Ana sayfa Haber Covid-19 Gig-Ekonomi ve Freelancer’ların Gücünü Ortaya Çıkardı

Covid-19 Gig-Ekonomi ve Freelancer’ların Gücünü Ortaya Çıkardı

COVID-19 SALGINI GIG-EKONOMİ VE FREE-LANCERINLARIN GÜCÜNÜ ORTAYA ÇIKARDI.

0
dernek haberi - technotoday

Tarih boyunca teknoloji, her sektörde çalışma şeklini sürekli şekillendirdi. Günümüzde, Covid-19 salgını nedeniyle evden çalışmak zorunda kaldığımız bugünlerde teknolojinin çalışma ortamı üzerindeki etkisini ise radikal biçimde hissediyoruz. Teknoloji her yerden çalışmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Biz de Teknolojide Kadın Derneği olarak #evdekal diyor ve günlerdir toplantılarımızı Zoom, Google Hangouts, Whatsapp, Skype gibi sosyal medya araçları üzerinden yapıyoruz. Gönderdiğimiz mesajlar anında dünyanın dört bir yanındaki iş arkadaşlarımıza ulaşıyor. Bu konuda OECD, üye ülkelerdeki işlerin yaklaşık %14’ünün yüksek oranda otomatikleştiğini, %32’sinin teknolojik ilerlemeyle kökten dönüştürüleceğini belirtiyor.

Zehra ÖNEY

Paylaşım Ekonomisi ve Freelancer’ların Katkıları

Gig-ekonomi (paylaşım ekonomisi) kavramı ise işte bu süreçte karşımıza çıkıyor. Bu, kuruluşların ve free-lance çalışanların kısa vadeli iş düzenlemelerine katıldığı bir serbest piyasa sistemi. McKinsey ise, ana kazancını bağımsız işlerden kazanmak olarak tanımlıyor. Artık proje tabanlı çalışmalara, kendi çalışma saatlerimizi kullanma esnekliğiyle erişiyoruz.

Aynı anda birden fazla serbest meslek edinme süreci olan “gigging”, popülaritesinin artmasıyla birlikte, Gallup verilerine göre 2018’de ABD çalışanlarının %36’sının gig-ekonomiye dahil oldu[1]. Gig-ekonomi 2020’ye kadar Amerikan işgücünün %40’ını oluşturacak.[2] Gig-ekonomisinin, kaynakların ortak kullanımı prensibini baz alan büyüklüğünün 2025 yılında 335 milyar Dolar’a erişmesi bekleniyor.

Bu durumda görünen o ki 2020, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Gig-ekonomisi ve teknolojiyi sadece tüketmeyip, üretime daha çok katılabilen kadın freelancer’ların yılı olacak. Web geliştiriciler, yazılım geliştiriciler, bilgisayar programcıları ise geleceğin bu yeni ekonomisinde yerlerini alan meslekler olacak. Örgütler ve ülkeler büyüme ve rekabette ellerini kuvvetlendirmek için bu yeni teknolojileri kullanma konusunda yarıştıkça, bu teknolojilerin insanlar ve gezegenimiz için düzgün bir şekilde çalışması için kritik bir noktada duruyoruz.

5G teknolojisinin artık ütopik bir gelecek değil, 13’ten fazla ülkenin gerçeği olduğu bu düzende, bu teknolojik gelişmelerle bütünleşememiş bireylerin âtıl kalacağı bir süreci yaşıyoruz. Ve biz Teknolojide Kadın Derneği olarak teknoloji uzmanlarını desteklemek için geliştirdiğimiz online eğitim programlarımızla evden çalışmak durumunda olduğumuz bu dönemde yanınızdayız.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here