Ana sayfa Makale Eğitim Esaslı Apple Teknolojileri

Eğitim Esaslı Apple Teknolojileri

Apple, eğitimi sadece teknolojik ürün ve hizmetlerin küresel satışı anlamında değil, sosyal sorumluluğu da içerecek şekilde çok daha kapsamlı bir anlayışla birlikte ele alıyor.

0

2020-2021 eğitim-öğretim yılı başlıyor… Heyecanla beklenen yeni ders saatleri, çocuklar ve gençler için yaratıcılıklarını yepyeni bilgilerle besleyerek büyütecekleri eşsiz deneyimlere kapı aralıyor. Yaratıcılık, hayatın her alanında etkisini hissettiren güçlü bir yeti. Geliştirilmesi ve sergilenmesi büyük önem taşıyor. Bu noktada Apple’ın temel felsefelerinden biri de kuşkusuz yaratıcılık.

Yaratıcılık, her çocuğun ve gencin içinde var. Ve bu yaratıcılığı beslemek, eğitimcilerin en önemli görevlerinden biri. Yaratıcılık, öğrencilerin daha iyi iletişim kurmalarını ve karşılaşacakları problemlere daha özgün çözümler geliştirmelerini sağlıyor. Onları, hem bugün başarılı olmaları hem de geleceği şekillendirmeleri için hazırlıyor. Apple 40 yıldır, öğrencilerinin yaratıcılığını ortaya çıkarabilmeleri için öğretmenlere yardımcı oluyor. Ve bugün bunu başarabilmek için her zamankinden daha fazla yöntemi var.

Apple, büyüleyici öğrenim deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olmak için yalnızca güçlü ürünler değil, etkili araçlar, ilham verici içerikler ve öğretim programları da sunuyor. Apple ürünlerini kullanan tüm öğrenciler, sınırsız bir ifade özgürlüğüne sahip. iPad, herkesin başlangıçtan itibaren uzmanlaşabileceği kadar basit ve öğrencilerin kendi fikirlerini takip etmelerine olanak tanıyacak kadar esnek. Mac ise en iddialı projelerle başa çıkabilmeniz için gereken gücü sağlıyor. Ve yaratıcılığı artırmak için Apple tarafından tasarlanan eksiksiz uygulama paketiyle hem iPad hem de Mac, çocuklara sahip oldukları hayal gücü kadar limitsiz bir ortam sunuyor.

Kod yazmak, teknolojiyle şekillenen bir gelecekte öğrencilerin başarılı olması için vazgeçilmez bir beceri. iPad ve Mac’te yapılan dersler, öğretmen kılavuzları ve uygulamalar, sınıfta kod yazmayı öğretmenizi kolaylaştırıyor. Çünkü Apple’a göre kod yazmak ders programının dışında kalan bir aktivite değil, temel ders programının bir parçası.

Öğretmenlerin birbirlerinden öğrenmelerine ve eğitim alanındaki öncülerin tanıtılmasına yardımcı olan programlar geliştiren Apple, ayrıca sınıfta iPad ve Mac’ten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak ipuçlarını, hikayeleri ve diğer yararlı materyalleri de sağlıyor.

iPad, sonsuz bir ifade ve hareket özgürlüğü için tasarlandı. Muhteşem uygulamalar ve gelişmiş yerleşik teknolojilerle iPad, öğrencilerin hayalindeki her şey olabiliyor ve sahip olduğu güçle, hayal ettikleri her şeyi yapabiliyor. Üstelik, kullanımı o kadar kolay ki öğrenciler akıllarına gelen herhangi bir fikri hemen uygulamaya geçirebiliyorlar. Dokunma, kaydırma, sürükleme ve bırakma hareketleriyle, öğrenciler iPad’i ellerine aldıkları andan itibaren kullanmaya başlayabilirler. İster kelimeleri telaffuz etmeyi yeni öğreniyor ister trigonometrik fonksiyonların grafiğini çıkarıyor olsunlar, metin, fotoğraf ve belgeleri nasıl birer uzman gibi hareket ettirebileceklerini hemen anlayabilirler.

