Ana sayfa Makale Az Bilinen Ama “Çok İyi” 10 Drone

Az Bilinen Ama “Çok İyi” 10 Drone

Drone dünyası sandığınızdan çok daha geniş! İnternette bulabileceğiniz inanılmaz modeller var. İşte tanışmanızı istediğimiz birbirinden iddialı alternatifler…

0
Close up of flying drone and blurred man with remote control in background in field. High technology innovations for increasing productivity in agriculture

Teknoloji durmak bilmeden hızla ilerliyor. Drone adlı ürünler de bu ilerlemenin en renkli sonuçlarından biri olarak nitelendirilebilir. Pek çok insanın çocukluğunda belki de hiç aklına bile gelmeyen uzak mesafelere uçabiliyorlar ve teknolojiyi seven kim varsa hepsinin dikkatini çekmeyi başarıyorlar.

Şayet sizin de drone merakınız varsa, bu renkli dünyaya adım atmanız için size göstereceğimiz birbirinden farklı alternatiflerimiz var. Banggood, Gearbest ve AliExpress başta olmak üzere, ülkemize gönderim yapan popüler sitelerde temin edilebilen, ‘az bilinen ama çok iyi’ 10 drone modelini özellik-fiyat itibarıyla ele aldık. Hem başlangıç düzeyinde olanlara hem de daha üst seviyelere hitap eden 10 drone modeli, tüm ayrıntılarıyla karşınızda…

Teeggi T10 Mini – katlanabilir drone

Drone uçurmayı başarmak istiyorsanız, egzersiz yapmanız gerekir. “Bu yola baş koydum.” diyorsanız, ilk adımı atarken hem ufak hem de bütçenizi fazla zorlamayacak bir ürün tercih etmeniz yararlı olacaktır. Teeggi T10 Mini, başlangıç için oldukça idealdir ve 4 pervaneli uçan cihazlardaki hareket mekanizmalarını kavramanıza, onları kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ufak bir yapısı vardır ve montunuzun cebinde bile taşıyabilirsiniz. Katlanabilir tasarımıyla son derece sevimli görünen Teeggi T10 Mini fiyatı, web dünyasında 71 TL’den başlıyor ve 165 TL’ye kadar değişiklik gösteriyor. En ucuz modeli ise kameraya sahip değil. Bir tık ileri olan modelinde ise 0.3 MP çözünürlüğünde kamera yer alıyor ve yaklaşık 160 TL’den alıcı buluyor.

Oldukça ufak bir yapısı var fakat kapsamlı özellikler barındırıyor. Kendini havada sabit tutabilen bu ürün, çapı 30 metre olan bir mekânın içinde birinci şahıs görünümünde yani FPV kullanım olanağı sağlıyor. Bunun yanı sıra, jestlerle fotoğraf çekme özelliği, otomatik geri dönme teknolojisi ve hız kontrolü de bu ürünü ön plana çıkarıyor. Teeggi T10 Mini, 300 mAh Li-po dahili pil bulunduruyor, 90 dakika içinde şarj edilebiliyor ve 5-7 dakika boyunca aralıksız uçuş yapabiliyor.

X12 WiFi FPV

Bu da bir önceki Drone gibi, daha yolun başında olanlara hitap ediyor ancak bu cihazın, Teeggi T10 Mini cihazından daha gelişmiş fonksiyonlar bulundurduğunu söyleyebiliriz. X12 kod isimli üründe, 2 MP çözünürlüğünde geniş açılı çekim ve 0.3 MP çözünürlüğünde Wi-Fi üstünden eşzamanlı görüntü yansıtma işlevine sahip dahili kamera yer alıyor. Yaklaşık 190 TL fiyat etiketine sahip.

Eachine E58 WIFI FPV

Eachine E58 cihazında, 3.7V 500mAh Li-Po dahili pil mevcut ve pili doldurmak için 60-70 dakika boyunca şarj etmek gerekiyor. Dahili pil sayesinde cihaz, 7-9 dakika süreyle aralıksız uçabiliyor. Uçuş hızı konusunda 3 değişik seçenek sunuyor ve etkileyici selfie paylaşımlarında bulunmanız, Drone çekimi amacıyla antrenman yapmanız ve ufak videolar çekmeniz için oldukça elverişli. Web üzerindeki Online mağazalarda 300 TL’ye yakın fiyatlarla sunuluyor.

