Ana sayfa Haber Apple M1 çipi için Samsung ile anlaşmak üzere

Apple M1 çipi için Samsung ile anlaşmak üzere

Apple, bu hafta tescilli Apple M1 ARM işlemcisini Mac cihazlarına getirecek geçiş sürecinin başladığını duyurdu. Haberler Intel için kötü bir haber, ancak Samsung'a da yardımcı olabilir.

0

Apple, M1 çipi için TSMC’nin siparişlere yetişememesi üzerine Samsung ile anlaşmak üzere… Birkaç gün önce Apple, şirketin birkaç cihazı piyasaya sürdüğü “One More Thing” i düzenledi. Apple, kutudan çıkar çıkmaz yeni macOS Big Sur ile birlikte gelen yeni M1 çipini kullanan Apple Mac mini, MacBook Air ve MacBook Pro’yu piyasaya sürdü. Güney Kore’den gelen raporlar, TSMC’nin yoğun üretim programı nedeniyle Apple’ın M1 çipi üretimi için Samsung’un bir seçenek olabileceğini iddia ediyor. Böyle bir durumda Apple, Samsung’u beş yıl sonra ilk kez kullanacak.

APPLE M1 ÇİPİ İÇİN SAMSUNG İLE GÖRÜŞÜYOR

Güney Kore medyası Business Korea, Apple’ın başlangıçta tüm M1 işlemcileri TSMC’ye teslim ettiğini bildirdi. Ancak analistler, TSMC’nin şu anda Apple’ın tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığına dikkat çekti. Hepimiz Samsung ve TSMC’nin dünyada 5nm çip üretebilen tek üretici olduğunu biliyoruz.

IPHONE 12 KULLANICILARI BÜYÜK SORUNLAR YAŞAMAYA BAŞLADI

APPLE, SAMSUNG DÖKÜMHANESİNE AKTARACAK

NH Investment & Securities’den bir araştırmacı, Apple’ın M1 çip siparişlerinin TSMC’nin 5 nm işlem kapasitesinin yaklaşık% 25’ini oluşturduğuna dikkat çekti. Ancak TSMC, 5nm kapasitesinin çoğunu Apple’ın dökümhanesine (iPhone 12’nin A14 yongaları) taşıdı. Apple’ın, TSMC’nin işleme için Samsung’un dökümhanesine yetişemediği siparişleri aktaracağına dair beklentiler var.

Apple, 2015 yılından bu yana yonga siparişlerini Samsung dökümhanesine emanet etmeyi bıraktı ve tamamen TSMC’ye bağlı. Bazı analistler, TSMC’nin paketleme teknolojisinin Samsung’dan daha iyi olduğunu söyledi. Apple, çipi akıllı telefon rakibine emanet etmekten de rahatsız.

APPLE M1 ÇİP İLE SUNULACAK ÇOK ŞEY VAR

Apple’a göre bu yonga, Apple’ın Mac için tasarladığı ilk yongadır. Bu çip, düşük güç tüketimine ve küçük boyuta sahiptir. Apple, M1’in watt başına performansının “büyük bir sıçrama” yaptığını söyledi.

M1 çipi, 4 yüksek performanslı tek iş parçacıklı çekirdek ve 4 yüksek performanslı çekirdeğe sahip sekiz çekirdekli bir CPU ile birlikte gelir. Bu yonga ayrıca 8 çekirdekli bir GPU kullanıyor. Ayrıca Apple M1, 16 çekirdekli bir sinir motoruyla birlikte gelir. Apple’a göre M1, 16 milyar transistör ile sektör lideri 5nm teknolojisini kullanan ilk PC çipidir.

Ayrıca bu yonga, GPU ve NPU’yu entegre eden birleşik bir bellek mimarisine sahiptir. Apple, bu çipin “dünyanın en hızlı CPU çekirdeği” ile geldiğine inanıyor.

Bu çipin Mac’ler için kullanılması, Intel tabanlı MacBook’lardan geçişi işaret ediyor. Bu geçiş, önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleşecek. Bundan sonra Intel çipli yeni MacBook’larımız olmayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here