Kalem, fırça, pastel boya. Apple Pencil bunların hepsi ve çok daha fazlası. Gelişmiş basınç ve eğim sensörleri, çok hafif efektleri bile algılayabiliyor. Işık hızındaki duyarlılık, kusursuz ve doğal bir deneyim sağlıyor. Böylece öğrenciler kaligrafiden teknik çizime, lekelemeden silmeye, sulu boyadan yağlı boya resme kadar her şeyi, gerçek kağıtla çalışıyormuş gibi yapabilirler. Üstelik gerçek kağıdın sunduğu olanakların çok daha ötesine geçerek.

Apple’ın eğitime yönelik öne çıkan uygulamaları

Tek bir uygulamada çalışmak etkili bir eğitim için her zaman yeterli olmayabilir. İPad’in multitasking özellikleriyle öğrenciler Pages’da kitap raporu yazarken iBooks’taki bir romana referans verebilir, Split View özelliğiyle aynı anda iki uygulamanın da aktif kalmasını sağlayabilirler.

Mac, iPhone ve iPad’de Pages, Numbers ve Keynote belgelerinde yazı yazmak ve çizim yapmak çok kolay. Öğretmenler de kendi notlarını hem bu belgelere hem de PDF dosyaları, fotoğraflar, web sayfaları ve çok daha fazlasına anında ekleyebiliyorlar.

Uygulamalar sayesinde iPad veya iPhone bir laboratuvara, film stüdyosuna, zaman makinesine, hatta uzay gemisine dönüşebiliyor. Apple tarafından tasarlanan ücretsiz üretkenlik ve yaratıcılık uygulamalarının yanı sıra App Store’da bulunan, öğrenime özel tasarlanmış binlerce uygulamayla her konu daha ilgi çekici hale geliyor.

Apple Teacher

Apple Teacher, öğretim ve öğrenim için Apple ürünlerini kullanan eğitimcileri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla tasarlanmış, ücretsiz bir mesleki eğitim programı. Bir eğitimci olarak öğrencilerle yaptığınız aktivitelerde doğrudan kullanabileceğiniz iPad ve Mac becerileri edinebilirsiniz.

Apple Teacher’a kaydolduğunuzda, her yerden erişebileceğiniz kişiselleştirilmiş bir online öğrenim deneyimi sunan Apple Teacher Learning Center’ı kullanarak kendi hızınızda öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu program, personeline birlikte çalışabilecekleri ücretsiz ve profesyonel bir öğrenim yöntemi sunmak isteyen okullar ve bölgeler için harika bir seçenek.

Eğitime yönelik teknolojik ürün tavsiyeleri

Mac

Mac ürün grubu, eğitim odağında etkin bir bilgisayar deneyimi vadediyor. Bu noktada MacBook, MacBook Air ve Pro modelleri, taşınabilirlik sunarken all-in-one sınıfındaki iMac serisi stabil kullanımı esas alıyor.

Mac’te FaceTime, uzaktan eğitim için ideal çözüm. Dilerseniz AirPods veya farklı bir kulaklıkla görüntülü ve sesli iletişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca Pages, Keynote ve Numbers gibi bilgisayarlarda önyüklü şekilde gelen kullanışlı ‘eğitim odaklı’ uygulamalar mevcut. Son olarak Mac’in Apple ekosistemi ile kusursuz uyumundan da bahsetmek gerek; örneğin iPhone’da kaydettiğiniz bir notu, Mac’te geliştirmeniz ve üzerinde çalışmanız gibi özellikler beğeni topluyor.

Fiyat: 8.177 TL’den başlayan fiyatlarla

iPad

iPad, eğitimi merkeze alan teknolojiler arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. Zira Apple Pencil ve Magic Keyboard klavyesi de dahil olmak üzere taşınabilirlik, yüksek verimlilik gibi olguları eksiksiz şekilde vadediyor. Online derslere katılırken Apple Pencil’ınızla not alabiliyorsunuz. Video kaydı yapabiliyorsunuz. iMovie gibi önyüklü uygulamalar sayesinde videoları düzenleyebiliyorsunuz. Fotoğraf çekebiliyor, oyun oynayıp yüz binlerce faydalı uygulama arasından beğendikleriniz deneyimleyebiliyorsunuz.

Fiyat: 4.031 TL’den başlayan fiyatlarla

Hediyeniz AirPods 2!

