Ana sayfa Haber Bitcoin’de ‘Cepten’ Yüksek Kazanç İpuçları

Bitcoin’de ‘Cepten’ Yüksek Kazanç İpuçları

Onlar sihirli! Her yere taşınıyor, evde sabit bir duvarı değil istenen tüm alanları dev ekrana dönüştürüyorlar…

0

Bu yazı iPad iPhone Mag Dergisinin Nisan Sayısından Alınmıştır. Bu yazıda yazılan hiç bir şey yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin başta olmak üzere kripto para nasıl alınır, nasıl satılır? Bitcoin, Ethereum nedir? Bu sorulara yanıt aramak için saatlerce video izlemenize, forumlarda gezinip makaleler okumananıza gerek yok. Bu yazıda merak ettiğiniz her şeyi, anlaşılır bir dille bulabilirsiniz…

Bitcoin’i her yerde duyuyorsunuz, teknoloji sitelerinde dahi ayda yılda bir geçerken artık ana haber bültenlerine konu oluyor. Peki Bitcoin nasıl alınır, nasıl satılır, yatırımı nasıl yapılır, nereden başlanmalı?

Öncelikle bu sorulara verilen birkaç yanıt var, bazı genç Bitcoin yatırımcılarının YouTube videolarının izlenmesi tavsiye ediliyor, ayrıca finans uzmanı ya da Bitcoin uzmanı olduğunu iddia eden yatırımcılar da söz konusu ve bazı forumlara (Reddit, vb) girilerek paylaşımların, tartışmaların okunması öneriliyor. Tüm bu süreçlerin sonunda ise şuna cevap buluyorsunuz…

  • Bitcoin, dijital bir para birimi,
  • Blockchain diye birşey var,
  • Yatırım yapmak için Türkiye’deki birkaç farklı borsaya güvenilebilir…

Sonuç olarak uzun saatler harcayabiliyorsunuz ve Bitcoin hakkında uzun uzun anlatan bir dolu video ve içerikle karşı karşıya kalıyorsunuz. Aslında son derece kolay olan Bitcoin yatırım süreçlerini ne hikmetse dünyanın en karmaşık matematik problemi gibi gösteren içerikler özetle…

Olay aslında hiç de anlatıldığı gibi değil…

Yatırım yapmak isteyen kişinin banka hesabı, e-mail adresi ve kimliğinin olması yeterli. Süreç, Bitcoin ve Blockchain için ‘başlangıç için’ birkaç dakikadan ibaret.

Tıpkı Facebook, Twitter üyeliği gibi birkaç basit adımla siteye (Bitcoin borsası denen ama aslında al-sat yapılmasını sağlayan birkaç internet platformundan birine) girip üye oluyorsunuz.

Bitcoin aldıktan sonra, sürekli takip için mobil uygulamalara ihtiyaç duyuluyor…

Biraz kurcalayınca her şey anlaşılıyor,

Üye olduğunuz Bitcoin borsasının (tekrar vurgulayalım mı; aslında alım- satım yapılan bir aracıdan başka bir şey değil, adeta sanal döviz bürosu gibi) vermiş olduğu hesap numarasına para yatırıyorsunuz. İşte ilk Bitcoin’leriniz alındı bile…

Ardından Bitcoin’le ilgili bazı uygulamaların indirilmesi gerekli. İniş çıkışı takip edebileceğiniz bir uygulama aslında yeterli. Devamında Blockchain nedir bunu anlamak lazım. Başka bir makale konusunda bu soruya yöneleceğiz. Ama inanın anlayacaksınız.

Kripto para borsası kapanırsa ne olur?

 

Aslında dövize yatırıma benzese de ‘dijital’ olması ve birçok soru işaretini (kapanırsa, yasaklanırsa, vb.) barındırması, kafalarda karışıklığa neden oldu. Risk evet var, bu riski minimuma indirme yöntemlerini bir başka yazıda ele alacağız…

Bitcoin konusunda takip edilmesi gereken kişler elbette var, ancak Bitcoin ile ilgili bilgi kirliliğinin iyiden iyiye arttığı da bir gerçek. Bu nedenle siz siz olun, kafa karışıklığına neden olan kimselerle ilgili sosyal medyadan yönlendirici, övücü paylaşımlardan uzak durun, birkaç başarılı ismi takip edin yeterli. Kimleri takip etmeli konusuna da yine sonraki yazılarda değineceğiz.

