Ana sayfa Blog Canon EOS R hangi özelliklere sahip?

Canon EOS R hangi özelliklere sahip?

0
Canon EOS R fiyatı

Fotoğraf çekmek ve dolayısıyla fotoğraf makineleri pek çok insanın yakından ilgilendiği bir konu. Kiminin hobisi kimin de işi olan fotoğrafçılığın temel direği ise muhteşem kalitede fotoğraflar çekebilmek için elbette ki fotoğraf makineleri oluyor… Kısa süre önce tanıtımı yapılan Canon EOS R ise full frame aynasız modeli ve gelişmiş özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu modelinden önce full frame yani tam boyutlu sensöre sahip aynasız fotoğraf makinesi üretimi yapmayan Canon, bu özelliğe sahip ilk modeli Canon EOS R fotoğraf makinesinin tanıtımını yaptı. Peki bu makinenin özellikleri nelerdir?

Canon EOS R özellikleri

Özelliklerinin anlatıldığı bir video ile tanıtımı yapılan Canon EOS R, markanın full frame sensörlü ilk aynasız modeli olarak tarihe geçti. Önceki modellerde olduğu gibi bu makine de Dual Pixel teknolojisini destekliyor. 30.3 megapiksel full frame CMOS sensör ve Digic 8 işlemci fotoğraf makinesi; 3.68 milyon piksellik dijital vizör, döndürülebilir dokunmatik ekran, USB’den şarj edebilme, sessiz çekim gibi özellikleri bulunan Canon EOS R aynı zamanda 4K 30 fps video da kayıt edebiliyor.

Canon EOS R özellikleri

Yeni nesil RF objektif bayonet sistemi

Aynı tanıtımda fotoğraf makinesinin yanı sıra bu makinede kullanılacak olan yeni nesil RF objektif bayonet sisteminden de bahsedildi. Önceki objektifleri dönüştürücü yardımı ile kullanma imkanı da sunan makine, 4 yeni objektif ile kullanıcılara sunuluyor. Bu dört yeni objektif; Canon RF 28-70 mm F2L USM, RF 50mm F1.2L USM, RF 35mm F1.8 Macro IS STM ve RF 24-105mm F4L IS USM oldu.

Daha çok standartı profesyonel video hazırlamak olan kullanıcıların dört gözle beklediği Log özelliği, Canon EOS R modelinde öne çıkan detaylar arasında yer alıyor. Bu özellikle birlikte geniş bir dinamik aralıkta video çeken kullanıcılar çektiklerini post prodüksiyon aşamasında düzenleyebiliyor olacak. Marka bundan önceki 5D Mark IV DSLR model makinesine bu özelliği koymamıştı. Hatta kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine bu özelliği 100 Euro ücret karşılığında makinelere eklemişti. Canon’un en yakın rakiplerinden Sony ise Log destek özelliğini uzun süredir modellerinde bulunduruyor.

Canon EOS R Fiyatı

Canon EOS R fotoğraf makinesinin yurt dışı için belirlenen fiyatı sadece gövde için 2.299 dolar açıklanırken; cihazın Türkiye fiyatının ise yaklaşık 18 bin TL civarında olması bekleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here