BMW, 5 Serisi ve 7 Serisi sedanların yanı sıra giriş seviyesi X1 SUV’nin tamamen elektrikli bir versiyonunu geliştiriyor.

Bu gelişme, Alman lüks otomobil üreticisinin en popüler arabalarının neredeyse hepsinin yakında tüm elektrikli varyasyonlara sahip olacağı anlamına geliyor. BMW’nin ABD’deki en popüler otomobili olan 3 Serisi’nin tamamen elektrikli bir versiyonu, kamuflaj testinde fark edildi ve önümüzdeki BMW i4’ün 4 Serisi dizisine girmesi bekleniyor. Bu ayın başlarında şirket, en çok satan X3 SUV’nin tamamen elektrikli versiyonu olan iX3 üretimini açıkladı. BMW, biraz daha büyük X5’e benzeyen iNext SUV’yi de taklit etmiş oldu.

Elbette, BMW sadece bu tamamen elektrikli varyantları satmayacak. Şirket hala gazla çalışan, hafif hibrit ve plug-in hibrit seçenekler üretmeye devam edecek. Ancak BMW, önümüzdeki 10 yıl içinde araçlarının ortalama CO2 miktarını en az üçte bir oranında azaltmaya çalıştığını söylüyor. O zamana kadar, şirket yolda yaklaşık 4 milyonu tamamen elektrikli olmak üzere 7 milyondan fazla “elektrikli” BMW Grubu araç (Mini gibi yan kuruluşlardan olanlar dahil) olacağını tahmin ediyor. (Şirket şu anda yılda yaklaşık 2,5 milyon araç satmaktadır.)

BMW, yeni akü tedarikçisinin sadece “yüzde 100 yeşil güç” kullanmayı kabul etmesini sağlamak da dahil olmak üzere elektrikli araçları için “en sürdürülebilir tedarik zinciri endüstrisini” yaratmaya çalıştığını iddia ediyor. Başkan Oliver Zipse, şirketin “2030’a kadar olan zaman aralığı için yıllık ara hedefleri olan ayrıntılı on yıllık bir plan” geliştirdiğini ve BMW’nin “her yıl kaydettiğimiz ilerlemeyi rapor edip kendimizi bu hedeflere karşı ölçeceğini” söyledi.

Diğer birçok eski otomobil üreticisi gibi BMW de Avrupa ve Çin’de katı emisyon düzenlemelerinin önüne geçmek için yarışıyor. Avrupa’daki bazı şehirler içten yanmalı motorları açıkça yasaklıyor. Şirket bir zamanlar elektrikli araç alanındaki öncülerden biri olarak görülüyordu, ancak içten yanmalı otomobillerde nihayetinde iki katına çıktı. Alman otomobil üreticisi sadece pazar payını kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda Tesla’nın yükselişinden en doğrudan etkilenen şirketlerden biri, çünkü Elon Musk BMW ile aynı lüks otomobil severleri hedefliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here