Ana sayfa Donanım Apple’ın yeni etkinliği hakkında her şey!

Apple’ın yeni etkinliği hakkında her şey!

Beklendiği gibi, odak noktası yeni Arm tabanlı Mac bilgisayarlarıydı

0
Apple üretim stratejisi

Apple, MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini‘nin her biri yeni duyurulan, gelecek vaat eden M1 silikonunun yeni sürümlerini duyurduğu “One More Thing” donanım canlı akışını tamamladı. Apple ilk olarak bu yılın başlarında Intel’den kendi işlemcilerine geçişini detaylandırdı. Etkinlik genel olarak o gerçekliğin şu anda neye benzediğine ve ellerinizi yeni duyurulan M1‘e sahip bir bilgisayara ne zaman sürebileceğinize derinlemesine dalmakla ilgiliydi.

Yayını kaçırdıysanız, işte Apple‘ın kendi yayınladığı bir yayın tekrarı. Sadece başlıkları ve önemli ayrıntıları istiyorsanız,  en büyük duyuruların tümü işte burada!

APPLE, MACLERİ İÇİN YENİ ARM İŞLEMCİSİ APPLE M1’İ TANITIYOR

Apple, M1 adlı 5 nm’lik bir çipe geçiş yapıyor. Apple‘ın şimdiye kadar yapılmış herhangi bir işlemcinin en hızlı CPU çekirdeğini ve kendi sınıfındaki herhangi bir CPU’nun watt başına en iyi performansını içerdiğini söylediği sekiz çekirdekli bir işlemciden oluşuyor.

M1 ayrıca sekiz çekirdekli bir entegre grafik işleme birimine sahip ve Apple, daha az güç talep ederken “en yeni PC dizüstü bilgisayar çipinden” daha iyi performans sağlayabileceğini bir kez daha söylüyor.

YENİ M1 DONANIMLI MACBOOK AIR’İN FİYATI 999 $

Apple, yeni çipini kullanan ilk macOS aygıtlarından biri olan yeni 999 dolarlık MacBook Air’i M1 ile piyasaya sürdü. Elbette bu Amerika’da duyurulan fiyat, Türkiye fiyatları henüz belli değil. Genel tasarım önceki modelle aynı görünüyor, ancak şirket M1’in daha iyi pil performansı (18 saate kadar video oynatma) ve Adobe Lightroom gibi yoğun uygulamaların yanı sıra entegre olan oyunlarla grafik işleme gücü olarak daha iyi performans sağladığını söylüyor. Apple ayrıca, M1’in flash denetleyicisinin okuma / yazma için depolamaya eskisinden daha hızlı erişim sağladığını söylüyor.

MacBook Air bugün ön sipariş için hazır ve önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek.

M1, MAC MINI’YE GELİYOR

Yeni M1 işlemci Mac mini masaüstüne de adım atıyor. Apple’ın yeni silikon geliştirici kitinin bu Mac mini kasasında olduğu düşünüldüğünde, bu mantıklı. Apple, M1 donanımlı Mac mini‘nin, dört çekirdekli bir CPU barındıran önceki jenerasyonlarından üç katı performansa sahip olduğunu söylüyor.

Mac mini‘nin arka I/O paneli USB 4 ve Thunderbolt’u destekiyor ve 6K çözünürlükte Pro Display XDR’a bağlanabiliyor. Ürün fiyatı Amerika’da 699 dolardan başlayacak ve 16 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar dahili depolama barındıracak.

MacBook Air gibi, mini de şimdi sipariş edilebilir ve önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek.

13 İNÇ MACBOOK PRO DA M1’LE ÇALIŞIYOR

Apple’ın 13 inç MacBook Pro, M1 çipiyle çalışacak bir sonraki macOS aygıtı. Apple‘a göre 20 saate kadar video oynatma ile herhangi bir Mac‘in en uzun pil ömrüne sahip. M1’in kamera İSS’si, bugün duyurulan MacBook Air‘de olduğu gibi görüntülü görüşmeler sırasında görüntüyü geliştirecek. Apple, Thunderbolt USB 4 bağlantı noktalarının Pro Display XDR ile 6K çözünürlüğü desteklediğini söylüyor. Fiyatı 1.299 $ ‘dan başlıyor ve şimdi ön sipariş verilebiliyor.

MACOS 11 BIG SUR “M1’İ MAKSİMUMA ÇIKARACAK” VE 12 KASIM’DA BAŞLAYACAK

Yeni macOS Big Sur işletim sistemi güncellemesi, M1 çipinden yararlanmak için yapıldı, bu da yazılımın yayınlanmasının neden biraz zaman aldığını açıklayabilir. Apple, MacBook Pro‘ya benzeyen bir dizüstü bilgisayarın açıldığında ne kadar hızlı açılabileceğini ve uygulamaların ne kadar hızlı yüklenebileceğini gösterdi.

Yeni işletim sistemi güncellemesi 12 Kasım Perşembe günü başlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here