Ana sayfa Makale Büyük rekabet… FIFA 18 ve PES 2018 karşı karşıya

Büyük rekabet… FIFA 18 ve PES 2018 karşı karşıya

0

FIFA 18 ve PES 2018″in her ikisi de, önceki sürümlerine göre önemli yenilikler sunan mükemmel futbol oyunları. İki oyunu karşılaştırdık ve hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeye çalıştık. FIFA 18, oyunu uzun süredir oynayan PES hayranlarını çekecek kadar iyi mi? Veya PES 2018, FIFA taraftarlarının lisanslara ve Ultimate Team’e olan ihtiyaçlarını ortadan kaldırıp ekibe katabilir mi?

 

İşin oyun yönü
Hem FIFA hem de PES’in oyunu nasıl geliştirdiklerini tartışacak değiliz, fakat PES 2018 önceki sürüme göre daha ufak bir değişimle karşımıza çıkarken FİFA 18’in FIFA 17’den önemli derecede daha iyi olduğu da bir gerçek. PES 2018, topun üzerinde daha da fazla kontrol olanağı sağlayan gelişmiş top sürme mekaniğini getirmiş; serinin zaten mükemmel olduğu bir yanıydı bu. Yayıncı Konami, aynı zamanda topa sahip olma eğilimindeki oyuncular arasındaki itiş kakışa yol açan fiziğe dayalı hareketleri de getirdi, ancak uygulanması biraz gelişigüzel olmuş.

Geliştiricinin basit kontrollere yaklaşımı sayesinde, oyuncuların top için mücadele ederken birbirlerine çarpmalarını ve itişmelerini görmek harika olsa da, bazen daha küçük bir oyuncu olarak topu korumaları zor olabilir. FIFA, PES’in yeni formatı ile bir defans oyuncusundan topu korumak için çeşitli yollar önerirken, topu geriye doğru sürükleyip atak ivmesini öldürmedikçe, en güçlü adam her zaman kazanır.

 

Bu sağlam bir başlangıç, ancak gelecek yılın başlarında bir düzeltme eki aracılığıyla biraz daha fazla değişiklik yapılması gerekecek. Her zaman olduğu gibi, güzellik PES ‘in inceliğinden ve her yerden bir gol atma yeteneğinden geliyor. Şimdiye kadar gördüğünüz en çarpıcı oyunlarından birini kazandıktan sonra, PES 2018’deki gerçek bir dünya skorundan daha güzel bir his yok.

öte yandan FIFA 18″de, serideki önceki tüm sürümlere göre komple bir revizyona gidilmişe benziyor. Animasyonların kilidini açarak, nihayet rakibi kadar hızlı ve akıcı oluyor ve daha iyi top sürme ve top kontrolü ile birlikte gelişmiş geçiş mekaniği ile artık tüm oyun inanılmaz hale geliyor.

 

Oyuncuların daha karmaşık dönüşleri sayesinde topu korumak artık etkin bir yetenek. Artık zorlu bir defans oyuncusu olmak için en yetenekli hamleleri kullanmanız gerekmiyor.

FIFA, PES’in karmaşık geçiş ve top hareketi açısından yapabildiği şeylere yakın şeyleri yapmakta başarısız olmuştu, ancak bu sefer belki de başa baş oldukları söylenebilir. Kendi kendinize oynamadığınız sürece FIFA 18’de ne denli önemli gelişmeler olduğunu tam olarak açıklamak zordu. Neyse ki EA, sadece bir yılda ne kadar ilerlediğini göstermek için bir demo yayınladı.
Kazanan: Yok

 

Grafikler
PES 2018, FOX Engine”i kullanmaya devam ediyor ve stat manzarasının, daha iyi aydınlatma ve hareket yakalama özelliğinin artan kullanımı ile ince gelişmeler sağlıyor. Ancak gerçekte, motor biraz yaşlandı. Oyun yine de harika görünüyor, ancak Konami”nin, FIFA”nın Frostbite motorunda yaptığı kadar geliştirme ve yenileme yapamadığı açık.

Oyuncu yüzleri PES’de hâlâ harika görünüyor ve oyun özellikle tekrarların gösterimlerinde parlıyor, böylece en iyi gollerinizin daha da iyi görünmesine izin veriyor. Grafiklerle konuşurken sunumu da konuşmak zorundayız ve ne yazık ki PES’in menüleri ve kullanıcı arayüzü eski günlere dayanıyor. Yıllarca kullandığımız aynı temel kullanıcı arayüzü, oyuncuların istediği modu seçme yöntemi olmaya devam ediyor, aynı taktik tahtası da kullanılıyor, hepsi çok basit görünüyor.

 

Buna karşılık FIFA, alandaki hemen hemen her kulüp ve ligden alınan lisanslar sayesinde Ligleri gösteren TV programlarına çok benziyor. Bir maçın etrafındaki her şey TV’deki gerçek bir maçta olduğu gibi görünüyor ve çok daha iyi bir deneyim sunuyor. Takım sıralarından puan kartına kadar olan her şey, PES’in karşılayamayacağı bir özgünlük hissi yaratıyor.

