Ana sayfa Haber Avrupa Parlamentosu İklim Acil Durumu İlan Etti

Avrupa Parlamentosu İklim Acil Durumu İlan Etti

0
eriyen buzul miktarı

Avrupa Parlamentosu Perşembe günü yaptığı açıklamada, en son BM küresel kriz zirvesinin hemen önünde sembolik bir jestle “iklim ve çevre acil durumu” ilan etmek için oy kullandı. Strazburg’da bulunan yasama meclisi, 429 ile 225 arasında çoğunluğu rahat bir şekilde destekleyerek AB başkentleri ve Avrupa Komisyonu’nun daha sert harekete geçme baskısını artırdı.

Oylama komisyona; “ilgili tüm yasal ve bütçe tekliflerinin küresel ısınmayı 1,5 °C’nin altında tutma amacı ile tam olarak hizalanmasını sağlamak için ısrar ediyor.”

Avrupa parlamentosunda kafalar karışık

Çevre komitesinin başı olan MEP Pascal Canfin, ” İklim ve çevresel acil durum göz önüne alındığında, sera gazı emisyonlarımızı 2030 yılında yüzde 55 oranında azaltmak esastır ” dedi.

Muhalifler arasında, parlamentodaki en büyük grup olan sağcı Avrupa Halk Partisi’nin bazı üyeleri vardı. EPP milletvekili Peter Liese, “panik” izlenimi verme uyarısı verdiğini belirterek, “Harekete geçme aciliyeti var, ancak ilan edilecek acil durum yok” dedi. Bu oylama sonucu, muhtemelen birçok Avrupa ülkesine örnek olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here