Ana sayfa Blog E Okul Veli Bilgilendirme Formu Girişi

E Okul Veli Bilgilendirme Formu Girişi

0
E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) tarafından 2007 yılında erişime açılan e Okul Veli Bilgilendirme Formu Sistemi (VBS), sözlü ve yazılı sınav notları ile beraber; devamsızlık, haftalık ders programı, sınav tarihleri, merkezi sınav giriş belgeleri veya tercih sonuçlarının öğrenildiği bir web yazılımıdır. 2021 e-Okul VBS giriş ekranı, yıl içerisinde hemen hemen her gün öğrenciler ve veliler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. e Okul öğrenci giriş ekranı 2021 ile öğrenciler kendi sınav tarihlerini öğrenebildikleri gibi, sözlü veya yazılı sınav sonuçlarını da görüntüleyebilmektedir. Veliler ise MEB e Okul Veli Bilgilendirme Formu Sistemine giriş ile çocuklarının derslerdeki son durumu hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Poco M3 Detayları Ortaya Çıktı


E-OKUL KAYIT SORGULAMA

Artık gelişen teknoloji ile birlikte birçok işleminizi online olarak yapabilirsiniz. Bu kapsamda MEB bünyesinde geliştirilen E Okul uygulaması da ve öğrencileri bilgilendirmek için hizmet sunmaktadır. E-Okul uygulamasının geliştirilmesi ile birlikte öğrenci hakkında birçok işlemi online olarak yapabilirsiniz. Velisi olduğunuz öğrencinin devamsızlık bilgisine, ders programlarına, sınav sonuçlarına sistem üzerinden ulaşabilirsiniz.

e-okul

E Okul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sistemin size sunduğu bir diğer kolaylık ise E-Okul kayıt sorgulama uygulamasıdır.  E-Okul kayıt sorgulamadan yararlanmak için ilk olarak yazının sonunda yer alacak olan linke tıklayınız. Daha sonra açılacak olan sayfada yazılı olan giriş kodunu ilgili alan girdikten sonra TC kimlik numaranızı eksiksiz olarak sisteme giriniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek işlem ise giriş butonuna basmak olacaktır. Böylelikle siz de artık sistemden yararlanırsınız. Ayrıca gerek duyduğunuz sorgulamayı yapma hakkına sahip olursunuz.

E OKUL NASIL KULLANILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmet veren E-Okul sistemi, öğretmenlerin öğrenciler ile bilgileri sisteme girdiği, öğrenciler ve velilerinde bu sistem üzerinden öğrenci ile ilgili tüm bilgileri öğrenebildiği bir uygulamadır. Biz bu yazımızda ‘E-Okul nasıl kullanılır’ sorusunun cevabını sizler için kısaca anlatacağız.

E-Okul Nasıl Kullanılır?

E-Okul sistemi kullanımı öğretmen ve öğrenciler için farklıdır. Öğretmenler E-Okul yönetim bilgi sistemini kullanırlarken, öğrenci ve veliler ise veli bilgilendirme sistemini kullanırlar. E-Okul yönetim bilgi sistemine giriş için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklamanız ardından kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

E-Okul veli bilgilendirme formu sistemine de yazının sonunda vermiş olduğumuz ilgili linke tıklayınız. Açılan sayfaya öğrenci TC kimlik numarası ve öğrenci okul numarasını giriniz. Daha sonra tamam butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilir. Öğrenci ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemine Giriş İçin TIKLAYINIZ!

