Ana sayfa Haber Apple, 2019 Finansal Raporlarından Memnun Kaldı!

Apple, 2019 Finansal Raporlarından Memnun Kaldı!

0

Apple, 2019 yılının 4. çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Şirket, geçtiğimiz Temmuz – Ağustos – Eylül aylarında elde ettiği toplam geliri önceki yıla göre 62.9 milyar dolardan, 64 milyar dolara çıkardı. Buda yüzde 2’lik bir büyüme anlamına geliyor.

Firmanın 12 aylık toplam gelirleri ise 265 milyar dolardan 260 milyar dolara düşmüş durumda. Yine 12 aylık net kara bakıldığında ise yüzde 7.2 oranında bir kayıp görülüyor. Bu da 59.5 milyar dolardan 55.2 milyar dolara kadar gerçekleşen bir gerilemeye tekabül ediyor.

Şirketin iPhone’lardan elde ettiği satış gelirlerinde de bir azalma söz konusu. Gelirler 165 milyar dolardan 142 milyara dolara gerilemiş durumda. Mac satış gelirlerinde ise her hangi bir değişiklik yaşanmadı ve 25 milyar dolarlık seviye korundu.

iPad gelirlerinde 18 milyar dolardan 21 milyar dolara kadar bir artış gözlemlenirken, Apple Watch vb aksesuarların yer aldığı kategoride 7 milyar dolarlık bir büyüme kaydedildi.

Şirketin servislerden elde ettiği gelirlerde de son bir yıl içinde 39.7 milyar dolardan 46.3 milyar dolara kadar bir yükseliş görüldü.

Tim Cook genel tablo ile alakalı olarak memnuniyetini dile getirirken, açıklanan finansal sonuçlarla beraber ABD borsalarında yer alan Apple hisselerinde yüzde 2’den fazla bir artış görüldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here