Ana sayfa Blog En çok izlenen Türk Filmleri

En çok izlenen Türk Filmleri

0
recep-ivedik-4

Ülkemizde son zamanlarda değer gösterilmeye başlanan sinema gün geçtikçe gelişmekte. Gelişen sinema sektöründe filmlerde bir o kadar ilerlemiş durumda. Sizler için hazırladığımız listede 1989 yılından 2016 yılına kadar Türk sinemasına sunulmuş filmler arasında en çok izlenen 3 film yer alıyor. İçinde bulunduğumuz 2017 senesi ve 2016 yılının son zamanlarında çıkan filmler net istatistik bilgileri mevcut olmadığı için listemizde yer almıyor. İşte tüm zamanların en çok izlenen 3 Türk filmi :

 Recep İvedik 4

Efsane Recep İvedik serisinin 4. filmi ile karşımıza çıkan Şahan Gökbakar listenin başında yer alıyor. 21 Şubat 2014 tarihinde seyircisi ile buluşan Recep İvedik 4 mahallesindeki çocuklara futbol takımı antrenörlüğü yapmaktadır. Futbol oynadıkları mahallenin tek boş arsası bir müteahhite satılır. Arsayı almak için müteahhite giden Recep arsayı tek başına almaya kalkışır. Mahalleliden yeterli desteği bulamayan Recep çareyi Maldivler’de yapılan Issız Ada yarışmasına gitmekte bulur. Recep İvedik 4 filminin asıl macerası Issız Ada’da başlar ve halı sahada biter . Serinin 4.bölümü de mutlu sonla biter , mahalle futbol sahasına kavuşur. Recep İvedik 4 filmin yönetmeni Togan Gökbakar , yapımcısı Emrah Çoban , Senaristleri Şahan Gökbakar ve Togan Gökbakar. Ekip tam olarak bir kardeş çalışması sonucu ortaya çıkıyor.

Recep İvedik 4 filmi seyircilerle buluştuktan tam 24 gün sonra açıklanan istatistiklere göre 24 gün sonunda 6 milyon 60 bin 983 gişeyle Türk sinemasına damga vurarak rekor kırmıştır. Bunun yanı sıra 24 günün sonunda Recep İvedik 4 toplam 60.486.4730,00 Türk Lirası hasılat yapmıştır.

Film vizyondan kalktıktan sonraki istatistiklerine bakacak olursak tam 28 haftada 7 milyon 374 bin 931 gişeyle adını Türk sinemasının en çok izlenen filmi olarak duyurmuş ve tam olarak 72.103.216,88 Türk Lirası hasılata ulaşmıştır.

 Düğün Dernek

İsmini filmden önce başarılı dizi projeleriyle duyuran Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başrollerini üstlendiği devam filminin ilk filmi olan Düğün Dernek listemizde 2.sırada yer alıyor. Komedi filmi olarak ismini gizlice duyuran ve büyük bir etki yaratan Düğün Dernek ucu bucağı görünmeyen bir devam filmi olacak gibi. Film ekibinde Rasim Öztekin , Burak Satıbol ve Şinasi Yurtsever gibi adını çokça duyurmuş oyuncularda yer alıyor. İnanılmaz üçlü haline gelen Ahmet Kural , Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir ekibi Düğün Dernek filmini Türkiye’nin en çok izlenen ikinci filmi haline getirdi. Yönetmenliğini ve senaristliğini Selçuk Aydemirin üstlendiği Düğün Dernek filmi Sivas’ta geçen bir olayı anlatmakta.

