Ana sayfa Makale Apple’ın 2021 Yılı Planları

Apple’ın 2021 Yılı Planları

Mac’ten iPhone’a, iOS 15’ten AirPods’a Apple’ın 2021 stratejilerine kapsamlı bir bakış.

0

2020 yılı sadece teknoloji tutkunları açısından değil, büyük küçük tüm teknoloji markaları açısından inişlerle ve çıkışlarla dolu bir yıldı. Pandemi sürecinin getirdiği ağır kısıtlamalar ve tedarik zincirinin devamlılığına yönelik çabalar bugün hâlâ devam etse de üreticiler ciddi dersler çıkararak yollarına devam ediyor.

Bu süreçte pek çok markanın lansmanlarını ertelediğini, daha önceden duyurusunu yaptığı ürünlerinin piyasaya sunumunu geciktirdiğini gözlemledik. Apple açısından değerlendirdiğimizde; Apple elinden gelenin en iyisini yaptı ve hem üretim tarafında hem de lansman tarafında sevenlerini üzmeyen yeniliklerle karşımıza çıktı.

Peki, 2020 yılının ardından Apple’ın 2021 yılı plânları arasında neler var?

iMac, Macbook ve Mac Pro… Mac dünyasında neler olacak?

Apple’ın geçtiğimiz yıl bilgisayar pazarındaki en büyük bombası, Intel işlemcilerden vazgeçerek kendi üretimi Apple M1 işlemcilerini giriş seviyesi modellerinde kullanmaya başlaması oldu. 2021 yılına yönelik tüm sızıntılar ve raporlar bizlere Apple’ın M1 işlemcisine biçtiği rolün çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Apple yeni işlemcisini daha fazla iMac ve Macbook Pro modelinde kullanmak istiyor.

İlk önce iMac tarafını ele alalım… Apple’ın yeni M1 işlemcisini 21,5 inç ve 23 inç’lik iMac modelleriyle buluşturması bekleniyor. 23 inç ekrana sahip modelin ince kenar çerçeveleri sayesinde daha kompakt bir tasarıma sahip olması bekleniyor.

Tıpkı iMac’te olduğu gibi Apple’ın taşınabilir iş bilgisayarları olan Macbook’lar da birtakım güncellemelerden nasibini alacak. Yayınlanana raporlarda en fazla öne çıkan detay, Apple’ın 14 inç ekran boyutuna sahip yeni bir Macbook hazırladığı yönünde. Buna göre Apple’ın 13 inç ekran boyutuna sahip Macbook’ları artık 14 inç boyutunda olacak ve ince kenar çerçeveleri sayesinde 13 inç ile boyut yönünden ciddi bir farkı olmayacak.

Apple’ın bir süredir M1 serisi işlemcileri giriş seviyesi modellerde kullandığını biliyoruz fakat Apple artık M1 işlemcisinin daha fazla Macbook modelinde kullanılması için kolları sıvamış görünüyor. Yeni işlemci ve yeni ekrana ilaveten touchbar’ın yeni modellerde olmayacağı iddiası da gündemdeki yerini koruyor.

Ortamların kaslı çocuğu Mac Pro tarafında da ciddi güncellemeler yapılması bekleniyor. Şu anda bildiklerimiz, Apple’ın 32 çekirdekli CPU ve 128 çekirdekli GPU’ya sahip, oldukça gelişmiş bir Mac Pro modeli üstünde çalışıldığı yönünde… Ancak görünüşe bakılırsa 2022’den önce bu modeli görmemiz biraz zor olacak. Yine de Apple’ın bilgisayar tarafında; özellikle Macbook Pro ve iMac tarafındaki M1 işlemci kullanma isteğini göz önünde bulundurursak, Mac Pro için de M1 işlemci kullanımı fikrinin hiç de uzak olmadığını söyleyebiliriz.

Yeni iMac ve Macbook Pro modellerinin sonbaharda tanıtılması beklenirken, Mac Pro için tanıtımın yaz döneminde yapılması, ancak piyasa sunumunun 2022’de olması bekleniyor.