LeadingStar SG700-S WiFi FPV

LeadingStar firmasının imzasını taşıyan SG700-S kod isimli cihazın, çok kullanışlı işlevleri var. Katlanabilir bir tasarıma sahip ve oldukça minimal oranlarda imal edilmiş olan bu ürün, ödeyeceğiniz parayı gerçekten hak ediyor. 1080p video kaydı yapabilen dahili kamerası ile etkili çekim deneyimi sunan LeadingStar SG700-S, değiştirilebilir pile sahip ve böylece uçuş müddetinin artırılmasına izin veriyor. Bu ürünün ambalajında yer alan 3.7V 1000mAh Li-Po pilin doldurulması için 60-80 dakika civarında şarj edilmesi yeterli ve aralıksız uçuş süresi ise 10 dakika civarında.

Xiaomi MITU WiFi FPV Drone

Tanınmış markalardan olan Xiaomi, adından genellikle akıllı saatler ve akıllı telefonlarla söz ettiriyor fakat oldukça yaygın kullanılan bir Drone ürününe de imza attıklarını ifade etmeliyiz. Söz konusu bu modelin ismi Xiaomi MITU. Kolay kullanım olanağı sunması, renkli işlevlere sahip olması ve malzemelerinin yüksek kalitede oluşuyla ilgi topluyor. Boyutları ise 91 x 91 x 38 mm oranında ve pil kapasitesi 920 mAh düzeyinde. 10 dakika civarında aralıksız uçabilen bu cihazın pili ise 60 dakikalık şarj ile dolduruluyor.

DJI Tello 720p WiFi FPV

Drone merakınız varsa, DJI firmasını mutlaka işitmişsinizdir. Bu firma, dünyadaki en popüler Drone imalatçıları arasında ve hatta bu sektörü o yönetiyor diyebiliriz. 6. maddemizde bu markanın mâkul fiyatlı ürünlerinden biri var. DJI Tello isimli bu cihaz, Intel imzalı bir işlemciye, 100 metreye kadar ve 13 dakika civarında uçabilme yeteneğine sahip ve malzemelerinin kalitesi de oldukça iyi. Barometre, dijital görüntü sabitleme, uzaklık ölçümü ve benzeri çeşitli işlevlerle sunulan bu ürün, oldukça eğlenceli bir deneyim yaşatma konusunda iddialı.

Ağırlığı yalnızca 80 GR olup, boyutları ise 98 x 92,5 x 41 mm düzeyinde. 1.1Ah/3.8V değiştirilebilir pil yardımıyla 13 dakika boyunca aralıksız uçuş imkânı tanıyor. Üzerindeki kamera 82.6 derece geniş açılı lense sahip ve 5 MP çözünürlüğünde. 720p 30 FPS video kaydı yapabiliyor ve 2592×1936 piksel çözünürlüğünde resim çekebiliyor. Fiyatı ise dijital ortamda 99$ yani yaklaşık 525 TL.

JJRC H68 yarı profesyonel drone

Şimdi bir tık daha üst düzeye ulaştık. Burada bizi, harici kamerası bulunan ve %50 profesyonelliğe sahip bir drone karşılıyor. JJRC H68 kod isimli cihaz, 20 dakikalık uçuş avantajı sunuyor ve bu yüzden %50 profesyonel olarak tanımlanabilir. Uçuş mesafesi 100 metreye kadar varan cihazın pili 3.7V 1800 mAh olup şarjı 160 dakikada doluyor. Hava fotoğrafçılığına ve videoculuğuna ilgi duyanlara yönelik iyi bir prova drone’u sayılan InkPot JJRC H68, 720p kalitede video kaydı yapabiliyor.

Yüksek irtifada sabit düzeyini koruyacak güçlü motorlara, otomatik dönüş fonksiyonuna, 6 eksenli jiroskopa ve bunun gibi pek çok işleve sahip olan JJRC H68, ücretinin karşılığını tam anlamıyla alabileceğiniz bir ürün. Fiyatları Web üzerinde 380-460 TL civarında değişiyor.

