Ana sayfa Haber Dünya Sağlık Örgütü Yeni Salgınlara Karşı Uyardı

Dünya Sağlık Örgütü Yeni Salgınlara Karşı Uyardı

0
Türkiye'de Koronavirüs bağışıklığı

Birçok kez devletleri uyaran Dünya Sağlık Örgütü, yeni salgınlara karşı farkındalık kazanılması gerektiğini söyledi. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar.

27 Aralık’ta ilk defa gerçekleştirilen uluslararası salgına hazırlık günü için Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus son derece önemli açıklamalarda bulundu. Ona göre dünya henüz salgınlara karşı hazır değil.

Koronavirüs salgını ile birlikte, hem küresel ekonomi hem de toplumsal yapı adeta alt üst oldu. Henüz buna hazırlıklı olmayan ülkeler ve toplumlar çaresiz kaldı. Dünya Sağlık Örgütü diğer gelecek olan salgınların belki de bundan daha ağır olacağını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü yeni salgınlara karşı tetikte olmamız gerektiğini söylüyor

Sadece koronavirüs salgınında bile yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin insanın hayatını kaybettiği düşünüldüğünde, gerçekten de etkileri oldukça sertti. Bunun farkında olan sağlık kuruluşları, toplumların çok daha fazla hazır olması gerektiğini düşünüyor.

Dünya Sağlık Örgütü yeni salgınlara

Yapılan açıklamalarda, “Hazırlıklı olmazsak, salgına karşı yine yenik düşeriz. Küresel Hazırlık İzleme Kurulu’nun bu yıl yayınladığı rapora baktığımız zaman, dünyanın küresel bir salgına karşı korkutucu derecede hazırlıksız olduğunu gördük.” denilerek durum daha net bir şekilde gösterilmiş oldu. Birçok ülke henüz salgına hazır değilken yakalandı.

Önümüzdeki dönemlerde aşı tedbirleri dahil olmak üzere, birçok olasılık gündeme getirilecek. Bunlar içerisinde en koruyucu olanlar hangileriyse hızlı bir şekilde uygulanmasına çalışılacak. Sizce yeni salgınlara karşı hazırlıklı olmak için neler yapılması gerekiyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here