Ana sayfa Donanım Apple mail’de spam filtreleme

Apple mail’de spam filtreleme

0

Son yılların en hassas konularından birine değineceğiz; e-mail güvenliğine…
 

Apple Mail ile e-mail gönderip alıyoruz, ancak bazen hiçbir anlam veremediğimiz e-mail”ler posta kutumuzda tıklanmak için can atıyor. Evet spam e-mail”lerden söz ediyoruz. Modern dünyanın teknoloji bazlı aygıtlarındaki en ciddi sorunlardan biri bu spam adlı zararlı ya da istenmeyen elektronik yaratıkların Apple Mail”de filtrelenip bizden uzak kalması için neler yapılabileceğine değineceğiz. Mac platformlarında ya da iPhone, iPad ve iPod touch”larda Mail uygulamasında spam mailleri kullanıcı tercihine bağlı şekilde filtrelemek için özel bir algoritma bulunuyor. Nispeten basit bir işlem ve faydalı. Ancak elbette çoğu Apple kullanıcısı bu algoritmadan habersiz. Yazımızın devamında ise merakınızı giderecek şeyler var.
 
apple
 
Apple Mail”de spam filtresini etkinleştirmek çok kolay. Bunun için şu yolu izlemeniz yeterli: Mail > Preferences > Junk Mail. Buradaki “Enable junk mail filtering” seçeneğini yani önemsiz posta filtelemeyi etkinleştirmeniz gerekiyor. “When junk mail arrives” yani önemsiz posta geldiğinde seçeneği altındaki “Mark as junk mail, but leave it in my Inbox” onay kutusunu seçerek işaretleyin. Böylelikle spam e-mailler gelen kutunuzda olacak, ama spam olarak işaretlenmiş şekilde. Junk mail tercihlerinin ikinci bölümünde, mesaj türlerini otomatik olarak önemsiz posta filtrelemeden muaf tutma seçeneği var. “Sender of messages is in my Contacts”, “Sender of message is in my Previous Recipients,” ya da “Message is addressed using my full name” seçeneklerinden birini işaretlediğinizde de kurallara uygun e-mail”ler spam olarak asla seçilmiyor.

Son olarak “Trust junk mail headers in messages” opsiyonu var. Bunun seçilmesi spam e-mail önleme açısından önemli. Ayrıca bu algoritma, ISS ve e-posta sağlayıcınız tarafından ayarlanmış önemsiz posta başlıklarını görme imkanı sunar. Bir e-mail, spam mail ölçütüne uyuyorsa o zaman mail barının üst kısmında zaten görünecektir. Spam mail olarak ölçütlenmiş bir e-mail açıldıktan sonra -içerikte eğer varsa- görsellerin izlenmesi ilk etapta engellenir. Görüntüleri görebilmek için bar da yer alan “Load Images” butonu tıklanmalı. önemsiz olmadığını anladıysanız “Not Junk” ı tıklayın.

 

Spam kriterinin tespiti

Eğer mail kutunuza düşen bir e-posta “spam” kriterlerini taşıyorsa mesajın üst kısmında bir bar kısmı açılacaktır. Gelen mesajda direkt e-posta”ya eklenmemiş ancak size gönderilen e-posta da link şeklinde bulunan görüntüler otomatik olarak engelli olacaktır. Bu şekilde bu spam e-posta”yı size gönderen kişi sizin mesajı açıp açmadığınızı anlayamayacaktır. Diğer türlü size gönderilen e-mail”de bulunan görüntüler, mesajı açtığınız zaman yüklenmiş olursa bu spam mail”i gönderen kişi mesaj içeriğindeki görüntünün download edildiğini bilecek ve sizin mesajı açtığınıza emin olacaktır.

Spam filtrenizi geliştirmeniz daha iyi spam filtreleme sonucu sağlar. Eğer posta kutunuza düşen tüm spam e-postaları ilk başta seçerseniz, Messages-Mark-As Junk Mail yolunu izleyerek belirlediğiniz mesajları spam olarak işaretleyebilirsiniz; ya da Shift+Command+J kısa yolunu kullanabilirsiniz. Unutmayın önemsiz mail filtresi (spam filtresi) e-mail güvenliğiniz için önemlidir.
 

apple mail
 
Posta kutunuza gelen bir e-mail eğer spam değilse ve emin olmak istiyorsanız e-mail”in içerisindeki spam etiketine tıklayarak “Not Junk” yani spam değil butonuna tıklayın. Bir sure sonra spam e-posta filtreniz, gelen mesajın spam olup olmadığına karar verecektir. Bu yöntem güvenlidir ve konforlu bir kullanım sağlayacaktır, sonrasında tercihlerde “Move it to the Junk Mailbox” seçeneğini işaretleyin ve sonra da “When junk mail arrives”i; bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde eğer spam e-mail gelirse otomatik olarak spam kutunuza taşınıyor. Sonrasında gelen e-mail”leriniz otomatik olarak filtrelenecek ve spam olduğununa karar verilen e-mail”ler spam kutunuza yönlendirilecek.

Daha sonrasında düzenli olarak spam kutunuzu kendiniz kontrol edip gelen mesajların arasında Apple Mail”in bu sınıflandırma işlimini doğru bir şekilde yapıp yapmadığından emin olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here