JJRC JJPRO X5 yarı profesyonel drone

Yavaş yavaş bitiş çizgisine ilerlerken çıtayı biraz daha yükseltiyoruz ve şimdi sıra JJRC JJPRO X5 cihazına geldi. Yarı profesyonel drone ailesinde yer alan bu ürün, dayanıklı ve güçlü motorlara, daha yeni teknolojiye, dikkat çekici görünüme ve daha stabil uçuş deneyimine sahip olduğundan bir adım önde gidiyor. Web üzerinde fazlasıyla yaygın olduğunu ve inceleme puanı veren tüm kullanıcılardan tam not aldığını söyleyebiliriz. Uzun mesafeli uçuş antrenmanları yapabileceğiniz bu cihaz, 200 – 300 metre birinci şahıs görüşü özelliğiyle ve 500-600 metre arası detaylı kontrol mesafesiyle dikkat çekiyor. Profesyonel drone kademesine terfi etmeden önce ara basamak olarak tanımlanabilir.

7.4V 1800 mAh Li-Po pil yardımıyla yaklaşık 16-18 dakika aralıksız uçuş avantajı sağlayan JJRC JJPRO, hediyeleriyle beraber sunuluyor. Ürünün telefon tutucusu ve yedek pervaneleri ambalajda yer alıyor. NFC GPS ve Wi-Fi desteği bulunan cihaz, Online mağazalarda 780 TL fiyat ortalamasıyla satışta.

SYMA X8HG yarı profesyonel drone

SYMA X8HG modeli, 2016’da imal edildiğinden modası yavaş yavaş geçmeye başlasa da, yabana atılmayacak modellerden biri ve son derece kullanışlı fonksiyonlara sahip. Dev bir tasarımı ve câzibeli bir görüntüsü olan bu cihazın boyutları ise 50 x 50 x 19 cm. Ortalama 7 dakika havada durabilen SYMA X8HG 6 yönlü jiroskopuyla havada sabit kalabiliyor. Kamerası da oldukça kaliteli olup 1080p video kaydı yapabiliyor ve harici kamera özelliği de bulunduğundan düşük ışıklı mekanlarda dahi başarılı çekimler gerçekleştirebiliyor.

LED uyarı ışıkları, güçlü motorları, düşük voltaj koruması, otomatik iniş özelliği ve bunun dışında çok sayıda fonksiyonuyla bu cihaz, %100 profesyonel drone’lara geçmek amacıyla yapabileceğiniz harika bir tercih. Gerçekten bu konuda kararlıysanız ve bundan önce biraz daha hesaplı bir drone kullanarak egzersiz yapmayı planlıyorsanız, SYMA X8HG, çok isabetli bir seçim olacaktır. Bu ürün yurt dışında 950 TL yakınındaki fiyatlarla alıcısına ulaşıyor.

X22 Dual GPS WiFi FPV profesyonel drone

Nihayet zirveye tırmandık. Tek kelimeyle “profesyonel” diye özetlenebilecek düzeydeyiz. Burada muhatabımız X22 kod isimli bir drone. Bu modelin gövdesinde gimbal mekanizması dahili olarak yer alıyor ve yüksek seviye performans sunan çekirdeksiz motorlar bulunuyor. Bu cihaz %100 profesyonel çekim imkanı sunuyor ve ürünle birlikte gelen 8 MP’lik aksiyon kamerasının değiştirilip daha üst düzey aksiyon kameralarının kullanılması da mümkün.

Yüksek irtifada stabil durumunu koruyabilme yeteneğini, GPS bazlı takip mekanizmasını, 11.1V 2200mAh pili ile 15-16 dk aralıksız uçuş müddetini ve 320-430 metreye varan mesafede geniş açılı çekim yapabilme özelliğini taşıyan cihaz, âdeta fiyat/performans konusunda sınırları zorluyor. Siz de drone yolunda profesyoneller geçidinden ilerlemeyi planlıyorsanız, DJI Phantom’lara servet ödemeden önce bu cihazı deneyebilirsiniz. Yurt dışında X22 drone ürününün 1195 TL civarındaki fiyatlardan satışta olduğunu da belirtelim.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here