Ana sayfa Haber Apple’ın kendi işlemcilerine geçmesinin etkileri neler olacak?

Apple’ın kendi işlemcilerine geçmesinin etkileri neler olacak?

0

Apple radikal bir karar alarak artık bilgisayarlarında Intel işlemcileri yerine kendi işlemcilerini kullanacağını açıkladı. MacBook bilgisayar serisi ile uzun zamandan beri büyük başarılara imza atan Amerikalı şirketin yakın bir zamanda resmi olarak Intel ile yollarını ayırması bekleniyor. Haberin duyulması ile beraber Intel firması da stok oranlarında yüzde sekizlik bir azaltmaya gitti.

Esasında bu Apple firmasının ilk işlemci değişikliği değil. Amerikalı teknoloji devi 2005 yılına kadar IBM’in işlemcilerini kullanıyordu. Apple bu tarihten itibaren tam 14 yıl boyunca Intel ile çalıştı ve artık bu sayfada kapanmak üzere.

Yeni MacBook modellerinde 2020 yılı itibariyle kendi işlemcilerine yer verecek olan Apple’ın bu hamlesi kuşkusuz en çok Intel cephesini etkileyecek. Apple’a oldukça yüksek miktarlarda işlemci sevkiyatı yapan şirketin prestijinde önemli bir kayıp yaşanması muhtemel olarak görülüyor.

(Apple; iPhone, iPad, Apple TV ve Apple Watch gibi cihazlarında bugüne kadar hep kendi ürettiği A serisi işlemcilerini kullandı. Firmanın sadece bilgisayar modelleri için Intel ile işbirliği bulunuyordu.)

Peki Apple’ın ilerde kendi işlemcilerini kullanacak olması Apple kullanıcılarına ne gibi getiriler sağlayacak dersiniz? Firmanın öncelikli hedefi, Apple işlemcilerini kullanacak olan yeni MacBook modellerinde daha uzun bir pil ömrü sunabilmek. (Macbook modelleri hali hazırda zaten oldukça uzun batarya ömrüne sahip olan cihazlar. Daha düşük güç tüketen verimli bir işlemciyle beraber, yaklaşık 10 saatlik çalışma sürelerinin daha da yükselecek olması kullanıcılar açısından çok büyük bir avantaj.) İkinci olarak ise Apple işlemciler ile gelecek olan Macbook’lardan, şimdiki modellere oranla daha iyi bir performans beklememiz mümkün. (Apple kendi ekosisteminde yer alan bir parça kullandığı zaman bunun, bilgisayarın diğer bileşenleriyle de kusursuz bir şekilde senkronize olarak çalışması, cihaza performans açısından elbette olumlu bir yönde yansıyacaktır.) Bu arada söylemekte yarar var; Apple’ın bilgisayarlarında kullanacağı yeni işlemcilerinin AEM tabanlı olması bekleniyor.

Biliyorsunuz mobil sektörü ve içinde bulunan tüm unsurlar büyük bir gelişim içinde ve bu büyüme her geçen gün ivmelenerek devam ediyor. Günümüz teknoloji dünyasında, neredeyse her gün en az bir yeni cihaz tanıtılıyor. İnsanlar artık binlerce model arasından hangisini tercih etmesi konusunda bile çoğu zaman kararsız kalıyor. Üst model diye tabir edebileceğimiz amiral gemisi cihazlar güncelleme geçirdikçe ve bünyelerinde yeni donanımlar kullanıldıkça, eski versiyonlarına göre daha da fazla güçleniyorlar. Bu hıza adapte olabilmek firmalar açısından çok önemli. Çünkü kendilerini her daim güncel ve yenilikçi tutmak zorundalar. İpin ucu bir kez elden kaçtığında tekrar yakalamak maalesef çok güç oluyor. Nokia’nın geçmişteki büyük düşüşünün sebebi de, işte bu bahsettiğimiz konuyla alakalı bir durumdu. Intel’in de artık bu sektöre pek ayak uydurduğu ve gelişen taleplere tam anlamıyla cevap verebildiği söylenemez. Intel, güncel teknolojileri ile artık günümüzün artan teknolojik ihtiyaçları için biraz hantal ve yavaş kalıyor. Belki de Apple’ın Intel’den vazgeçme sebebinin altında yatan nedenlerden biri de budur. Malum Apple, yeniliklere ve taze kalmaya oldukça önem veren bir şirket. (Amerikalı firmanın Intel’den vazgeçmesinin esas sebeplerinden biri olarak ise, firmada Intel işlemcilerine olan güvenin azalması gösteriliyor. Tabii ki konuyla alakalı olarak iki taraftan da resmi bir açıklama bulunmuyor.)

2020 yılı itibariyle işlemcilerini kendi üretecek olan Apple bu kararıyla beraber hatırı sayılır bir tasarruf yapmış olacak. Firma hali hazırda güncel kazancının %5’i gibi önemli bir oranını Intel ile paylaşıyor. Bu giderin sıfırlanması ile Apple piyasadan ve satışlarından muhtemelen daha yüksek bir kar beklentisine girecek. Bu da son zamanlarda olumsuz durumlarla karşılaşan şirket için yeniden bir tazelenme ve umut ışığı olacak.

Sonuç olarak daha önce de belirttiğimiz gibi bu değişikliğin en olumlu yansımaları şüphesiz Apple ve Apple kullanıcıları için olacak. Apple total anlamda harcamalarını çok daha düşürme şansı elde etmiş olacak ve kendi sistemleri ile daha uyumlu ve hızlı çalışan bir ekipmana sahip olmuş olacak. Piyasaya yeni çıkacak cihazlardan elde edilecek olan daha uzun pil ömrü ve daha yüksek performans ise işin kullanıcılara yarayan yönleri olacak.

Yazı: Can Genca

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here