Ana sayfa Ürün İnceleme Asus ExpertBook B9450 Laptop İncelemesi

Asus ExpertBook B9450 Laptop İncelemesi

Dünyanın en hafif 14” İş dizüstü bilgisayarı Asus ExpertBook B9450

0
ExpertBook B9450 D

Red Dot tasarım ödüllerini duyduysanız, bir şekilde o senenin kazananlarını merak edip incelersiniz. Eğer bir firma birden fazla kategoride bir ödül aldıysa da o firma aklınızda kalır. Biz de bugünkü yazımızda bu yıl Red Dot 2020 değerlendirmesinde toplamda 26 prestijli ödül alarak kariyer rekoru kıran Asus markasının, ExpertBook B9450 laptop modelini inceleyerek tasarıma ve performansa verdiği önemi yorumluyoruz.

Ödüllerinin 15’i laptop kategorisinde olmak üzere 26 ödül alan Asus, ExpertBook B9450 modelinde dünyanın en hafif 14” iş bilgisayarı olmayı başarmış (1 Eylül 2019 itibarıyla ExpertBook B9’un boyutunu Acer, HP, Huawei, Lenovo, Microsoft ve Samsung gibi satıcıların rakip ürünleri ile karşılaştıran dahili ASUS pazar analizine dayanmaktadır).

ExpertBook B9450 Ağırlık

ExpertBook B9450 Ağırlık

Asus, artık iş çantamıza koyduğumuz en ağır şeyin dizüstü bilgisayarımız olmamasını öyle arzulamış ki, magnezyum-lityum alaşımı kullanmış. Bu alaşım ile magnezyum alaşımlı eski modeline göre %16 hafif ve %38 daha sağlam olan ExpertBook B9450’yi elinize aldığınızda laptopun hem hafif hem de bir o kadar sağlam olduğunu anlıyorsunuz. 14.9 mm kalınlık ile ince bir defteri andıran ExpertBook B9450’nin incelememizde kullandığımız konfigürasyonunu merak edip tarttığımız yalnızca 870 gr ağırlıkta (konfigürasyona göre 870 ile 970 gr arasında ağırlık değişiyor) olduğunu gördük. Sağlam ve küçük olmasındaki bir diğer ayrıntı ise CNC ile titizce üretilmiş kasanın içinde gereksiz hiçbir boşluğun olmaması. Bu sayede 4mm ekran kenarları ile birlikte 13” kasa boyutunda 14” ekran kullanabiliyorsunuz.

ExpertBook B9450 Dayanıklılık

ExpertBook B9450 Dayanıklılık

50.000 defa açılıp kapanan menteşe, 30 kg ağırlığa kadar dayanıklı kapak/panel testi, 500 kez takılıp çıkarılan girişler, 10 milyon adet basış ömrü sunan klavye tuşları gibi detaylarına kendi sitesinden ulaşabileceğiniz Askeri testlerden başarı ile geçen ExpertBook B9450’nin kullanıcısını üzmeyecek bir sağlamlıkta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Asus laptoplarında görmeye alışık olduğumuz ErgoLift menteşe teknolojisi ile kullanıcısına hem ergonomik hem de daha iyi bir soğutma sağlayan ExpertBook B9450’nin ışıklandırılmış klavyesi 66 cc’ye kadar sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı üretilmiş. Harman kardon ses sistemi ile gelen laptopun 4 adet de mikrofonu var ve bu mikrofonlar sesi net bir şekilde yakalayıp istenmeyen gürültüleri engelleyerek iyi bir multimedya deneyimi sunuyor.

ExpertBook B9450

ExpertBook B9450 Özellikler

İş dünyasını hedefleyen ExpertBook B9450’nin mobil cihaz entegrasyonu ise oldukça güzel düşünülmüş. Bu özellikler sayesinde ofisiniz dışında telefonunuzda laptopunuza erişebiliyor, telefonunuzun ekranını laptopunuza yansıtabiliyor ve hatta telefonunuzu çantanızdan çıkarmadan laptopunuz üzerinden telefon konuşmanızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yine iş dünyasındaki olmazsa olmaz noktalardan biri olan güvenlik için de ExpertBook B9450’nin ince düşünülmüş yetenekleri var. Windows Hello ile bütünleşmiş çalışabilen bir IR kamera, o kamerayı fiziksel olarak kapatmaya yarayan bir kızak ve parmak izi kontrolü ile güvenliğinizden emin olabilirsiniz. ExpertBook B9450′nin kasasında bir diğer kullanışlı detay ise içinde barındırdığı Alexa asistan ile konuşurken size tepki veren touchpad’in hemen önüne konumlandırılmış bildirim ledi bulunuyor. USB type-C girişten güç alıyor ve 24 saate varan bir kullanım ömrü vadediyor. Yaptığımız testte 989dk video izlediğimizi söylersek ne kadar iyi bir bataryaya sahip olduğunu daha iyi canlandırabilirsiniz. 1080×1920 çözünürlükte yansımasız bir ekrana sahip olan ExpertBook B9450, boyutundan dolayı klavyesinde barındıramadığı sayısal tuş takımı için de akılcı bir çözüm üretmiş ve touchpad yüzeyinde ışıklandırılmış bir sanal numerik tuşlar saklamış. Bu tuş takımını dokunmatik yüzeyin köşesindeki bir nokta ile açıp kapatabiliyorsunuz. Kullanım kolaylığı açısından temkinli yaklaştığımız bu sanal tuşlar bizi şaşırttı ve oldukça kullanışlıydı. Numerik tuşlar aktifken de dokunmatik yüzeyi kullanabildiğinizi hatırlatalım.

ExpertBook B9450 Teknik Özellikler

ExpertBook B9450 Teknik Özellikler

Project Athena uyumlu ilk Asus laptop olan ExpertBook B9450’nin teknik detaylarına bakmadan önce Project Athena gerektirdiği yüksek standartların üzerinden geçmeliyiz. Zira bu standartlar hem hız hem stabilite hem de kullanıcı memnuniyeti sunan bir vizyonun ürünü. Bir laptopun bu unvanı alabilmesi için gereken standartlar kabaca şu şekilde: güçlü i5 ve i7 işlemci, 1 saniyeden kısa sürede kullanıma hazır hale gelme, biyometrik güvenlik önlemleri, tam şarjda 9 saatten uzun gerçek kullanım ömrü, en az 8 GB çift kanallı ram, 256 GB ve üstü Nvme SSD hafıza, Wi-fi 6, 1080p çözünürlük, ince kenarlı panel tasarımı, Usb-C çıkışı, aydınlatmalı klavye, yapay zekâ çözümleri gibi özellikler.

İncelediğimiz ExpertBook B9450’nin i7 10. Nesil 10510U bir işlemcisi ve ona eşlik eden 16gb çift kanallı hafızası mevcut. Hız anlamında bu işlemciye dar boğaz yaşatmayacak bir diğer şey de 3500 Mbps yazma hızına sahip PCIe Gen3 x4 SSD M.2 sabit disk olmalıydı ve elimizdeki konfigürasyonda 2 adet 1TB disk bulunuyor.

Yazan: M. Kemal METİN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here