Sivas’ın Esenyurt köyünde yaşayan ayrılmaz bir halka haline gelen tüpçü Fikret , Çetin , İsmail ve muallim Saffet bir araya gelirler. Bayram namazına giden dostlar çıkarken yurtdışında okuyan İsmail’in oğlu Tarık’ı görürler. Eğitimini tamamlayan Tarık yurt dışından kesin dönüş yapmıştır. Tarık köye gelir fakat tem amacı Letonya’da birlikte olduğu Marika adında bir kızla evlenmektir. Letonya’da çalışmak için evlenme planları kuran Tarık ekibi unutulmaz bir maceraya sokar. Basit bir evlenme planlayan Tarık planını babasına anlatır ve İsmail dayanamaz oğluna düğün yapmayı hedefler. Düğün yapmayı gurur meselesi haline getiren İsmail ekibi toplar. Tüpçü Fikret , öğretmen Saffet , Çetin ve İsmail hayatlarının macerasına atılarak 10 gün içinde düğün yapma telaşına girerler. Fikret düğünün yapılması için otel arayışına girer fakat istedikleri olmaz. Köy meydanında hazırlanan düğüne gelini götürürken İsmail’in isteği üzerinde bir devenin üzerinde götürülmek ister. Bu esnada başına gelen talihsiz olaylar sonucu gelin devenin sırtından düşer ve yaralanır. Düğüne gelemeyen gelinin sayesinde komik olaylar yaşanır. Kızın Letonya’dan nişanlısı mafya ile birlikte gelir ve düğünü basar.

Düğün Dernek vizyona 258 sinema salonu ile girdi. İlk 3 gün 572.838 gişeye , 5.947.213,00 Türk Lirası , toplam 30 haftada 6,690,070 gişe ve 68.917.965,00 Türk Lirası ile Türk sinemasının en çok izlenen ikinci sinema filmi olmuştur.

Fetih 1453

Türk sinemasının nerdeyse en fazla bütçe ile hazırlanan sinema filmi olan Fetih 1453 Türk sinemasının en çok izlenen 3.filmi. İstanbul’un Fethi’ni konu alan Fetih 1453 Ulubatlı Hasan’ın hayat hikayesin çevresinde kurgulanmış.  Yönetmen ve yapımcılığını Faruk Aksoy üstlenmiştir. Fetih 1453 filminin başrollerini Devrim Evin , İbrahim Çelikkol ve Dilek Serbest üstleniyor.  Görsel yönetmen olarak ta Serkan Zelzele üstlenmiştir. Rekorların filmi olan Fetih 1453’ün fragmanı yayınlandıktan 24 saat sonra 1.670.000 kişi tarafından izlenmiş , vizyona çıktıktan sonra Türkiye’nin en çok izlenen filmi olarak adını duyurmuştur. Bunların yanı sıra 5 milyon ve 6 milyon izlenme barajını geçmeyi başaran ilk film olmuştur. Fetih 1453 filmi Türkiye dışında 10dan fazla ülkede gösterime girmiştir.

Fatih Sultan Mehmed babası II. Murat’ın ölüm haberini almış , büyük bir keder içine düşmüştü. İlk tahta çıkarken 12 yaşında olan Fatih Sultan Mehmed’den Başvezir Çandarlı Halil Paşa memnun değildi. Özellikle Konstantinopolis’in alınması gerektiğini söylediğinden dolayı.  İlk başta bunu fırsat bilerek Fatih Sultan Mehmed’i uzaklaştırmışlardı. Daha çok güçlenerek tahta dönen Fatih Sultan Mehmed’in ilk ve öncelikli hedefi Konstantinopolis’in fethedilmesiydi. Fatih Sultan Mehmed İslam peygamberinin ‘ Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onun askeri ne güzel askerdir! ’ sözünden ilham alıyordu. Bir çağı kapatan ve bir çağı açan Fatih Sultan Mehmed büyük bir strateji içerisindeydi. Filmin asıl hikayesi işte burada başlıyor ve izleyenlerin içinde bir heyecan oluşuyor.

17 Şubat 2012 saat 14.53’ten itibaren vizyona giren Fetih 1453 filmi 52 hafta vizyonda kalarak 6,572,618 gişeye ve 34.484.837 Dolar hasılata sahip olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here