Ana sayfa Makale Bütçe Planlamasına Yönelik Uygulamalar

Bütçe Planlamasına Yönelik Uygulamalar

Bütçe planlamalarınızı kolaylaştıracak en verimli mobil uygulamaları bir araya getirdik.

0
A woman sits at her dining room table with laptop and financial reports doing her monthly budget. She is writing down budgets as she works on her computer to do monthly finances, pay taxes and save money for the future.

Ülkemizde son dönemde yaşanan salgın hastalık neticesinde bütçelerin kontrolü hiç olmadığı kadar önemli. Bu alanda yararlanılabilecek uygulamaların yanı sıra kişisel oto-kontrolün de öne çıkacağına şüphe yok. Daha dengeli bir şekilde alışveriş yaparak bütçenizi koruyabilirsiniz.

Bütçe denetim uygulamaları, kişisel finans uygulamalarının en yaygın alt kategorilerinden biri. Bütçe kontrolünü sağlamak, bilhassa tasarruf yapmak isteyenlerin en büyük ihtiyaçlarından. Gelin şimdi, bütçe denetiminde size yardımcı olacak en verimli mobil uygulamalara beraber bakalım.

Wally

Mobil ailesinin en yetenekli üyeleri arasında yer alan Wally uygulaması, Türkçe dil desteği sunması ve kullanıcı dostu arayüzü ile bir adım ileride. Benzer uygulamalara kıyasla daha canlı bir tasarıma sahip olan bu uygulama, ne için ne miktarda ücret ödediğinizden başlayıp bu harcamayı kimlerle birlikte yaptığınıza dek ayrıntılı bir analiz yapabiliyor.

Spendee

Spendee, banka hesaplarınızla senkronize olarak işlem yapabilen nadir uygulamalardan. Ayrıca, hanenizdeki kişilerle ya da diğer tanıdıklarınızla beraber bütçe hesaplamalarında bulunmanıza da izin veriyor. Ancak maalesef Spendee uygulaması, Windows, Mac OS ve Web platformlarında yer almıyor.

GoodBudget

Web, iOS ve Android sistemleriyle entegreli olarak çalışabilen GoodBudget, sade ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Bütçe yönetiminde size yardımcı olabilecek en başarılı uygulamalardan biri ve tercihleriniz arasında yer almayı hak ediyor.

Akche


Türk geliştirici Idealabs’in Akche adlı uygulaması sizi Osmanlı zamanlarına götüren ismine karşın son derece modern bir çözüm. Bütçenizi görebilmenizi mümkün kılan uygulamanın ilginç bir de artısı var; gider kalemlerinizi dilerseniz Excel tablosu üzerinden de görebiliyorsunuz. Özellikle ben Excel’den anlarım diyenler için ideal.

HesapKitap

Bir diğer Türkçe uygulama olan HesapKitap adından da anlaşılacağı üzere sizi harcamalarınıza dair detaylı bilgilerle buluşturuyor. Bolca not alarak bütçe takibinizi yapabiliyor, bu sayede gerekli kalemlerde tasarruf yapabiliyorsunuz. Hoş bir arayüzle geldiğini de belirtelim.

Arabam


Merak etmeyin aracınızı satmıyor! Bu uygulama ile otomobilinize dair masrafları, yakıt giderlerini, hatta servis harcamalarını derli toplu bir şekilde görebiliyorsunuz. Favorilerimizden. Otomobilinizle ilgili mali bilançoyu kayıt altına alabileceğiniz en iyi uygulama.

Money Lover


Ödemelerin miktarı tamam, peki ya tarihler? İşte Money Lover da konu genel itibarıyla zaman çizelgeniz. Yaklaşan ödemelerinizi görebileceğiniz uygulama, bunun için size detaylı bir takvim oluşturma imkânı sunuyor. Yaklaşan ödemelerle ilgili hatırlatma da yapıyor.

