Ana sayfa Haber Bilişim Teknolojileri Hakkında Rapor Yayınlandı!

Bilişim Teknolojileri Hakkında Rapor Yayınlandı!

0
Yılbaşı Alışverişi 2020

TÜBİTAK ve diğer şirketler tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, ilginç sonuçlara ulaşıldı. Yapılan tüm değerlendirmeler daha çok bilişim teknolojilerinin toplum üzerine etkisi ile ilgiliydi. İşte merak edilen bütün detaylar.

Bilişim teknolojileri şimdilerde çok önemli bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Özellikle de gençlerin çok büyük oranda etkilendiği bu değişim ve dönüşüm süreci çeşitli raporlara konu oluyor. Burada TÜBİTAK tarafından en çok beğenilen konu mahremiyet ve birey güvenliği üzerineydi.

Bilişim teknolojileri güvenlik sorunları yaratabilir

Yapılan çalışmalar sonucunda, 21 bilim insanından 19 çalışmanın yer aldığı kitapta önemli detaylar yer alıyordu. Yapılan proje ile birlikte, Türkiye’deki toplumsal bilişim çalışmalarına önemli bir vurgu yapıldı.

Birçok kişinin internet ve sosyal medya kullanımı artması ile birlikte, veri güvenliği önemli bir kriter haline geldi. Sosyal medya platformlarına gönderilen veriler büyük oranda gizlilik ihlali yaratabiliyor.

Tüm bunlara ek olarak internet kullanımının bir miktar bağımlılık yapması ayrı bir konu olarak değerlendirildi. Pandemi süreci boyunca insanlar daha çok internete ve sosyal medyaya giriş yaptı. Bu durum aynı zamanda hem veri güvenliğini hem de bağımlılık faktörlerini tetikledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here