Bununla, Frostbite motoru üzerinde üretilen serinin devam eden gelişmelerini birleştirin, oyun son derece muhteşem. özellikle aydınlatma efektleri sahaları ve oyuncuları hem gece hem de gündüz oyunlarında muhteşem gösteriyor. çok gelişmiş oyuncu modelleri ve daha iyi dokular sayesinde tuhaf plastik animasyon karakterler de gitti, oyuncular şimdiye kadarki seride olduklarından çok daha iyi görünüyorlar. EA ayrıca menüleri yepyeni bir şekilde renklendirmiş, böylece  oyunun tamamına daha yeni bir görünüm kazandırmış. Canlı renkleri, PES’den çok daha “klas” bir oyun görünümü sağlıyor.
Kazanan: FIFA 18

 

Modlar
Bu maalesef PES 2018’in en zayıf noktası. Mükemmel bir futbol oyunu oynarken, ne yazık ki Konami, bu güzel oyunun oynanabileceği yolların sayısında bir yenilik getirmemiş. Master League bozuk bir transfer sistemi sunmaya devam ediyor, yani yoğun pratik duygusu bozuluyor. Neymar’ın sadece 30 milyon sterlin karşılığında satın alınabileceği bir modda kulübünüzü en üst seviyeye çıkarmaya çalışırken meydan okuma duygusu kaybolabilir.

Oyun hala Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi lisansına sahip, ancak güzel tanıtımın dışında bununla ilgili pek fazla bir şey yapmıyor. Küçük bir gösteriş duygusuyla, yarışma yoluyla basit bir şekilde oyundan oyuna gidiyorsunuz.

 

MyClub hala sağlam, ancak spor oyunlarındaki diğer tüm girişimler gibi FIFA Ultimate Team’in büyük gölgesinde kalıyor. Ve genel olarak, bu modlardan hiçbiri geçen yıl yaptıklarından önemli ölçüde farklı bir şey yapmıyorlar, bu da büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. EA Sports, en azından kendi modlarının her birinde yeni bir şey sunmak için çok çalıştı; böylece Ultimate Team’i şovun kesin yıldızı olarak dururken orada herkes için bir şeyler var.

Yönetici Kariyer Modu şimdi, oyuncuların ve yöneticilerin ofisine girdiğinin görüldüğü gerçek zamanlı sözleşme ve transfer görüşmelerini içeriyor ve bu anlaşmayı denemek ve imzalamak için bir diyaloga giriyorsunuz. Teklifler ve karşı tekliflerle ilerleniyor, işleri gerçekleştirmenin gerçekten harika bir yolu sunuluyor ve odadaki yöneticilerin mod”a çok fazla gerçekçilik eklediği görülüyor. Muhtemelen devasa bir değişime ihtiyaç duyan bir modda tek bir yeni özellik olabilir, ancak bu muhtemelen sadece yıllarca değişimi beklemekten bıkan oyuncular için yeterlidir.

 

The Journey: Hunter Returns, kahramanımız Alex Hunter için yeni, daha koyu bir öykü sunuyor. EA, bu tek oyunculu hikaye modunun rakibi olarak 2K ve mükemmel NBA 2K18 MyPlayer’ı görüyor ve hala bu seriyi izlerken FIFA, PES’in bu bölümde sunduğu şeyin birkaç ışık yılı ötesinde duruyor.

Ayrıca, elbette, Ultimate Team öldürücü bir uygulamaya sahip, bu da geçen yılın online sezonları tarafından rahatsız edilen oyuncular için yeni bir mod getiriyor. Squad Battles, ödüller için en yüksek puanı almak amacıyla, bir hafta boyunca AI tarafından kontrol edilen diğer gerçek dünya oyuncularının takımları ile karşı karşıya geldiğinizi görüyor. Bu da, hem emektar oyunculara hem de yeni başlayanlara nakit ve paket kazanmanın hoş bir yolu olarak görünecek harika bir yeni mod. 
Kazanan: FIFA 18

 

Sonuç
Bir futbol oyunu olarak, oyuncular muhtemelen FIFA 18 ile PES 2018 arasında seçim yapabilirler ve hem online hem de tek oyunculu olarak maç oynayarak harika vakit geçirebilirler. Fakat PES 2018, FIFA 18’in dev sıçramasına kıyasla 2017’de küçük bir adım atmış görünüyor. FIFA 18, oyun bölümünde rahatlıkla PES’in rakibi olabilen seriden çok daha iyi durumda, diğer pek çok alanda da başarılı bir performans sergiliyor.

Genel bir paket olarak PES’e kıyasla FIFA”ya ne kadar çok oyuncunun para verdiğini tahmin etmek zor. PES modlarının durağanlığı, FIFA’nın büyümesini sürdürmesi ve yeni özellikleri gecikmeli de olsa tanıtması sayesinde FIFA bu yıl basitçe genelde  daha iyi bir ürün oldu.
Kazanan: FIFA 18

 

FIFA 18
Fiyatı: 280 TL (PS4), 339 TL (Xbox One), 238 TL (PC), 318 TL (PC-Ronaldo sürümü)

Artıları:
•    Yeni sürümde oyun açısından önemli değişiklikler var
•    Daha özgün bir görünümü var
•    Yeni modlar sunuyor
Eksileri:
•    Oyunu oynama açısındna bazı düzeltme ekleri gerekli

PES 2018
Fiyatı: 171 TL (PS4), 199 TL (PS3), 130 TL (PC-Steam), 189 TL (Xbox One)

Artıları:
•    Grafik açıdan harika görünüyor
Eksileri:
•    Oyun açısından çok fazla değişiklik yok
•    Arayüzü ve menüleri eskidi
•    Yeni mod yok
•    Transfer sistemi kötü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here