Apple, her sene ‘Back to School’ kampanyaları düzenlemesiyle bilinir. Bu yıl da Ekim ayının sonuna kadar öğrencilere ve eğitimcilere yönelik indirimlerin yanı sıra hediyeler var. Mac ve kampanya dahilindeki modelleri içerecek şekilde iPad satın alanlara AirPods 2 hediye ediliyor. Ayrıca bir seçenek olarak yine iPad veya Mac alındığı taktirde indirimli fiyata AirPods Pro satın alınabiliyor.

AirPods 2 ve AirPods Pro, kablosuz müzik dinlemeyi inovatif şekilde sağlıyor. Kopmayan yüksek standartlardaki bağlantınızla en iyi ses deneyimini kulaklarınıza taşıyorsunuz.

Apple Music fırsatını kaçırmayın

Bir anekdot daha; Ekim ayı sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında iPhone, iPad veya Mac satın alanlara 6 aylık ücretsiz Apple Music üyeliği veriliyor. Deneme süresi bittikten sonra öğrencilere özel abonelik de ayda sadece 6.99 TL.

Fiyat: 6 ay ücretsiz!

Beats Solo Pro

Solo Pro wireless kulaklıklar ilham verici. Solo Pro’da iki dinleme modu bulunuyor: Aktif Gürültü Önleme (ANC) ve Şeffaf Mod. Beats’teki Pure ANC, sizi tamamen içine çeken bir müzik deneyimiyle yaratıcılığınıza alan açıyor. Şeffaf Mod ise etrafınızda olup bitenin farkında olmanızı sağlıyor.

Katlanıp açıldığında kulaklık gücünün kapanıp açılması gibi sezgisel özelliklere kadar Solo Pro’nun tüm detayları dikkatle düşünülmüş. Ergonomik tasarım uzun süreli kullanımda olağanüstü rahatlık sunmasının yanı sıra şık bir stile de sahip. 22 saate kadar pil ömrü sayesinde, gün içinde nereye giderseniz gidin müziği her an yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

Fiyat: 2.599 TL

Logitech C922 Pro Webcam

Kurulum ve kullanımı oldukça kolay olan Logitech C922 Pro Webcam akıcı ve net görüntüler sunarak, 1080p çözünürlükte ve 30 kare video kaydı yapabiliyor. Her iki yanındaki mikrofonla sesi her açıdan daha gerçekçi kaydederek sesin doğal ve net duyulmasını sağlıyor.

Incase ICON Lite Sırt Çantası II

Ergonomik koruma ve hareket kabiliyeti sunan Incase ICON Lite Sırt Çantası II, pelüş astarlı ve dolgulu bölmesiyle eğitim ekipmanlarınızı ve teknolojik cihazlarınızı korur. Ana bölmede büyük eşyalarınızı saklayabilir, sevdiğiniz dergileri ve kitapları katlamak zorunda kalmadan bu alana yerleştirebilirsiniz. Hızlı erişim sağlayan cepler ve üstteki tutma sapı, bu sırt çantasını okula gidip gelirken eşyalarınızı taşımayı kolaylaştıran mükemmel bir yol arkadaşı haline getirir.

Fiyat: 699 TL

iPad mini için Decoded

Decoded Deri Katlanabilir İnce Zarf Kılıf, gün boyu kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz zarif birinci sınıf sırçalı deri tasarımıyla iPad’inizi korur. Katlanabilir olması, iPad’inizi yatay veya dikey modda ya da yazma konumunda en iyi görüntüleme açısına hızla ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Yerleşik kalem yuvası, Apple Pencil’ınızın her zaman elinizin altında olmasını sağlar.

Fiyat: 469 TL

Viewsonic TD1655 taşınabilir dokunmatik monitor

TD1655 taşınabilir 16 inç Full HD IPS panel dokunmatik monitor sizi dizüstü bilgisayar ile sınırlı kalmadan yaratıcı bir şekilde odaklanmanızı sağlamak amacıyla tasarlanmış taşınabilir bir monitör olarak karşımıza çıkıyor. Mobil şekilde ders çalışırken veya kendi eğlenceniz için telefonunuzun, tabletinizin veya dizüstü bilgisayarınızın ekranındaki görüntüyü genişletebilir, çift ekranda daha etkin ve kolay bir şekilde çalışabilirsiniz.

