine’in dağıtımını etkili bir şekilde engelleyecek bir bağlı hesabı feshetme tehdidinde bulunmasına neden oldu.

Epic Games’in kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Tim Sweeney, Apple’ın platform üzerindeki kontrolünün oyun sahasını sarstığını söyledi. “Uygulama vergisi olarak aldıkları %30’u, %50, %90 veya %100 yapabilirler. Gazetecilere verdiği demeçte, bu piyasaların nasıl yapılandırıldığına dair teorileri altında bunu yapmak için her hakkı var ”dedi.

Apple’ın mobil işletim sistemine atıfta bulunarak, “Epic herhangi bir mahkemeden veya düzenleyiciden bu %30’u başka bir sayıya değiştirmesini istemiyor, yalnızca IOS’ta rekabeti geri kazanmak için” dedi.

APPLE, “EPIC GAMES KURALLARI İHLAL EDİYOR” DEDİ

Şirket ayrıca Apple’ı, kendi Apple Arcade hizmeti yapsa da rakiplerinin birkaç oyunu bir araya getirmelerini engelleyerek kendi platformunda kendi oyun abonelik hizmetlerini başlatmalarını engellemekle suçladı. Apple, kurallarının tüm geliştiricilere eşit şekilde uygulandığını ve Epic’in bunları ihlal ettiğini söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada “Bir yargıcın aldatıcı ve gizli olarak tanımladığı şekillerde Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmeyen veya onaylanmayan bir özelliği etkinleştirdi ve bunu her geliştiriciye eşit şekilde uygulanan App Store yönergelerini ihlal etme niyetiyle yaptı ve müşterileri koruyun. Onların umursamaz davranışları müşterilerin piyonları oldu ve bunu Avrupa Komisyonu’na açıklığa kavuşturmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

AVRUPA AĞ GEÇİDİ DENETLEYİCİSİ

Epic Games’in AB şikayeti, önümüzdeki aylarda Komisyon tarafından ABD teknoloji devlerini dizginlemek için önerilen AB teknoloji kurallarını güçlendirmeye çalışacak olan Avrupa Parlamentosundaki milletvekili Rasmus Andresen’den destek aldı.

“Kanun koyucular olarak, dijital pazarda kapı bekçileri olarak hareket eden bu platformların adil rekabet ve dengeli pazar güçlerini garanti altına almak için önceden tanımlanmış bir dizi kurala uymasını sağlamalıyız” dedi.

Apple, son aylarda bazı geliştiricilerin ücretlerini düşürerek ve onlara kararlarına meydan okumaları için bir yol vererek uygulamalarında değişiklikler yaptı. Bu tür önlemler şirketin eleştirilerini tatmin etmedi.

Fortnite’ın, Nvidia’nın oyun oynatma hizmetinin bir parçası olarak mobil Safari tarayıcısında bir noktada iPhone’a dönmesi bekleniyor.

Epic, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple aleyhine yasal işlem başlattı ve iki taraf, geçtiğimiz haftalarda, Mayıs ayında yapılması planlanan bir deneme öncesinde belge alıp veriyor ve para yatırma işlemi yapıyor.

Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay ve App Store’u araştıran Avrupa Komisyonu, şikayetin alındığını doğruladı.

Bir Komisyon sözcüsü, “Standart prosedürlerimize göre değerlendireceğiz” dedi.

Epic Games ayrıca İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesine ve Avustralya bekçi köpeğine şikayette bulundu.

Microsoft Corp, Spotify ve Match Group Inc gibi büyük şirketler de Apple’ın App Store ücretlerini ve kurallarını eleştirdi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here