Ana sayfa Haber Android kullananlar dikkat!

Android kullananlar dikkat!

ThreatFabric adında bir siber güvenlik araştırmacıları, Android işletim sistemli telefonlarda Twitter, Instagram ve Snapchat de dahil olmak üzere 226 uygulamadan şifreleri çalabilen 'Alien' adlı yeni bir kötü amaçlı yazılım keşfettiler.

0

Samsung’tan Google’a, Android akıllı telefonlar dünya çapında en popüler elde taşınan cihazlardan bazılarıdır. Ancak bir Android akıllı telefon kullanıyorsanız, bu yeni rapor sizin için alarm zilleri çaldırabilir. ThreatFabric’teki araştırmacılar, 226 uygulamadan şifreleri çalabilen Alien adlı yeni bir kötü amaçlı yazılım keşfettiler.

Araştırmacılara göre, Alien yeni bir kod parçası değil, daha önceki bir kötü amaçlı yazılım olan Cerberus’un daha gelişmiş bir sürümü.

NASIL BİR TEHLİKE BEKLİYOR?

Alien bir akıllı telefona bulaşırsa, sahte girişler göstermek, şifreleri toplamak ve bilgisayar korsanlarının cihaza erişmesine izin vermek gibi bir dizi tehlikeli eylem gerçekleştirebilir.

Araştırmacılar, analizleri sırasında Twitter, Instagram ve Snapchat dahil olmak üzere 226 Android uygulamasının ve çeşitli bankacılık uygulamalarının hedeflendiğini belirlediler.

Ne yazık ki, kötü amaçlı yazılımın akıllı telefonlara nasıl bulaştığı ilk etapta belirsizliğini koruyor.

“ÇOK GENİŞ KAPSAMLI ETKİLERİ OLABİLİR”

Bununla birlikte, ESET Siber Güvenlik Uzmanı Jake Moore, tüketicileri Android akıllı telefonlarına hangi uygulamaları yükledikleri konusunda dikkatli olmaya çağırıyor:

Bu kötü amaçlı yazılım son derece tehlikeli olma potansiyeline sahip. Kullanıcılar ve cihazları üzerinde çok büyük, geniş kapsamlı etkilere neden olabilir. Kimlik doğrulama uygulamalarından 2FA kodlarının çalınması da dahil olmak üzere etkileyici özellik listesi, görme eğiliminde olduğumuz Android kötü amaçlı yazılımlarından çok daha büyük.

“RESMİ UYGULAMA MAĞAZALARINDAN İNDİRİN”

Konu yeni uygulamaları indirmeye geldiğinde kullanıcıların bilinmeyen, resmi olmayan uygulama mağazalarından uzak durması çok önemli. Web sayfalarından tıklamak kullanıcı için uygun görünebilir, ancak bu bağlantılar onları Google’ın sunduğu inceleme ve standart korumadan yoksun yerlere götürebilir.

Android kötü amaçlı yazılımları, siber suçlular için oldukça kârlı olmaya devam ediyor, ancak kullanıcılar Google Play Store’un güvenliğinden ayrılırken oluşabilecek zararı fark ettiklerinde döngü kırılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here