Ana sayfa Makale Apple’ın 2020’deki Yeni iPhone ve iPad Planları

Apple’ın 2020’deki Yeni iPhone ve iPad Planları

Teknoloji dünyasının neredeyse son 15 yılına damgasını vuran ikonik iPhone ve iPad serisinde 2020 yılı beklentileri neler? İşte yanıtlar…

0

Göz kamaştırıcı bir yılın ilk ayları… Apple’ın muhteşem birinci çeyrek mali tablo duyurusu, küresel ölçekte satışı gerçekleştirilen milyonlarca iPhone ve eskiye göre daha düşük sayılarda olmakla birlikte hala sektörü domine eden iPad’ler… Elbette bu çarpıcı markanın son yıllarda göze çarpan ilerleyişine dair işaretler sadece finansal tablolarda değil. Çok sayıda farklı konuda da dikkat çekiyor.

Şirket, sürekli olarak yeni servisler duyuruyor, örneğin Apple Arcade, Apple TV+ gibi akıllı telefon ve tablet deneyimine renk katacak farklı alternatifler sunuyor. Diğer yandan gözler de yavaş yavaş 2020 modellerine çevrildi. Satışların iPhone serisinin lanse edildiği geçtiğimiz Eylül ayından beri ilk kez gerilemeye başlayacağı, artık tüketici davranışlarının gelecek seriye yöneleceği dönem kapıyı çaldı. Peki Apple’ın mobil ekosistemi açısından 2020’de tüketicileri ne gibi yenilikler bekliyor?

Eylül 2020’de tanıtılması beklenen 2020 iPhone’larının piyasaya sürülmesine aylar var, ancak söz konusu cihazlar hakkında şimdiden çok sayıda söylenti gündemde. Apple, 2019 iPhone serisinde kullanılan aynı isimlendirme şemasına uyarsa, 2020 iPhone’ları, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro olarak adlandırılacak.

Elbette, yeni cihazlar piyasaya sürülünceye kadar, bu yeni cihazların iPhone 12, 12 Pro ve 12 Pro Max olarak adlandırıldığına dair bir onay yok, ancak şu anda en mantıklı tahmin bu yönde…

Kaç farklı model gelecek, isimleri ne olacak?

2020 iPhone’larda, iPhone X’un 2017’de piyasaya çıkmasından bu yana gördüğümüz ilk tasarım değişikliklerinden bazılarına işaret eden önemli güncellemeler olacak. 5.4, 6.7 ve 6.1 inç şeklinde gelebilecek üç ekran boyutu bekliyoruz. 6.1 inç modelde 3 ve 2 arka kameralı iki versiyon söz konusu olabilir. Yani toplamda 3 farklı ekran boyutu ve 4 farklı model gelebilir.

Söylentiler 6,7 inç iPhone ve 6,1 inçlik modelin üç mercekli kameralara sahip üst düzey OLED cihazlar; 5,4 ve 6,1 inç modellerinde ise çift mercekli kameralara sahip daha uygun fiyata sahip modeller olacağına işaret ediyor. 2020’deki tüm iPhone’ların fiyatı ne olursa olsun OLED ekranlı olması bekleniyor.

Ekranlar, 5G ve tasarım

5,4 inçlik iPhone 12’nin 4,7 inçlik iPhone 8’den bu yana piyasaya çıkan en küçük iPhone olacağı iddia ediliyor. 6,7 inçlik iPhone 12 Pro’nun ise Apple’ın bugüne kadarki en büyük modeli olabileceği konuşuluyor.

Gelecek iPhone’lar, Apple Watch’un düşük güçlü LTPO ekran teknolojisini benimseyebilir. LTPO veya düşük sıcaklıktaki polikristalin oksit, şu anda Apple’ın kullandığı arka panel teknolojisi olan LTPS’den % 15 daha az güç kullanan bir Oxide TFT yapısına ya da düşük sıcaklıktaki polisilikona sahip. Apple’ın bu teknolojiyi iPhone 12 veya gelecekteki bir iPhone için kullanıp kullanmayacağı tam olarak belli değil.

Apple’ın iPhone serisinde OLED kullanımı “daha esnek telefon tasarımı” için öne çıkacak. Apple, Apple iPad ve MacBook’lar için LCD üreten Çinli BOE Display firmasının OLED ekranlarını test ediyor.

2020, Apple’ın iPhone’da 5G desteği sunduğu ve yeni cihazların 4G LTE ağlarından çok daha hızlı olan 5G ağlarına bağlanmasını sağlayan ilk yıl olacak.

Tasarım açısından bakıldığında söylentiler, yeni iPhone’lardan en az birinin, iPhone 4’ün çerçevesine benzeyen metal bir çerçeveyle geleceği noktasında ağırlık kazanıyor. Yoksa bir ‘Back to the Future’ (Geleceğe Dönüş filmi) hamlesi mi geliyor?

