Ana sayfa Sektörden Bu Kitabı Kaçırmayın! “Elektrogitar Efektleri ve Amplifikatörler”

Bu Kitabı Kaçırmayın! “Elektrogitar Efektleri ve Amplifikatörler”

0

Cem öcek’in “Elektrogitar Efektleri ve Amplifikatörler” kitabının 2.baskısı yayımlandı.

Sound: Elektrogitar Efektleri ve Amplifikatörler üzerine bir kitap yazma fikri nereden çıktı?

Cem öcek:  üniversite yıllarında başlayan gitar tutkusuyla 1990 yılından itibaren evde amatör olarak elektrogitar yapımıyla uğraşmaya başladım. Etrafımda bulabildiğim klasik gitar saplarını kendi yaptığım gövdelerle birleştiriyor, genellikle elektro saz için satılan Doğu Avrupa yapımı eski manyetikleri bulup birleştirmeye çabalıyordum. Malzeme, yer ve zaman yoksunluğu nedeniyle yapım işleri aksadıkça, işin teorik kısmıyla ilgili araştırmalara eğildim.
 


 
Elektrogitarın yapısı ve ses kalitesi, ses özellikleri üzerine detaylı araştırmalara giriştim. O yıllarda internet henüz her konuda yeterli ve güvenilir bilgi erişimi için elverişli değildi ve bu yüzden yurt dışından bir çok kitap getirip elektrogitarın yapısı hakkında araştırmalar yapmaya başladım. Bir yandan da Elektrogitar üzerine Türkçe kaynak eksikliği dikkatimi çekiyordu. Sanırım bu, elektrogitar üzerine bir kitap yazma fikrinin oluşmasında en büyük itici güç oldu. 1996″da Pan Yayıncılık”tan “Elektrogitar” adında, elektrogitarın yapısı, özellikleri ve çok kısa bir şekilde yapımı konularını içeren kitabım yayımlandı. Kitap beklediğim gibi ilgi çekti ve bir yıl sonra da 2. baskıyı yaptı. Daha sonra bu kitap hakkında aldığım olumlu eleştirilerin de cesaretlendirmesiyle elektrogitar müziğinin elektrogitar kadar önemli olan diğer unsurları, Efektler ve Amplifikatörler üzerine de bir kitap yazmaya karar verdim. 1998″de yine Pan Yayıncılık”ın bastığı “Elektrogitar Efektleri ve Amplifikatörler”, ilk kitabın devamı ve tamamlayıcısı niteliğinde.

 

  S: Kitabı  yazarken  nelere dikkat ettiniz?

C.ö.: Kitabı yazarken gözettiğim en önemli nokta, fazla ayrıntıya girip okuyucuyu boğmamak oldu. çünkü birçok alanda olduğu gibi elektrogitar efektleri ve amplifikatörler konusu da, çok fazla ayrıntı içerebilecek, bu ayrıntıların kolaylıkla teknik terimlerle çekiciliğini kaybedebileceği, deyim yerindeyse, detayların asıl konuyu boğacak hale gelebileceği geniş bir konu. Ayrıntıya girmeye başlayınca sayfalarca yazmak mümkün ama konuyu anlaşılabilir ve faydalı bir şekilde ortaya koymak niyetinde olduğum için, nerede duracağımı bilmek önemliydi. Okura bir bilgi gösterisi sunmak değil, elektrogitar efektlerinin de amplifikatörlerin de, şeytan icadı olmadığını, deneyimler ve gereklilikler sonucu keşfedilmiş, faydalı ve bilindik fizik kurallarıyla işleyen pratik

gereçler olarak anlatmak gerekiyordu. Hedefim kitabın her iki baskısında da sade bir Türkçe, sade bir anlatımla herkesin anlayabileceği bir kılavuz kitap yazmaya çalışmak oldu.

S:  Kitabın  1.ve2. baskıları arasında  çok  farklılık  var mı?

C.ö.:  “Elektrogitar Efektleri ve Amplifikatörler” kitabının 2.baskısını neredeyse tamamen yeniden yazdım çünkü 1. Baskıdan sonra geçen 12 yıl içinde teknolojik olarak birçok şey değişti ve yeni birçok efekt üretildi.

S: Kitabı  yazarken  ne gibi sorunlarla  karşılaştınız?

C.ö.: Karşılaştığım en büyük sorun yabancı terimlerin Türkçe karşılıklarının bulunmasıydı. örnek vermek gerekirse efektlerden distortion için ses bozulması desem kimse anlamayacak, İngilizce haliyle bıraksam tuhaf duracaktı. Dolayısıyla neredeyse dilimize yerleşmiş olan ve bu konuyla uğraşan herkes tarafından anlaşılabilecek distorsiyon kelimesini kullandım. Günümüzde bile bazı temel terimlerde halen sıkıntı yaşanıyor. örneğin elektrogitara doğrudan İngilizceden çeviri olarak, elektrik gitar da deniyor. Bu tür sorunları aşmamda Pan Yayıncılık”ın Türkçeyi kullanmadaki titizliği ve desteği çok yardımcı oldu.

 

S: Bundan  sonraki  planlarınız neler?

C.ö.: Küçüklüğümden beri teknolojiye ve özellikle ses teknolojilerine olan tutkumu hobi olmaktan bir adım öteye geçirmek için yeni çıkan enstrümanları incelediğim, aynı kategorideki enstrümanları karşılaştırmaya çalıştığım ve değişik enstrüman yapımcılarının ürünlerine yer verdiğim  “www.sesteknolojileri.com adlı bir site oluşturdum. Zaman içinde bu siteyi daha zengin hale getirmek istiyorum. Sound”da da her ay yazdığım garip enstrümanlar üzerine araştırmalarıma devam ediyorum, inanılmaz yaratıcılıklarla yapılan tüm garip enstrümanları tanıtmak ve yeni sesler arayışında olanlara geçmişte ne kadar farklı işler yapıldığını mümkün olduğunca aktarmak istiyorum.

 

S: Peki  bundan  sonra  yeni bir kitap  yazma  düşünceniz var mı?

C.ö.:  Bugüne kadar yazdığım kitaplar, alanlarında sadece birer başlangıç niteliğinde. İlerde, özellikle elektrogitarın yapısı ve yapımı konusunda daha kapsamlı çalışmalar yapmak istiyorum. Yazdıklarınızı okuyanlardan olumlu eleştiriler almak bu işin en büyülü tarafı. Bundan 14 yıl önce yazdığım “Elektrogitar” kitabından etkilenip şu anda yaşamını gitar yapımından kazanan lutiyelerle tanışmak herhalde dünyadaki en mutluluk verici şey olsa gerek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here