Hızlı hareket etmek önemli

 

Kazanmanın yollarını açıklıyoruz! Bitcoin yatırımcıları için ilginç bir dönemden geçiliyor. Bu dijital para yatırım aracı, ciddi değişimlerle yatırımcılarına kısa vadede önemli gelirler sağlarken uzun vadeli yatırım aracı olarak süreci uzun süredir eksi hanelere yönelik olarak sürdürüyor. Peki Bitcoin yatırımcısı ne yapmalı?

‘Kısa vadede’ düşünmek önemli

Özetle Bitcoin nasıl kazanılır için ne yapılmalı sorusunun yanıtı şu; Bitcoin’de kazanmanın yolu ‘kısa vadede’ düşünmek ve hızlı hareket. Ayrıca çok arttığı dönemler büyük risk demek. Çünkü ani düşüşler yaşanabiliyor. Bu nedenle ‘Bitcoin inanılmaz sıçrarsa şunu bilin ki artık satma zamanıdır, çünkü büyük olasılıkla düşme zamanı yakındır.

Kripto paralar ‘yine sıçradı’ tuzağına düşmeyin…

 

Bitcoin tarihindeki en sansasyonel sıçrayış 2017’nin sonuna doğru yaşanmıştı. 1 Bitcoin 7000 dolar seviyelerinden 18-19 bin dolara kadar yükselmiş, kısa sürede görülen bu akıl almaz artış, tarihindeki en yüksek bilinirliğe ulaşmasına, en alakasız insanların bile birkaç yüz TL’lik kripto para satın almasıyla farklı bir dönemin de habercisi olmuştu.

 

Devam eden süreçte Bitcoin önce 10 bin doların altına düştü, 2019 ilk aylarında da 4000 dolarlara, hatta 3000 dolar bandına kadar geriledi. 2019’da 3000 dolar bandında bile seyreden Bitcoin, 26 Ekim 2019’de 9-10 bin dolar aralığındaydı. Ocak 2021 itibarıyla ise inanması güç ama 30 bin doların üzerinde. Ocak ayı içerisinde 40 bin doları gördüğü günler de yaşandı…

Pek tabii kripto piyasalar yine hareketlendi, aksiyon tavan yaptı. Ama şu bir gerçek ki Aralık ayının başında Bitcoin satın alan ve Ocak ayı başında da büyük oranda elinden çıkaran kesim dışında herkes geç kalmış durumda. Peki ya diğerleri, diğerlerimiz?

 

Kripto para dünyası dalgalı bir deniz gibidir. Siz hiçbir şeyin farkında olmadan aniden yüzde 50 değer kaybeder, kazanır… Bazen aylarca hareket görülmez sizi uyutur ve ansızın tepetaklak olur, sıçrar. Sürprizlerle doludur yani. Bu nedenle Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi satın almayı düşünüyorsanız, son sıçramaları baz almamalısınız. Daha da önemlisi;

 

  1. Sınırlı bir paraya sahipseniz kriptoya güvenip yatırım yapmayın, kaybedeceğiniz para sizi üzmesin,
  2. Beklentileri yüksek tutmayın
  3. Takipte kalın, çok yükseldiğinde elinizden çıkarmaya hazır olun

 

Aksi taktirde kripto paralar hayal kırıklığı yaratabilir.

Bir yatırım tavsiyesi değil, dost tavsiyesidir bu içerik.

 

Kutu:

En popüler 6 ücretsiz kripto para ticareti uygulaması

Stormgain

Stormgain, birçok kripto para ticareti işlemi için kredi kartı ile işlem yapmanızı sağlayan, kullanıcı ara yüzü oldukça basit ve altyapısı en sağlam kripto para ticareti uygulamalarından birisidir. Çeşitli araçlara ve göstergelere sahip grafikler sunan Stormgain, kullanıcılar tarafından belirli çiftlerde 100 kata kadar ticari işlem yapmalarını sağlayan marj hesapları içinde kullanışlıdır. Fakat bu konuda bazı kripto para ticareti çiftlerinde Tether, bazılarında ise Bitcoin ile eşleşmektedir.

