Ana sayfa Makale Büyüleyici Damlalar

Büyüleyici Damlalar

Hiç damla fotoğraflarının nasıl çekildiğini merak ettiniz mi, ya da çekmeyi denediniz mi?

0

Yazı: Feridun Arslan

Her eğitim dönemimde öğrencilerimin ekipman kontrolünü denemek için yaptırmış olduğum bir uygulamadır. Ve öyle kareler çıkar ki, hayret edersiniz. Peki o zaman bu güzel çalışmalar nasıl yapılıyor, yapılırken nelere dikkat ediliyor ve hangi ekipmanlar kullanılıyor onları öğrenelim.

Objektifi değişen bir SLR makine tercihimizdir. Varsa makro objektifler bu çalışma için çok iyi sonuçlar verir. 90, 100, 105 veya 150 mm sabit odaklı lensler. Ayrıca sağlam bir tripoda ihtiyaç var. Keskin hatlara sahip olacak çalışmalar elde etmek için bu olmazsa olmazlardan olabilir. Elde çekim yapmak isteyen, kendine güvenen arkadaşlara sözümüz yok tabii ki. Uzaktan kumanda da bu çalışmanın bir parçası. Sarsıntı yaratmamak için kumanda denklanşör bize yardımcı olacaktır. Fon kartonu da değişik görseller elde etmek için gerekli malzemelerden bir tanesidir. Su damlalığı, suyu damlatmak için kurulacak sistemede ihtiyacımız olacak. Su kabı tercihini borcam veya cam fırın tepsisinden yana yapılırsa, görseller de bu malzemeler gibi berrak olacaktır. Yardımcı ışık kaynakları flaşlar ya da led lambalar.

Malzemeleri temin ettik ve geldik çekim aşamasına. Su üzerine düşen ve her damlası büyüleyen fotoğraflar çekmek için evdeki sehpa kullanılabilir. Sehpayı ters çevirdikten sonra damlalığı yukarı yerleştirip arka kısmına da fonu yerleştirdik mi, çekim başladı demektir.

Makine ayarlarına gelindiğinde; en iyi sonucu elde edebilmek için ISO’yu 100’e ayarlamalıyız ki fotoğraflar gren kurbanı olmasın. Çekim modu tercihi ise, manuel ya da enstantane öncelikli de olmalı. Çünkü damla fotoğrafı çekerken 1/250 enstantaneye ihtiyaç olacak. Net damla fotoğrafları ile hızlı bir enstantaneye ihtiyaç olacaktır.

Aynı zamanda damlaların net olarak görüntülenmesi için yüksek bir diyafram değerine de ihtiyaç var. Böylelikle daha geniş bir net alana sahip oluruz. Bunun aksi olduğunda ise, damlaların bir kısmı net, kalan kısmında da fluluklar gözlemlenecek. Odaklamanın manuel yapılması, damlanın istenilen yerlerinin net olmasında bize yardımcı olur. Arka fon olarak kullanılan kartonlarda ya da kumaşlarda göze hoş gelen objeler kullanır ve bu objeleri damlaların içinde yakalamayı başarırsanız, işte o zaman değme keyfime dercesine bu işten keyif alır ve bu anın keyfine doyamazsınız. O zaman ne yapıyoruz, hemen çalışmaya başlıyoruz.

Bu yıl damla çalışmalarında başarılı sonuçlar elde eden öğrencilerimin çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan ben aynı keyfi alıyorum.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here