AndroMoney


Android platformuna yönelik uygulamada gelir-gider takibi yapabiliyorsunuz. Widget desteğine de sahip olan AndroMoney, pratik arayüzüyle beğeni topluyor.

PageOnce


Banka bilgilerinizi girerek harcamalarınızı entegre bir uygulama üzerinden inceleyebildiğiniz PageOnce, güvenlik anlamında öne çıkıyor. İlginç bir özelliği de cihazlar arası data transferinde de kullanılabilir olması. Telefon değiştirdiğinizde bankacılık verilerinizi görmeye devam ediyorsunuz.

HomeBudget

Windows, iOS ve Android desteği bulunan HomeBudget, ücretli olarak sunuluyor. Gelir-gider yönetimi yapabileceğiniz bu uygulama, mobil sektörün en iddialı bütçe uygulamaları grubunda. Dil tercihleri arasında Türkçe yer almayan HomeBudget uygulamasına, Android için 12.99 TL; iOS için ise 17.99 TL ödeyerek sahip olmanız mümkün. Ancak dilerseniz Home Budgetu ygulamasının ücretsiz sürümünü de kullanabilirsiniz fakat ne yazık ki bu sürümdeki işlevler sınırlıdır.

Dollarbird

Dollarbird uygulaması, bütçeyle alâkalı işlevlerinin yanı sıra, takvim alanında da önemli fonksiyonlara sahip. Başka bir deyişle, yapısında bulundurduğu takvim mekanizmasıyla bütçenizi yönetme fırsatı sunuyor ve çok amaçlı bir bütçe uygulaması olarak nitelendirilebiliyor.

YNAB Classic

YouNeedABudget uygulaması kolay kullanımıyla öne çıkan uygulamalardan bir tanesi. Günlük ve aylık giderlerinizi son derece sade bir arayüzle kontrol etmenizi sağlayan bu uygulama, 34 gün boyunca ücretsiz olarak deneme sürümünde kullanılabiliyor. Ancak bu süre dolduğunda uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsanız her ay için $5, 1 yıl için ise $50 tutarında bir fiyat ödemeniz gerekecek.

Bu uygulamaların haricinde, Digit, Level Money, Wallaby ve Mint gibi uygulamalardan da bahsedilebilir. Ancak başarılı mobil bütçe uygulamaları arasında yer alan bu ve benzeri bazı uygulamalar, Türkiye’de kullanılamadığı için bu yazımızda onlara yer veremedik.

Spending Tracker


Kişisel bütçenizi kontrol altına almanız için geliştirilen Spending Tracker, bu kapsamda oldukça pratik bir dijital mali tablo vadediyor. Notlar alıp çıkarabiliyor, harcamalarınızı istediğiniz zaman inceleyebiliyorsunuz. Android ve iOS platformlarındaki en çok tercih edilen verimlilik uygulamaları arasında.

To Do List iyidir!

Yapılacaklar listesi, zaman planlaması dendiğinde akla en çok yatan araçlardan biri. Evet bir araç, bir tür listeleme. Neler yapacağınızı planladığınız bu tip planlar, ister akıllı telefon uygulaması ister bir not defteri ya da duvara asılan tahta üzerinden takip edilebilir. İşler bittikçe bir ‘tick’ atıp diğerine geçersiniz. Sizi hem motive eder hem de düzenli kalmanıza yardım eder.

İpucu

Ekonomik göstergeler, kişisel finans yönetiminin hiç olmadığı kadar önem kazandığı bir dönemin tam anlamıyla merkezinde bulunduğumuza işaret ediyor. Bu noktada finansal harcamaları kontrol altında tutarken teknolojiden yararlanmak gerekiyor…

Web, iOS ve Android sistemleriyle entegreli olarak çalışabilen GoodBudget, sade ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip.

Finansal farkındalık, son yılların öne çıkan trend unsurlarından. Alışverişlerde dengeli kararlar ve yatırımlarda önlemleri her zaman dikkate alan kararlar altın değerinde.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here