E Okul Veli Bilgilendirme Formu Sistemine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Okul Kayıt Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E OKUL KAYIT BİLGİLERİ

E-Okul sisteminin gelişmesi ile birlikte artık Milli Eğitim Bakanlığı’ da kendisine sanal ortamda yer bulmuştur. Çağımızda gelişen teknolojiye ayak uydurmak için devlet kurum ve kuruluşları sanal ortamda hizmet sunmaya başlamıştır. Bu hizmetlerden birisi de E- Okul uygulamasıdır. Bu uygulama ile birlikte velisi olduğunuz öğrenci hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra artık sizde velisi olduğunuz öğrenci ile ilgili devamsızlık, not, ders programı gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bunların yanında E-Okul kayıt bilgilerihakkında sistem yardımı ile birlikte bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Okul Kayıt Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

E-Okul kayıt bilgileri için tek yapmanız gereken yazının sonunda yer alacak olan linke tıklamak olacaktır. Daha sonra açılacak olan sayfada sizden istenen bilgileri yani giriş kodu ve TC kimlik numaranızı eksiksiz olarak girdikten sonra giriş butonuna basarak gerekli duyduğunuz işlemi yapabilirsiniz. E-Okul kayıt bilgilerinden yararlanmak ve bilgi sahibi olmak işte bu kadar kolaydır.

edevlet giriş

E-Okul Kayıt Bilgileri İçin TIKLAYINIZ!

GELİŞİM RAPORLARI GİRİŞİ

E-Okul gelişim raporları girişi yapmak istiyorsak ilk olarak sisteme giriş yapmalıyız. Daha sonra E-Okul gelişim raporları girişi için sayfanın solunda yer alacak olan kurum işlemleri kısmına tıklıyoruz. Orada açılacak olan not işlemleri bölümüne tıkladıktan sonra anaokulu gelişim raporlarına tıklıyoruz. Karşımıza anaokulu gelişim raporu bilgi giriş sayfası çıkacaktır. Sınıfı/şubesi kısmında kendi sınıfınızı seçiniz. Daha sonra E-Okul gelişim raporları girişi için yan tarafta yer alacak olan gelişim türü kısmını tıklayınız. Bilişsel gelişim dil gelişimi, ilgi alanları, öz bakım becerileri, psikomotor gelişim, sosyal duygusal gelişim alanlarından birini seçiniz. Seçtiğiniz bir bölümün ardından alt kısımda hemen öğrenci isimlerinin yer aldığı bir liste açılıyor. Sırayla tüm öğrencileriniz hakkında ilgili bilgileri giriyorsunuz. E-Okul gelişim raporları girişi için bilgileri girdikten sonra sol üst kısımda yer alacak olan kaydet butonuna basınız. Bundan sonra bir başka gelişim alanına geçip aynı işlemleri sıra ile yapmanız yeterli olacaktır. Yaptığınız işlemlerin çıktısını alabilirsiniz.

E-OKUL UZAKTAN EĞİTİM

İnternet kullanımın artması ile birlikte internet üzerinden sunulan uygulamaların sayısı da artmıştır. Birçok işimizi internet üzerinden yapabiliyoruz. Öyle ki derslerimizi de internet üzerinden dinleyerek öğrenebiliyoruz. E-Okul sistemi, Milli Eğitim Bakanlığının kurmuş olduğu bir sistemdir. E-Okul sistemi ile öğrencinin birçok bilgisini bu sayfa üzerinden yapabiliyoruz. Ayrıca E-Okul uzaktan eğitim ile birlikte anlayamadığınız konuları internet üzerinden dinleyebiliyorsunuz.

E-Okul Uzaktan Eğitim Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu bu sistem ile birçok ders videosuna E-Okul uzaktan eğitim sayfasından ulaşırsınız. E-Okul uzaktan eğitim sistemine ulaşmak için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden kullanıcı adı ve şifreniz istenecektir. Buraya kullandığınız MEBSİS kullanıcı adı ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinden size uygun işlemleri seçerek E-Okul uzaktan eğitim sistemine giriş yapıp ders içeriklerinizi eklersiniz.

