Ana sayfa Haber Cortana nedir?

Cortana nedir?

0

Cortana nedir?

Cortana’nın özelliklerinden bahsetmeden önce Cortana nedir  bundan bahsetmemiz gerek. Cortana, bazı başlıklar altından günlük olarak yaptığınız şeyleri düzene sokmanızı sağlayan size özel asistanınız gibi çalışan etkileyici  bir yapay zeka uygulaması. bu uygulamaya istediğiniz soruyu sorabiliyor ve ondan cevap alabiliyorsunuz.

örneğin;’Bana anımsat Cortana’ ile mail atmayı unutmamanız gereken bir kişiyi size anımsatmasını isteyebiliyor ya da evinizden çıkmadan yanınıza almanız gereken şeyleri size hatırlatabiliyor.
 
Cortana’nın özellikleri:

Cortana’nın bunları yaparken sizin günlük alışkanlıklarınıza göre davranması ise ona kişilik kazandıran bir özellik veriyor. Günlük temponuza uygun olarak hafızasına aldığı durumlara göre sizin genellikle yaptığınız davranışlara uygun bir planı size sunabiliyor.

örneğin: En yakın Meksika restoranı sorusu sorduysanız, bulunduğunuz yerdeki en yakın Meksika restoranını size gösteriyor ve daha sonra bu bilgiyi kullanarak isterseniz başka bir şehirde olun yine size en yakın Meksika restoranına gitmek istermisiniz diye sorabiliyor.

 

Cortana uygulaması içinde şu başlıklar görülüyor. 

 
Cortana Not Defteri
Bana anımsat, Cortana
Sessiz saatler ve Cortana
Yakın çevrem ve Cortana
Sık kullanılan yerler ve Cortana
Cortana ile müzik bulma
Cortana’nın ayarlarıCortana alfa

Bu başlıklar altından günlük çizelgenizi oluşturabildiğiniz gibi başlıkları kendi özel ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebiliyorsunuz. örneğin İstanbulda yaşayan bizler ‘Yakın çevrem ve Cortana‘ başlığı altına trafik başlığını ekleyebiliyor.

Cortana ile yapabilecekleriniz bu videodan izleyebilirsiniz:

http://technotoday.com.tr/microsoft-un-yapay-zekasi-cortana

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here