Ana sayfa Haber Apple’ın 2021 ve Sonrasındaki iPhone Planları  

Apple’ın 2021 ve Sonrasındaki iPhone Planları  

Teknoloji dünyasının neredeyse son 15 yılına damgasını vuran ikonik  iPhone serisinde  gelecek  beklentileri… 

0
Yazan: Ferhat Öğüt

Göz kamaştırıcı bir yılın ilk yarısı… Apple’ın muhteşem birinci ve ikinci çeyrek mali tablo duyuruları, küresel ölçekte satışı  gerçekleştirilen milyonlarca iPhone. Elbette bu çarpıcı markanın son yıllarda göze çarpan ilerleyişine dair işaretler sadece finansal tablolarda değil. Çok sayıda farklı konuda da dikkat çekiyor.  

Şirket, sürekli olarak yeni servisler duyuruyor. Örneğin Apple Arcade, Apple TV+ gibi akıllı telefon ve tablet deneyimine renk katacak farklı alternatifler sunuyor. Diğer yandan gözler de yavaş yavaş 2021 modellerine çevrildi. Satışların iPhone serisinin lanse edildiği geçtiğimiz Ekim ayından beri ilk kez gerilemeye başlayacak. Artık tüketici davranışlarının gelecek seriye yöneleceği dönem kapıyı çaldı. Peki Apple’ın mobil ekosistemi açısından 2021’de tüketicileri ne gibi yenilikler bekliyor? 

Yeni iPhone’lar

Eylül 2021’de tanıtılması beklenen 2021’in ‘yıldız’  iPhone’larının piyasaya sürülmesine aylar var.  Ancak söz konusu cihazlar hakkında şimdiden çok sayıda söylenti gündemde. Apple, 2020 iPhone serisinde kullanılan aynı isimlendirme şemasına uyarsa, 2021 iPhone’ları, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 12 Pro Max olarak adlandırılacak. Ayrıca bizleri bir de iPhone 13 mini bekleyecek.  

Gelecek iPhone’lar, Apple Watch’un düşük güçlü LTPO ekran teknolojisini benimseyebilir. LTPO veya düşük sıcaklıktaki polikristalin oksit düşük sıcaklıktaki polisilikona sahip. Apple’ın bu teknolojiyi iPhone 13 veya gelecekteki bir iPhone için kullanıp kullanmayacağı tam olarak belli değil. 

Apple’ın iPhone serisinde OLED kullanımı “daha esnek telefon tasarımı” için öne çıkacak.  

2021, Apple’ın iPhone’da 5G desteği sunduğu ve yeni cihazların 5G ağlarına bağlanmasını sağlayan ikinci yıl olacak. 

 


Göz atmak isteyebilirsiniz; iPhone 13 Pro Modeli 1TB Depolama Alanı İle Gelecek


 

Tasarım açısından bakıldığında söylentiler herhangi bir değişime işaret etmiyor.  

3D Arka Kamera

Kamera artık ‘kilit’ oyuncu… Söylentiler iPhone 13’lerde lazerle çalışan bir 3D arka kamerayı öne sürüyor. (ToF) kamera sistemi ile gelecek olan iPhone 13 kamerası, çevredeki alanın doğru bir 3D görüntüsünü oluşturmak için verilerden yararlanacak. Nasıl mı? Bir odadaki nesneleri lazerle ölçerek. Bu, daha doğru derinlik algısı ve sanal nesnelerin daha iyi yerleştirilmesine olanak verecek. Böylece Apple aynı zamanda daha iyi derinlik yakalayabilen fotoğraflar ile sizi karşılayacak. 

Ön tarafta, çentik boyutunu küçülten yeni bir TrueDepth kamera sistemi olabilir. Odadaki nesneler için derinlik bilgilerini hesaplama odaklı lazer kullanılabilir. 3D arka kamera sistemi söylentileri fotoğrafçılık ve AR merkezindeki iddialar arasında.  

Daha iyi termal yönetim nedeniyle daha küçük, daha hızlı ve daha fazla pil tasarruflu işlemciler gelecek. iPhone 13 Pro modellerinde 6 GB RAM’in, iPhone 13’lerde ise 4GB RAM’in kullanımda olacağına inanılıyor. Peki 2021’in ardından 2022’de nelerle karşılaşabiliriz? Bu konuda çok sayıda tahmin var. Fakat neredeyse tümü gerçek anlamda ‘hayal’ ürünü. Ayrıca yine de derli toplu bazı şeyler de yok değil… 

 Daha sonraki iPhone’lar  

Geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkan Apple iPhone X, aslında yepyeni bir eşikti. Bir anda yükseltilen fiyatı ile kabul görmeyi ustalıkla başardı. Üstelik devamındaki modellerde de fiyat aşağı yukarı benzer kaldı. Zaten basit bir hamleyle aşılan fiyat eşiğinin normal görünmesi adına gelen net hamlelerdi. Peki Apple ilerleyen süreçte sonraki eşiğe nasıl geçiş yapacak?  

Şöyle ki mevcut depolama alanları için son yıllardayız. 2022’de 128 GB depolama alanı ile tanıtılacak iPhone hayal demek istiyorum. Doğrudan 500 GB’den başlayan hafıza alanları ise fiyatın bir anda artışına tanıklık edebiliriz. Apple bunu tercih eder mi yoksa hafıza işini mevcut seviyeden mi başlatır bilinmez. Ama ben başlangıç için 500 GB seçeneğinin risk taşıyabileceğini düşünüyorum.  

Diğer fiyat artışı ne şekilde olur biliyor musunuz? Aslında bu çok daha kalıcı bir hamle olacaktır. Ayrıca ekranın bir miktar daha büyümesi. Bu sayede fiyatlar –yalnızca daha geniş bir ekran paneli kullanıldığı için- daha fazla artacaktır.  

Yeni iPhone’lar için Çift Hat Gerekiyor

Apple adına üçüncü gelir modeli ise bana sorarsanız iPhone mini türünde daha çok akıllı telefon. Üstelik çift hatlı, iyi ekranlı bir akıllı telefon Hindistan ve Çin’de başarı yakalar. Çift hat, bu ülkelerde önemli, çünkü insanlar hattın iyi çekmediği lokasyonda diğer hatta geçme alışkanlığı edinmiş durumdalar. Her neyse, Apple için sonraki teknoloji adımları her şekilde daha çok gelir sağlayacak çıkış kapılarına işaret ediyor.  

Son olarak Çin’den bahsedeceğim… Çin, iyiden iyiye fanusun dışına çıkmış durumda. Burada Xiaomi, Meizu gibi yerel üreticilerin aksine ciddi bir Apple hayranlığı hortlaması söz konusu. Burada herhangi bir tüketici elektroniği ürünü için doyma noktası (artık ihtiyacın hayati olmaktan çıkması) söz konusuysa üreten şirketin finansal göstergeleri negatif hal alıyor. Örneğin Tayland’da bile ‘dolar kurunda dalgalanma’ denen pek bir Wall Street-vari laf dolanmaya başlıyor. Etkiler insanlar iPhone’a hücüm noktasında birleştiğinde ise çok pozitif.  Ve görüldüğü üzere etkiler gerçekten pozitif. Hal böyleyken Apple’ın Çin’I arkasına alarak büyümeye devam etmesi sürpriz değil.  

Gelişmeleri görmek ve duymak ise 2021’de bize kalıyor. İzlemeye, izlenimleri iletmeye devam edeceğim. 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here