Yeni nesil iPhone 13 modelleri yolda

iPhone 12 hayatımıza gireli çok da uzun bir zaman olmuyor öyle değil mi? Hatta kimi noktalarda stokta iPhone 12 bulmak bile başlı başına bir mesele hâlini alabiliyor. Bununla birlikte mobil dünyada iPhone 13’ün dedikoduları konuşulmaya başlandı. Öyle ki bu dedikodular sınırları aşıp iPhone 14 hakkında tahminleri ve varsayımları bile içerir hale bile geldi…

Şu an için öne çıkan bilgiler arasında 60Hz’den 120Hz’e yükseltilmiş ekran tazeleme hızı dikkatleri çekiyor. iPhone 12 için de kullanıcıların merakla beklediği bu değişikliğin iPhone 13’de gerçekleşmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bununla beraber çentik yapısının değiştirileceği ve daha küçük boyutlu bir çentiğe geçiş yapılacağı da yine en çok konuşulan konulardan bir tanesi…  Kamera tarafında da 10x optik zoom seçeneğinin Apple kullanıcılarıyla buluşturulması bekleniyor.

Bir Apple geleneği olarak yeni nesil iPhone modellerinin sonbaharda tanıtılması bekleniyor.

iOS 15 ile gelecek yenilikler ve çıkış tarihi

Apple, geçtiğimiz aylarda iOS 14 kullanıcılarına yeni sürüm müjdesini verdi. iOS 15 pek çok yeni özelliklerle birlikte ve gizliliğe her zamankinden daha fazla dikkat ederek geliyor. Bu tür iddialar sonrasında kullanıcılarda iOS 15’in detaylarını merak ediyor.

Kısaca iOS 15, Apple ürünlerinden iPhone’ları kapsayan bir sonraki ana güncelleme. iOS 15 bu sene Eylül ayında kullanıcılara sunulacak. Henüz çıkması için uzun bir zaman olsa da duyulan çeşitli söylentiler ve Apple içerisindeki sızıntılar ile bu sürümde neler geleceği az çok tahmin edilmeye başlandı.

1- Uygulama arşivine hızlı erişim

iOS 14 ile ana ekranda konumlandırılan araç takımları, bir takım gizlilik takibi özellikleri, uygulamaların olduğu bir kütüphane, daha da geliştirilmiş sesli asistan ile birlikte gelmişti. iOS 14 sürümü ile en sağ sekmede konumlandırılmış olan uygulama arşivi iOS 15 sürümü ile birlikte daha da gelişecek gibi gözüküyor. Bu habere göre iOS kullanıcıları uygulama arşivine erişmek için sağa kaydırmak zorunda kalmadan sol tarafta yer alacak olan bir simgeye basarak uygulama arşivine tek tık ile hızlı ve kolay bir şekilde erişmiş olacak.

2- Gelişmiş karanlık mod

Yeni gelecek olan iOS 15 sürümü ile birlikte karanlık mod ayarında arayüzde çeşitli değişiklikler görebiliriz. Bu konu hakkındaki söylentilerde, karanlık modun daha fazla etkinlik göstereceği tahmin ediliyor. Örnek vermek gerekirse, karanlık mod ile telefonunuzda her uygulama karanlık moda özel görünüme sahip olacak.

3- Geniş çaplı gizlilik geliştirmeleri

Apple son zamanlarda gizliliğe her zaman olduğundan daha fazla dikkat etmekte. Apple’dan gelen sızıntılara göre şu an herhangi bir uygulama tarafından kullanıcının bilgisi olmadan panodaki içeriğin kopyalanabilir olması ortadan kaldırılacak gibi gözüküyor. Bu geliştirme sayesinde kullanıcıların verilerinin kötüye kullanımı engellenecek.

Bir diğer sızıntıya göre ise uygulamaların panodaki içeriği görmek ve kullanıma almak için iki ayrı izin isteyeceği yönünde.

4- Hızlı erişim menüsü

iOS 15 hakkında belki de bizi en çok sevindiren sızıntılardan bir tanesi ile devam ediyoruz. Hızlı erişim menüsü ne anlama geliyor diye soracak olursanız eğer, hızlı erişim menüsü ile birlikte kullanıcılar bildirimlerine, ayarlar bölümüne ve uygulamaların güncellemelerine tek bir tık ile erişebilecek. Yine tek bir tık ile cihazlarını kapatıp, yeniden başlatabilecek.

Bunun tüm ekranı kaplamaması için yeni bir tasarımla karşılacağımızı tahmin ediyoruz fakat tam olarak nasıl olacağını bilmediğimiz için büyük bir merakla iOS 15’i bekliyoruz.