Coinbase

En büyük ve en çok tercih edilen, birçok ülkede hizmete sunulan kripto para ticaret uygulaması olan Coinbase doğrudan olarak bir banka hesabınız ile eşleşebilmektedir. Bu sayede işlemlerinizin oldukça hızlı olmasını sağlayan Coinbase uygulaması kullanıcıları için birçok özelliğini sunmaktadır.

Coinbase kripto para ticaret uygulaması dünya üzerinde yaklaşık 36 ülkede hizmet vermektedir. BTC, ETH, ETC, LTC, BAT, ZRX, ZEC ve USDC gibi daha birçok kripto para birimini desteklemesiyle birlikte alım satım işlemlerini de gerçekleştirebilmektesiniz.

Paribu

Paribu, kripto para dendiğinde Türkiye’de ilk akla gelen platformlardan. Web sitesinin kullanışlı ve pratik oluşuyla öne çıkan platform, mobil uygulamasıyla da aynı çizgiyi devam ettiriyor. Toplam yatırım miktarınızı anbean görebildiğiniz uygulamada, istediğiniz an birkaç dokunuşla alım-satım gerçekleştirebiliyorsunuz. Mobil uygulama üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemlerin ardından dilerseniz bilgisayarınızdan da tüm süreçleri izleyebilmeniz mümkün. Arayüzünün sadeliği ile öne çıkan Paribu’nun tek dezavantajı belirli kripto paralara aşırı ilginin yaşandığı saatlerde takılabilmesi, yani alım-satım yapmada gecikmeler yaşanabilmesi.

Kucoin

Kripto para borsasında köklü bir firma olan Kucoin, kredi kartı veya banka kartlarından istediğiniz kripto para biriminin kolayca ticaretini yapmanızı sağlamaktadır. Kolay kullanımı bulunan bir ara yüze sahip olan Kucoin, uygulama üzerinden devamlı olarak işlem yapan kullanıcılarına birçok fırsat sunmaktadır.

Kucoin, gerçek zamanlı fiyat grafikleri ile kolay para analizi yapmanızı sağlar. Coinbase uygulaması gibi güvenli ve güçlü bir altyapıya sahip olan Kucoin, 2FA ile ikili doğrulama sistemini kullanmaktadır. Böylelikle güvenlik açısından oldukça yüksek bir durumda olmasıyla birlikte yatırımcılar hiçbir sorun yaşamadan kripto para ticaretlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca Kucoin uygulaması müşteri hizmetleri konusunda diğer uygulamalara göre daha iyi sonuç vermesiyle birlikte yatırımcılara 7/24 olarak hizmet vermektedir.

Binance

Ticaret hacmine göre kripto para piyasasında köklü ve en bilinen uygulamalardan birisi olan Binance, Bitcoin dahil piyasada bulunan neredeyse bütün kripto paraları desteklemesiyle birlikte alım satım işlemlerinizi de kolaylıkla gerçekleştirebilmektesiniz.

Diğer kripto para uygulamalarına göre daha profesyonel özellikler sunan Binance, BTC-USDT ticaret çiftince 125x’e kadar kaldıraçlı ve vadeli işlem ticaretini destekler.

Köklü bir uygulama olmasıyla birlikte canlı grafik, uyarı ve profesyonel ticaret araçları ile piyasada kendini kanıtlamıştır.

XCOEX

Uluslararası bir kripto para ticareti uygulaması olan XCOEX, kripto para yatırımına yeni başlayan yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kripto para piyasasına yeni giren kişiler için basit ve kullanışlı bir ara yüze sahip olması, yatırımcılar tarafından tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Kripto para uygulaması kullanmanın sağladığı faydalar

 

Bitcoin ve diğer kripto paraların alım satım gibi ticari işlemleri için mobil uygulamalar, kullanıcılar ve kripto para yatırımcıları için büyük kolaylık sağlamaktadır. Kripto para ticareti uygulamaları; anlık olarak piyasayı takip etmenize yardımcı oluyorken, bilgisayar ekranı başında uğraşmadan mobil uygulamalar üzerinden günün her saatinde alım satım gibi ticari işlemlerinizin kolay bir şekilde anında gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Devamlı olarak takip edilmesi gereken kripto para piyasasında anlık iniş ve çıkışların gerçekleşmesinden dolayı yatırımcılara kolaylık sağlayan kripto para uygulamaları, alım satım işlemlerinizde karar vermeniz doğrultusunda size yardımcı olmaktadır.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here