Ana sayfa Haber Apple’a Karşı Birleştiler: Büyük Savaş Başlıyor!

Apple’a Karşı Birleştiler: Büyük Savaş Başlıyor!

0
Apple’a karşı birleşme

Dünyanın sayılı en iyi şirketleri Apple’a karşı birleşme kararı aldı. Peki bu birleşmenin detayları nelerden oluşuyor?

Epic Games, Spotify, Deezer gibi birçok uygulama Apple şirketine karşı birleşerek büyük bir güç oluşturdu. “Coalition for App Fairness” olarak adlandırılan bu grup, genellikle devasa uygulama şirketlerinden oluşuyor. bunların başını Spotify ve Epic Games çekiyor diyebiliriz. Özellikle de Spotify, Apple ile mahkemelik bile olmuştu.

Apple’a karşı birleşen uygulamalar baskı yapıyor

Washington DC ve Brüksel gibi merkezlerde yer edinen bu güç, etki alanını her taraftan sürdürmek istiyor. Özellikle de mahkeme yoluyla herkes hakkını almak istiyor. Yüzde 30 uygulama vergisi konulan ve bu nedenle de haksız rekabete yol açtığı söylene Apple için durum biraz kötü.

Apple’a karşı birleşme

Spotify ve Epic Games’in liderlik ettiği bu oluşumda tam 13 uygulama yer alıyor. Bunların hepsi de kendi alanında en büyükler arasında yer alıyor. Apple, tüm uygulamaları zor durumda bırakıp kendi uygulamalarını ön plana çıkarmakla suçlanıyor.

Hem mahkemeler hem de şirketler Apple’a konuyla ilgili uyarıda bulunurken şirket bunu pek umursamıyor. Onlara göre kendi işletim sistemlerinde yer alacak uygulamalardan istedikleri oranda komisyon almakta özgürler. Sizce Apple doğru yolda mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here