E-Okul Uzaktan Eğitim Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

E-OKUL ORTALAMA HESAPLAMA

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte birçok işlemimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Birçok kurum internet üzerinden işlem yapabilmemiz için değişik uygulamaları sisteme sokuyor. Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde bulunan E-Okul sistemi de bunlardan bir tanesidir. E-Okul sistemi sayesinden öğretmenler notları bu sisteme giriyorlar, öğrenci ve veliler de öğrenci notları vb. ile ilgili diğer bilgileri bu sistem üzerinden öğrenebiliyorlar. E-Okul sisteminin sunduğu olanaklardan bir tanesi de E-Okul ortalama hesaplama uygulamasıdır. Bu uygulama ile ortalamanızı hesaplarsınız. Böylece takdir mi teşekkür mü alacağınızı öğrenirsiniz.

E-Okul Ortalama Hesaplama İşlemi

Öncelikle bir öğrencinin takdir alabilmesi için notlarında Türkçe dersinin en az 55 olması gerekmektedir. E-Okul ortalama hesaplama işlemi her sınıf için ayrı ayrı yapılmaktadır. E Okul ortalama hesaplama işlemini yaparken dönem içerisinde almış olduğunuz tüm derslerin notlarını girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde ağırlıklı ortalamanızı görebilirsiniz. E-Okul ortalama hesaplama uygulamasını Google Play Store’den indirerek de ortalama hesaplamanızı yapabilirsiniz.

E-Okul Ortalama Hesaplama Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

E- OKUL SİSTEMİNDEN ÖĞRENCİ LİSTESİ ALMA

E-Okul Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okulların kullandığı bir sistemdir. Bu sistem üzerinden öğretmen ve yöneticiler öğrenci işlerini bu sistem üzerinden yapmaktadırlar. Bu yazımızda E Okul sisteminden öğrenci listesi alma işlemi nasıl yapılır kısaca anlatacağız.

E-Okul Sisteminden Öğrenci Listesi Alma Nasıl Yapılır?

İlk olarak E-Okul sistemine giriş yapıyoruz. Daha sonra açılan sayfada ortaokul için E-Okul sisteminden öğrenci listesi alma işlemi yapacaksanız ortaöğretim öğrenci işleri; ilkokul için E-Okul sisteminden öğrenci listesi alma yapacaksanız ilkokul öğrenci işleri kısmına sol taraftan tıklayınız.

Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada üst kısımda yazdır bölümü olacaktır. Buraya tıkladığınız zaman çeşitli raporların olduğu sayfa karşınıza çıkacaktır. Bu açılan sayfada birçok rapor olacaktır. Biz sınıf şube öğrenci sayıları raporuna tıklayacağız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşımıza sınıf listesi çıkacaktır. Bunu Excel ortamına geçirmek için Export Report butonuna tıklıyoruz. Sol üst tarafta yer alır. Daha sonra Microsoft Excel dosyasını seçip kayıt yapacağımız yeri belirliyoruz. Daha sonra İl, İlçe, Okul Adı ve Okul Kodu ismini yazdıktan sonra kaydet butonuna basıyoruz.

İlk dosyayı kaydettikten sonra ikinci dosyamız olan şube listesi raporu içinde aynı adımları sırası ile yerine getiriyoruz. Artık sizde E-Okul sisteminden öğrenci listesi alma işlemini eksiksiz olarak yerine getirmiş olacaksınız.

E-Okul Sisteminden Öğrenci Listesi Almak İçin TIKLAYINIZ!

RAPOR GÖSTERME SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

E-Okul sisteminde bazı zamanlarda sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi de E-Okul rapor gösterme sorunudur. Bu yazımızda E-Okul rapor gösterme sorunu ve çözümü ile ilgili bilgi vereceğiz.

E-Okul Rapor Gösterme Sorunu ve Çözümü

E-Okul rapor gösterme sorununun nedeni genellikle Java ya da Activex sorunudur. Java ile görüntülemeyi seçmiş iseniz Java’nın en son güncellemelerinin yapıldığından emin olunuz. Eğer güncelleme yapmamış iseniz güncellemenizi yapınız. Daha sonra E-Okul rapor gösterme sorunu ve çözümü için denetim masasına giriniz. Java seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfadan security bölümüne giriniz. Daha sonra Edit Site List bölümüne tıklayınız. Açılan pencereye reporteokul.meb.gov.tr bağlantısını yazınız. Add seçeneğine tıklayınız. Daha sonra ok seçeneklerini seçip çıkınız. Sorun bu şekilde hallolacaktır.

