Ana sayfa Haber Beş Büyük Teknoloji Devi Pandemi Döneminde Rekor Kırdı

Beş Büyük Teknoloji Devi Pandemi Döneminde Rekor Kırdı

0
Beş teknoloji devi
Beş teknoloji devi

Pandemi, herkesi etkiledi. Fakat dünyada neredeyse herkesin bildiği ve bir şekilde kullandığı beş teknoloji devi; Apple, Amazon, Google, Microsoft ve Facebook, büyümeye devam ediyor. Dünyanın özellikle de pandeminin etkisiyle daha da dijitalleşmesi, bu beş şirketin karını yüzde 42 oranla yükselmesini tetikledi.

Pandemi, teknoloji devlerini etkilemedi

Dünya çapında insanlar iş konusunda sıkıntılar yaşıyor. Kapanan pek çok iş yeri görüyoruz ve duyuyoruz. Fakat bu sıkıntılar kar konusunda beş teknoloji devini pek etkilememiş gibi duruyor.

Bu beş şirket, teknoloji sektöründe en fazla büyümeyi başarmış şirketler. Apple, Amazon, Facebook, Google ve Microsoft, pandemi döneminde gelirlerini 214,3 milyar dolardan 304,4 milyar dolara kadar yükseltmeyi başardı.

2021 yılında da devam eden pandemi dolayısıyla birçoğumuz evde vakit geçiriyoruz. Bunun en büyük karını da teknoloji şirketleri elde ediyor. Hepimizin kullandığı bu şirketler, pandemide de milyarlarca dolar kar etmeyi başarıyor.

Apple, en fazla büyümeyi yaşayan şirket oldu

Facebook, gelirinde yüzde 48 artış yaşayarak 17 milyar dolardan 26 milyar dolara varan kar elde etti. Apple, bu listede başı çekiyor ve tam olarak yüzde 61 artışla karını 72 milyar dolara yükseltti.

Amazon yüzde 44 artışla 108 milyar dolar, Google yüzde 34 artışla 55 milyar dolar ve Microsoft yüzde 19 artışla 41 milyar dolar kar etti. Ancak bu sayılar sadece 2021’in ilk çeyreğinin karları. Yıl sonunda muhtemelen çok daha büyük sayılar göreceğiz.

Şirketlerin net karı ise yüzde 105 arttı. 36 milyar dolardan 74 milyara kar artışı yaşadılar. Bu kar artışları tabii ki şaşırtıcı değil. Çünkü hepimiz alışveriş için e-ticaret sitesi Amazon’u kullanmışızdır. Ayrıca insanların eve kapanması, Facebook, Google gibi sitelerin kullanıcılarını da artırdı.

Pandemi döneminde büyüyen beş teknoloji devi
Pandemi döneminde büyüyen beş teknoloji devi

Yaptığımız bir diğer haberde de bahsettiğimiz gibi, Apple da bu kardan payını aldı. İnsanların evden iş yapma ve öğrencilerin evden ders alma gibi zorunlulukları ortaya çıktı. Dolayısıyla da bu tür cihazların satışları arttı.

Söylediğimiz gibi, bu sayılar şimdilik sadece bu yılın ilk çeyreğine ait. Fakat ilerleyen aylarda daha fazla kar göreceğiz gibi duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here