Ana sayfa Haber Düz Lens İle Odaksız Kamera Yapıldı

Düz Lens İle Odaksız Kamera Yapıldı

0

Bilim insanları, inç kalınlığının binde biri kadar olan düz lens ile odaksız kamera yapmayı başardı. 

Bu teknoloji, akıllı telefonlardaki yüksek kaliteli, odakta görüntü oluşturmak için birden fazla lens gerektiren kameralara göre önemli avantajlar veriyor. Böylece kullanıcılar çok daha verimli bir kamera kullanımı sağlıyor.

Düz lens ile odaksız kamera kullanımı

Üniversitedeki araştırma ekibinin lideri Rajesh Menon, “Düz lenslerimiz, kameraların işlevlerini arttırırken, diğer görüntüleme sistemlerinin ağırlığını, karmaşıklığını ve maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Bu optikler daha ince akıllı telefon kameraları, endoskopi gibi biyomedikal görüntüleme için geliştirilmiş daha küçük kameralar ve otomobiller için daha kompakt kameralar sağlayabilir.” ifadelerine yer verdi.

Bilim ekibi, yeni düz lenslerin birbirinden yaklaşık 6 metre uzaklıkta olan nesneler için odağı muhafaza edebildiğini ifade etti. Bunlar, ışığın hareket şeklini kontrol eden önemli optik özellikler elde etmek için kalın cam veya plastik yerine düz bir yüzey kullanıyor.

Bu cihazlarda ve mikroskopide kullanılan geleneksel kameralar, bir nesnenin ayrıntılarının keskin olmasını sağlamak için odaklanma tercih ediyor. Bu mesafelerde birden fazla nesne oluyorsa, kameranın her bir nesneye ayrı ayrı odaklanabiliyor.

Bilim insanları odak derinliği için en iyi lens tasarımını seçip, prototip lens yapmak için nanofabrikasyon tekniklerini tercih ediyor. Bu deneyler, yeni lensin beklendiği gibi performans gösterdiğini ve eşdeğer bir geleneksel lense göre birkaç kat daha büyük bir odak derinliği elde ettiğini ifade ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here