Epson EcoTank M1170

Epson’un tek renkli yazıcısı M1170, yoğun baskı ihtiyacı olan öğrenciler için ideal çözüm. EcoTank sayesinde, tek renkli lazer yazıcılara kıyasla üç yılda yüzde 50’ye varan oranda tasarruf imkanı sunan M1170, ürünle birlikte verilen mürekkep şişelerini kullanarak tekrar tekrar doldurabileceğiniz büyük bir mürekkep deposuna da sahip.

Apple’ın eğitime yönelik sosyal sorumluluk stratejileri şirketin vizyonuna işaret ediyor

Apple, eğitime yönelik projelere değer veriyor. Her yıl çeşitli adımların atıldığı eğitim dünyasında dezavantajlı durumdaki çocuk ve gençlere yönelik çözümler planlanıyor aksiyon kurguları hayata geçiriliyor.

Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda Apple CEO’su Tim Cook’un bizzat Lübnan’a gelip Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistan’lı aktivist Malala Yusufzay ile buluşması akla geliyor. Bir proje kapsamında 100 bin kız çocuğunun okula gönderilmesini hedef alan proje; Lübnan, Afganistan, Pakistan ve Nijerya’nın yanı sıra Türkiye’yi de kapsamıştı.

Eğitimde eşitlik Apple’ın vizyonlarından biri ve şirketin başarılı CEO’su Cook’un her fırsatta üzerinde durduğu bir konu. Bu kapsamdaki projelere büyük önem veren Apple, dünyanın birçok ülkesinde eğitim merkezindeki kıymetli çalışmalarda bulunuyor.

Okul ve Ödev ile tanışın

Ödev oluşturmak ve göndermek, mail yazmak kadar kolay. Üstelik, web bağlantılarından PDF’lere, belgelerden uygulamalardaki aktivitelerin bağlantılarına dek neredeyse her şeyi ekleyebilirsiniz. Ödev özelliğini duyurular ve anımsatıcılar göndermek veya ev ödevi vermek için kullanabilirsiniz. Ayrıca öğrencileriniz derslerine ilişkin her Ödev’i görüntüleyerek tamamlanması gerekenleri rahatça takip edebilir. Tüm sınıfa veya tek bir öğrenciye Ödev gönderebilirsiniz. Alıcıyı, tarihi, açıklamayı ve aktiviteyi girin. Öğrencinin teslim etmesini istediğiniz bir şey varsa, istek bölümünü seçin.

Apple’a göre kod yazmak ders programının dışında kalan bir aktivite değil, temel ders programının bir parçası.

Bu sene biraz farklı…

Yaz tatilinin ardından yepyeni bir eğitim-öğretim yılına merhaba diyoruz. Özlenen arkadaşlar, öğretmenler, bilgi birikimini ara vermeden genişleten dersler ve yüksek not hedefleri ile 2021 yazına kadar sürecek dopdolu bir süreç bizleri bekliyor. Ancak bu sene farklı bir süreç söz konusu; zira uzaktan eğitim anlayışının okulda eğitim ile birlikte bir süre devam etmesi bekleniyor. Dolayısıyla eğitim-öğretimin evde de yoğun şekilde sürecek olması, okuldan eve taşınan dersler ve alışık olduğumuz teknolojik gerekliliklerle birlikte ele alınacak.

 

Ücretsiz 200 GB iCloud depolama alanı

Apple’ın hizmeti iCloud, öğrencilerin tüm belgelerini ve projelerini güvenli bir şekilde saklıyor ve tüm aygıtlarında güncel, güvende ve erişilebilir halde tutuyor. Dosyalar uygulaması ise tüm bunları düzenli hale getiriyor ve bulunmalarını kolaylaştırıyor. Ayrıca şimdi Apple ID Yönetimi kapsamındaki tüm öğretmen ve öğrenciler, ücretsiz 200 GB iCloud depolama alanına sahip oluyor.

Bir öneri:

Twitter’da @AppleEDU hesabını takip ederek Apple’ın eğitime yönelik ilginç bilgi paylaşımları ve daha fazlasını yakından izleyebilirsiniz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here