Ana sayfa Makale En İyi Battle Royale Oyunları

En İyi Battle Royale Oyunları

İşte karşınızda, hemen şimdi oynayabileceğiniz en iyi battle royale oyunları…

0

Battle Royale. Şu anda en ateşli video oyunu türü, PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın 2017’deki ilk çıkışından bu yana popülerlikte patlama yaşadı. Üç büyük battle royale oyunu geçen yıl 4 milyar dolara yakın dijital gelir elde etti.

Battle Royale oyunları sadece satış listelerine egemen olmakla kalmadı; ‘son ayakta kalan’ oyunlarını da tekrar inanılmaz derecede popüler hale getirdi, öyle ki atmosferi battle royale olmayan oyunlara bile yayıldı.

Battle Royale oyunu nedir?

Oyun kategorisine ilgi duymuyorsanız, ancak bir şekilde bu yazıya rastladıysanız, muhtemelen “battle royale oyunu da nedir?” diye soruyorsunuzdur. Basitçe anlatmak gerekirse bir battle royale oyunu, az önce bahsettiğimiz ‘son ayakta kalan’ oyunlarını silah toplama ve daralan oyun alanıyla birleştiren ve oyuncuların birbirine daha da yaklaşıp düşmanları öldürdükleri bir oyun türü.

Battle Royale türünün popülaritesi, oyun üreticilerinin bu tatlı pastadan bir dilim alabilmek için telaşla bir şeyler yapmasına neden oldu. Sonuç olarak, birçok battle royale oyunu -ya da oyunlara eklenen modlar- ortaya çıktı. Hepsini oynayamazsınız. Oynamamalısınız da.

Bunun yerine, yeteneklerinizi bilinen kalitede olan ve güçlü bir oyuncu tabanına sahip bir battle royale oyununa harcayın, böylece istediğiniz zaman bir çatışmaya atlayabilirsiniz. Aşağıda listelenen oyunlar bu arayışınıza çare olacaktır.

Başlamaya hazırsanız, bu mükemmel battle royale oyunlarına bakalım.

Apex Legends

Titanfall evreninde yer alan ücretsiz Apex Legends oyunu, yoğun battle royale aksiyonunu Overwatch aromalı karakterlerle birleştiriyor. Aslında, oynanabilir karakterlerin her biri, PUBG veya Fortnite karakterlerinin aksine, kendi yetenek setlerine sahip. Sonuç olarak belli karakterler Savunma, Saldırı, Kâşif ve Destek gibi rollere bürünebiliyor.

Apex Legends aynı zamanda, üç kişilik, kadro tabanlı oyun odağı ile kendisini Fortnite ve PUBG’den farklı kılıyor. Neyse ki, oyunun ustaca hazırlanmış iletişim işaretleri aracı, takım arkadaşları ile iletişim kurmanıza izin veriyor ve sesli sohbet ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Call of Duty: Black Ops 4 Blackout

Treyarch, battle royale formülünü değiştirmek için fazla bir şey yapmadı, ancak geliştiricinin yarattığı şey oldukça iyi. Tıpkı Fortnite ve PUBG gibi, Call of Duty: Black Ops 4 Blackout da havadan geçen bir araçtan teçhizatı olmadan büyük bir kara kütlesine düşen düzinelerce oyuncuyu barındırıyor. Daha sonra silah ve zırh kapmak için binalara karışıyorlar ve oyun alanı küçülürken ayakta kalan son adam (veya takım) olmak için herkesi öldürmeye çalışıyorlar. Tanıdık geldi, değil mi (PUBG, Fortnite)?

Yine de, Blackout’un kendine özgü bir tadı var. Geçtiğimiz Call of Duty oyunlarında ortaya çıkan alanları ele alabilir, haritayı dolaşmak için zıplayan bir kanca kullanabilir ve zombilerle uğraşabilirsiniz. Evet, yine tanıdık bir şey; zombiler…

Fortnite Battle Royale

PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Mac ve mobil cihazlarda bulunan Epic Games oyunu Fortnite’ın oyuncu tabanları arasında duvar yok. Bu doğru, Fortnite, oynadıkları platformdan bağımsız olarak yabancılarla ve arkadaşlarınızla oynamanıza izin veriyor. Bunu Fortnite’ın inanılmaz uygun fiyat etiketiyle (ücretsiz!) birleştirin ve oyunun neden battle royale türünün yüzü haline geldiğini görün. Ah, bir de tabii ki Ninja’nın Fortnite yayınları yapması oyunun popülaritesinin fırlamasına yardımcı oldu.

