Ana sayfa Haber Dijital Sağlık Pasaportu Tehlikeye Giriyor: Avrupa Yeni Karar Aldı

Dijital Sağlık Pasaportu Tehlikeye Giriyor: Avrupa Yeni Karar Aldı

0
Türkiye'de Koronavirüs bağışıklığı

Herkesin büyük bir önem verdiği dijital sağlık pasaportu tehlikeye girmeye başladı. Avrupa konuyla alakalı yeni kararların eşiğinde. İşte merak edilen bütün detaylar.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sene dijital pasaportlar ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Buna göre pasaport verilirken özellikle sağlık en önemli detay olarak görülüyor. Bu alanda aşı olmayanlar için bazı kararlar alındı.

Normal şartlarda aşı olan birisi Dünyanın her yerine seyahat edebilmeli. Ancak Avrupa Birliği bu konuda çok tartışmalı bir karar aldı. Birlik tarafından onaylanmayan aşıları kullananlar ne yazık ki pasaport alamayacak.

Dijital sağlık pasaportu tehlikeye düşecek

Türkiye bildiğiniz üzere Çin aşısı kullanıyor. Bu durum aynı zamanda dijital sağlık pasaportunu alamaması ile sonuçlanabilir. Böyle bir şeyi hiçbir yetkili istemez. Fakat Avrupa Birliği yanlış bir karar almak üzere.

dijital sağlık pasaportu

Yapılan açıklamalara bakıldığında henüz konunun tartışmaya devam edildiği ifade ediliyor. Yani net bir karar alınmadı. Ancak dünya genelinde sadece Endonezya, Brezilya ve Türkiye tarafından onaylanan Çin aşısının kabul edilmesi pek olası görünmüyor. Bildiğiniz üzere Avrupa’da vaka sayıları korkunç derecede artış göstermişti.

Avrupa tüm bunları tekrar yaşamak istemiyor. Vaka sayılarını belli bir dengede tutmaya çalışıyor. Bu nedenle etkinliği kanıtlanmayan aşılar tercih edilmeyecek durumda. Türkiye’de aşı olan birisi ne yazık ki böyle bir sağlık pasaportu alamayacak. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Avrupa doğru bir karar veriyor mu?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here