5- Artırılmış gerçeklikte yapılacak iyileştirmeler

Apple’ın artılışmış gerçeklik özelliklerine son derece önem vererek çalıştığını biliyoruz. iOS 15 ile birlikte artılmış gerçeklikte son derece ciddi yükseltmeler geleceği ön görülüyor. Yeni sürüm olan iOS 15 ile artılmış gerçeklik uygulaması ile tanışacağımızı düşünüyoruz. Nitekim yeni modellerde bulunan LiDAR Sensör’de artılmış gerçeklik için biçilmiş kaftan diye biliriz.

Haziran 2021’de çıkıp Eylül 2021’de tüm iPhone ve iPad’larda kullanıma geçilmesi bekleniyor.

Bu konuda yaptığımız tahminler, genellikle daha önceki sürümlere yaptığımız doğru tahminlere dayanmakta. Apple genellikle yeni telefon modelleriyle eş zamanlı ya da kısa bir aralık ile yeni işletim sistemi sürümünü herkese açık olarak yayınlıyor.

Daha önceki iOS sürümlerinin çıkış tarihine baktığımız zaman iOS 15’in 14 – 19 Eylül 2021 tarihleri arasında yayınlanması için en uygun takvim aralığı olduğunu görüyoruz. Bu konu hakkında daha net bir sızıntı ve haber öğrenmemiz daha iyi olacaktır.

AirPods ailesi daha da genişleyecek

Apple’ın AirPods ailesinin son ferdi, geçtiğimiz Aralık ayında tanıtılan AirPods Max modeliydi. Bu, kulak üstü olarak adlandırdığımız türde bir modeldi ve görünüşe bakılırsa Apple cephesinde yeni AirPods çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Tanıtılması beklenen yeni AirPods modelleri arasında spor kullanıma yönelik AirPods X modeli ve nispeten daha uygun fiyatlı AirPods Pro Lite modellerinin olması bekleniyor. Elbette üçüncü nesil AirPods kulaklıklar da beklenen bir diğer model olarak önümüzde duruyor.

Bütün bu kulaklıklar için söylentiler Mart ayını işaret ediyor. Hatta şirketin 16.03.2021 tarihinde bir duyuruyla yeni AirPods modellerini tanıtabileceği ifade ediliyor.

Apple Car ne zaman ve kim tarafından üretilecek?

Apple Car ortaya çıktığı 2016’dan bu yana hem teknoloji dünyasının hem de otomotiv endüstrisinin merakla izlediği konuların başında geliyordu. Ancak aradan geçen zamanla beraber Apple’ın bu proje üzerindeki hedefleri değişti, hatta projede küçültmelere bile gidildi. Bütün bunlara rağmen Apple, kendi imzasını taşıyan fütüristik otomobil projesinden asla vazgeçmedi.

Apple’ın en son Hyundai-Kia ile Apple Car için görüşmeleri sıkı bir şekilde sürdürdüğü biliniyordu. Hatta medyaya yansıyan bazı haberlere göre, bir dönem bu görüşmeler neredeyse durma noktasına gelmiş! Apple’ın burada Foxconn ile yaptığı iş birliğine benzer bir üretim sistemini Apple Car için Hyundai-Kia çatısı altında yapmak istediğini anlayabiliyoruz.

Bu sebeple 2021 yılı içerisinde beklenebilecek tek haber, Apple Car için üretici ortak seçiminin sonuçlanması şeklinde olabilir. Yine de Apple Car için birkaç yıldan daha fazla beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

iOS 15 alacak iPhone modelleri

 • iPhone 12, 12 Pro, 12 Pro Max, 12 Mini
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max
 • iPhone SE 2020
 • iPhone X, XS, XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 8, 8 Plus
 • iPhone 7, 7 Plus

Listede görmüş olduğumuz gibi iPhone SE ve iPhone 6S için iOS 15 sürümün gelmeyeceğini görüyoruz.

iPadOS 15 Alacak iPad Modelleri

 • iPad Pro 12.9 (Nesil 1, 2, 3, 4)
 • iPad Pro 11 (Nesil 1, 2)
 • iPad Pro 10.5
 • iPad Air 4
 • iPad Air 3
 • iPad Mini 5
 • iPad Mini 4
 • iPad Nesil 8
 • iPad Nesil 7
 • iPad Nesil 6

iPad Pro 9.7, iPad Air 2 ve iPad Nesil 5 için yeni bir sürüm gelmeyeceğini görüyoruz.

 


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here