PUBG gibi, Fortnite de sizi tek başınıza, ikili, üçlü veya dörtlü bir ekibin parçası olarak bir haritaya uçuruyor. Amaç silahları, araçları ve bulduğunuz diğer eşyaları kullanarak vahşi ortamda hayatta kalmak. Fortnite, karakterinizi silahlardan koruyacak koruyucu yapılar inşa etmek için malzemelerin toplanmasını sağlayarak bir adım daha ileri gidiyor.

PUBG

PC, PlayStation 4, Xbox One, Android ve iOS’ta mevcut olan PlayerUnknown’s Battlegrounds, PUBG olarak biliniyor. Tüm battle royale oyunlarının en ilginç orijinli hikayesine sahip. PUBG olacak olan oyun, H1Z1’de kullanım için Sony Online Entertainment tarafından lisanslanmadan önce bir Arma 2 ve Arma 3 modu olarak kök salmıştı. PUBG, yaratıcısı Brendan Greene, Bluehole Studio’da Yaratıcı Yönetmen olduğunda ortaya PUBG çıktı.

PUBG; solo, iki kişilik ya da dört kişilik bir takımda oynayabileceğiniz 100 kişilik oturumları destekliyor. Oyuna başlamak için geçmekte olan bir uçaktan paraşütle atladıktan sonra iniş yaptığınız yer çok önemlidir, çünkü zırh, silah, araçlar ve diğer oyuncularla karşılaştığınızda sizi canlı tutacak diğer nesneler için çevreyi araştırmanız gerekir. Ne yazık ki, PUBG en büyük rakibinin mutlu bir şekilde övündüğü bir özellik olan platformlar arası oyundan yoksundur.

 

 

Popülaritesi sürekli artan battle royale oyunları, oyuncuları sürekli küçülen savaş alanlarına sürükleyerek, ayakta kalan son kişi olmak için amansız bir mücadeleye davet ediyor.

‘Battle Royale’de nerden çıktı?’ diyorsanız…

Battle Royale türünün tarihi ve nasıl olduğu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, biraz boş zamanınızı ayırmanızı Wikipedia’ya girip Arma2, Arma 3 ve H1Z1 hakkında okumak için bir gezi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bomberman’ı duymaya hazır mısınız?

Battle Royale oyunları PUBG ile başlamadı. Evet, DayZ veya H1Z1 ile de başlamadı. Soyu Bomberman’e kadar uzanıyor. Evet, şirin, bomba döşeyen Konami karakteri aslında bir battle royale oyun yıldızı. Her ne kadar ilk Bomberman oyunlarında ‘son ayakta kalan’ modları bulunsa da, SNES klasiği Super Bomberman, seriyi battle royale kategorisine soktu.

Super Bomberman’in savaş modu, seriyi vazgeçilmez haline getiren yeni bir özellik ekledi: Düşen bloklar. 90 saniye içinde bir kazanan belirlenemezse, büyük, tahrip edilemez bloklar saat yönünde gökyüzünden yağar ve savaş alanını küçültür. Bu da müthiş bir aciliyet hissi oluşturur ve baskı altında kimin daha şevkli olduğunu gösterir

Brendan Greene’e saygı notu

PUGB, tüm battle royale oyunları arasında en ilginç orijinli hikayeye sahip. PUBG olacak olan oyun, H1Z1’de kullanım için Sony Online Entertainment tarafından lisanslanmadan önce bir Arma 2 ve Arma 3 modu (2010’ların ilk yıllarında çıkan son derece popüler oyunlardır) olarak kök salmıştı. Bu modların yaratıcısı Brendan Greene, Bluehole Studio’da Yaratıcı Yönetmen olarak işe başlayınca ortaya PUBG çıktı.

Bu yazı, Newtech dergisinin, Mayıs ayı sayısından alınmıştır.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here