Eğer E-Okul rapor gösterme sorunu ve çözümü için Activex denetimi yapacaksınız Activex’i indiriniz. Programı yükledikten sonra İnternet Explorer’ ı kapatıp açmanız gerekecektir. Activex göstericiniz çalışmadı ise diğer seçenekler olan PDF gösterici, Java gösterici seçeneklerini kullanınız.

E OKUL SİSTEMİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

E-Okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde bulunan bir sistemdir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen ve yöneticiler öğrenci işlerini bu sistemden yürütürler. E-Okul sisteminin zararından çok faydası bulunmaktadır. E Okul sisteminin faydaları ve zararları ise şu şekildedir:

Zararı olacak tek şey internet sorunlarının yaşanması ve notlar sisteme girilirken internet başında çok zaman kaybedilmesidir. Ayrıca notlar girilirken sistem hatası yüzünden girilmiş gibi görünüp girilmemiş de çıkabilir. Tek zararı olacak durum internet bağlantı sorunu yaşanmasıdır. E-Okul sisteminin faydaları ise aşağıda verdiğimiz maddelerde yer alır:

  • Öğretmenler açısından; Öğrencilerin sınav sonuçlarını sisteme girebilecekler, öğrencilere ders notu yayınlayabilecekler, derse hazırlayıcı testler sunabilirler ve öğrenciler için anket ve değerlendirmeleri hazırlayabilirler.
  • Öğrenciler açısından; sınav sonuçlarına bu sistemden bakabilirler ve testler çözebilirler.
  • Veliler açısından ise; çocuklarının devam durumlarını öğrenebilirler ve sınav notlarına bakabilirler.

E OKUL İNTERNET EXPLORER SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okulların kullandığı ve buradan öğrenci işlerini gerçekleştirdikleri sistem E-Okul sistemidir. E-Okul sadece İnternet Explorer tarayıcısı üzerinden çalışmaktadır. Son dönemlerde ise  İnternet Explorer ve Java güncellemelerinden dolayı E-Okul sisteminde bazı sorunlar yaşanmaktadır. E-Okul İnternet Explorer sorunu ve çözümünü yazının devamında anlatacağız.

  • E-Okul Sistemine Giriş Yapmıyorsanız; Kurum değişikliği yapan öğretmen ve yöneticiler ilk olarak kendileri için E-Okul şifresi tanıtmalıdırlar. Şifreyi yeni atandıkları okuldan alabilirler. Meb-Bis şifrenizi yeniden almanız gerekmektedir.
  • E-Okul açılıyor ancak listeleme yapmıyor ise; İnternet Explorer 10 ve 11 de bu soruna daha sık rastlanmaktadır. Sorunu düzeltmek için sayfayı uyumluluk modunda çalıştırın. Bu işlemi E-Okul açıkken ayarlar menüsünden uyumluluk görünümü ayarlarına tıklayınız ve sayfayı listeye ekle seçeneğine tıklayınız. Yine sorun yaşıyorsanız Java ayarlarını güncelleyiniz.
  • E-Okul açıldığı halde kaydet butonuna tıkladığınızda hiçbir şey olmuyorsa; Bu sorunun kaynağı genelde uyumluluk sorunudur. Uyumluluk sorununu hallettiğiniz halde yine çalışmıyor ise Java ayarlarını güncelleyiniz. Eğer iki çözümde işe yaramadıysa İnternet Explorer 10 ve 11 güncelleştirmelerini kaldırınız.

Not: Sadece Öğretmen Kullanıcıları Tarafından e-Devlet Girişi Yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here