Kamera sistemleri

Ön tarafta, çentik boyutunu küçülten yeni bir TrueDepth kamera sistemi olabilir. Odadaki nesneler için derinlik bilgilerini hesaplama odaklı lazer kullanan bir 3D arka kamera sistemi de söylentileri fotoğrafçılık ve AR merkezindeki iddialar arasında.

Apple, iPhone 11 Pro ve Pro Max’in yanı sıra iPhone 11’de kamera odağında ciddi değişikliklere imza attı. 2020’de daha fazlası bekleniyor. Çünkü kamera artık ‘kilit’ oyuncu… Söylentiler iPhone 12’de lazerle çalışan bir 3D arka kamerayı öne sürüyor. (ToF) kamera sistemi ile gelecek olan iPhone 12 kamerası, çevredeki alanın doğru bir 3D görüntüsünü oluşturmak için verilerden yararlanacak, nasıl mı? Bir odadaki nesneleri lazerle ölçerek. Bu, daha doğru derinlik algısı ve sanal nesnelerin daha iyi yerleştirilmesine olanak verecek. Apple aynı zamanda daha iyi derinlik yakalayabilen fotoğraflar ile sizi karşılayacak.

Bu arada Sony, Apple’ın yeni kamera sisteminin tedarikçisi olabilir. Apple’ın Sony ile sensör testleri hakkında görüşmelerde bulunduğu biliniyor.

A14 Çip, RAM ve pil ekseninde donanım

Söylentilere göre TSMC, Apple’ın 2020 iPhone programında kullanacağı 5 nanometre çipleri üretecek. 5 nanometre işlemi, daha iyi termal yönetim nedeniyle daha küçük, daha hızlı ve daha fazla pil tasarruflu demek.

Barclays analisti Blayne Curtis, iPhone 12 Pro modellerinde 6 GB RAM’in, iPhone 12’lerde ise 4GB RAM’in kullanımda olacağına inanıyor.

Apple tedarikçilerinin 2020 iPhone’ları için önceki iPhone’lardakine göre % 50 daha küçük ve ince bir batarya üzerinde çalıştıkları biliniyor. Şarj süresi ile detaylar oldukça az ama şu kesin, iPhone’lar tüm modellerde bir miktar küçülebilir. 

iPad

2020’de ilk 6 ay içerisinde bir adet iPad Pro lansmanı bekliyoruz. 4. nesil iPad Pro şeklinde gelecek olan yeni modelde şunlar öne çıkabilir;

  • Yeni iPad Pro 2020 ilkbaharında gelebilir,
  • Yeni A13X işlemci ile gelecek ve bu da geliştirilmiş pil verimliliği anlamına geliyor,
  • Arkada üç mercekli kamera bekliyoruz,
  • 64 GB depolama katmanı ortadan kalkacak, fiyatların ise aynı kalması bekleniyor.
  • Apple, 2021’de piyasaya sürülmesi için 5G iPad Pro’yu geliştiriyor

2019’da Apple yeni bir iPad mini, iPad Air ve 10.2 inçlik iPad tanıttı. Yeni bir iPad Pro’nun birkaç ay içerisinde tanıtılacağını düşünüyoruz. Apple analisti Ming-Chi Kuo, 2020’nin ilk yarısında yeni bir iPad Pro göreceğimizi iddia etmişti. Yine Bloomberg muhabiri Mark Gurman da Apple’ın, 2020’nin ilk yarısında yeni iPad Pro modellerini piyasaya sürmeyi planladığını yazmıştı.

Sonraki nesil iPad Pro’ların fiyatlarının 2019 modelleri ile aynı olacağı kaydediliyor. Hemen dikkatleri 64 GB modelin 2020’de sunulmayacağı detayını hatırlayalım. Yani yeni iPad Pro, daha yüksek depolama alanını daha düşük fiyata (64 GB fiyatına) sunabilir. Tablet satışlarındaki daralmayı rahatlatacak inovatif bir adıma benziyor.

Donanım ve tasarım tarafında yoğun değişiklikler beklenmiyor. Eğim ve daha küçük çerçeveler söz konusu olabilir.

Gözler Eylül ayında…

Gözler yavaş yavaş 2020 modellerine çevrildi… Satışların iPhone serisinin lanse edildiği geçtiğimiz Eylül ayından beri ilk kez gerilemeye başlayacağı, artık tüketici davranışlarının gelecek seriye yöneleceği dönem kapıyı çaldı. Göz kamaştırıcı modellerin beklendiği 2020 Eylül’ü için geri sayım…

 


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here