Ana sayfa Haber Apple Avrupa Birliği Cezası Kaldırıldı

Apple Avrupa Birliği Cezası Kaldırıldı

0
Apple Avrupa Birliği cezası
SHANGHAI, CHINA - JUNE 19, 2014: The Apple store at the IFC Mall in Lujiazui Financial District.

Küresel çapta güçlü bir etkiye sahip olan Apple Avrupa Birliği cezası alması ile meşhur. Neredeyse her seferinde ceza alan şirket bu defa ceza almaktan son anda kurtuldu. İşte merak edilen bütün detaylar.

Avrupa Birliği ülkeleri genellikle ABD’li teknoloji şirketlerine yoğun baskılar yapıyor. Özellikle de bu tür firmaların tekel olmaya çalışması en büyük ceza nedenleri arasında yer alıyor. Neredeyse bütün ABD şirketleri dünya çapında tek en iyiler arasına girmeye çalışıyor.

Apple Avrupa Birliği cezası

Yine Apple şirketine açılan bir dava bu sefer kaldırılması yönünde kararlaştırıldı. Firma İrlanda’da devlet desteği ile seçici biçimde ekonomik fayda sağladı. Bu durum normal şartlarda bir suçtur.

Apple ve İrlanda tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Lüksemburg Yüksek Mahkemesi, Apple ile ilgili kararı kaldırdı. Hatalı olduğu ifade edilen Avrupa Birliği komisyon kararı ise böylece iptal edilmiş oldu.

Apple normal şartlarda Avrupa birliği içerisinde görülen davalarda her zaman ceza ödemek zorunda kalıyor. Ancak ilk defa şirket böyle bir ceza ödemekten kurtuldu. Sizce Apple firması gerçekten de ceza alacak işler yapıyor mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here