Ana sayfa Blog E-müfredata Nasıl Giriş Yapılır?

E-müfredata Nasıl Giriş Yapılır?

0
e müfredata giriş nasıl yapılır

Son dönemlerde sıklıkla adını duyduğumuz, eğitim-öğretim sisteminde görev alan her bireyi ilgilendiren MEBBİS nedir, içerisinde hangi uygulamaları barındırır ve e-müfredat programı nasıl kullanılır?

Mebbis Nedir?

Öğretmenlerden öğrencilere hatta velilere kadar geniş bir kitleyi ilgilendiren MEBBİS, aslında Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri anlamına geliyor. Bakanlık tarafından kurulan bu sistem, içerisinde birçok elektronik hizmet barındırıyor. E-okul, e-burs, e-yatırım, yönetici ve faaliyet modülü, e-mezun bu hizmetlerden sadece birkaçı olarak biliniyor.

Eğitim-öğretim sistemi ile ilgili her bilgi ve detay, okullarda görev alan müdür, müdür yardımcısı, öğretmen veya öğrenci velilerine online olarak MEBBİS tarafından iletilir. Bu sistemin en önemli modüllerinden biri olan e-Müfredat ise asıl olarak öğretmenleri ilgilendiren bir alandır. Zaman zaman bu sisteme giriş yapmak ve kullanmakta zorlanan öğretmenler için sistem hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık…

E-MÜFREDAT NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan tüm personeller, http://e-mufredat.meb.gov.tr adresi üzerinden M.E.B. personel girişi yapabilir. Burada “MEBBİS bilgilerinizle giriş yapmak için tıklayınız.” komutu sizi sisteme götürecektir. Devamında karşınıza çıkacak olan ekranda önce güvenlik kodu yer alır. Bu kod, MEBBİS tarafından belirlenir, 4 basamaklı ve ekranın üst kısmında görülür. Kullanıcı adı bölümüne T.C. kimlik numarası girildikten sonra sıra şifrenizi girmeye gelir. Bu şifreyi personele MEBBİS yöneticisi verir.

e müfredat mebbis girişi

MEBBİS’e giriş yapmak için ihtiyacınız olan şifreyi “https://mebbis.meb.gov.tr” adresindeki  “Şifremi Unuttum” kısmına tıklayarak alabilirsiniz. Şifre değişimini aynı zamanda MEBBİS sistemine girerek de yapabilirsiniz. Ayrıca şifrenizi E-Müfredat sisteminde yer alan “Şifremi Unuttum” bölümüne girip “MEBBİS Kullanıcıları İçin Şifre Hatırlatma Bölümü” linkine tıklayıp işlemleri yerine getirerek de halledebilirsiniz.

Unutmadan; özel okul çalışanları kullanıcı adı bölümüne T.C. kimlik numaralarını yazmalıdır. Şifre olarak ise e-okul için var olan şifrelerini girebilirler. Tüm bu yazılanlardan hangisi personele uygunsa yapılıp, ana sayfaya ulaşılır. Son olarak ana sayfada yer alan “Yıllık Plan” modülüne ya da sol bölümdeki menüden “Yıllık Plan” seçeneğine tıklayarak istenilen sisteme giriş yapılmış olunup e-Müfredat işlemleri gerçekleştirilebilir.

E-Müfredat, ders programlarının ve yapılarının, ilişkisel veri tabanı modeline çevrilmiş ve etkileşimli hale getirilmiş bir yazılım projesidir…

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here