Ana sayfa Blog Android Cihaz Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Android Cihaz Sıfırlama Nasıl Yapılır?

0
telefon sıfırlama işlemi nasıl yapılır

Kimi zaman zorunluluktan kimi zaman da genel bir temizlik ihtiyacı ile akıllı cihazlarımızı sıfırlamak durumunda kalıyoruz. Peki, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon veya tablet gibi cihazlar nasıl sıfırlanır?

Farklı nedenlerden dolayı sıfırlanması gereken mobil cihazlar, kullanıcıların gözünü korkutsa da aslında basit adımlarla ile bu işlem tamamlanabilir. Sıfırlama işlemini yapacağınız cihazın menüsünden bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Örneğin Android 8.0 Oreo yüklü akıllı telefonu nasıl sıfırlayabiliriz? Adımları takip ederek Andorid cihazın nasıl sıfırlanabileceğini öğrenebilirsiniz…  Bahsedeceğimiz metot, farklı Android sürümlerinde veya cihazlarında da benzer şekilde gerçekleştirilebilir.

telefon sıfırlama işlemi nasıl yapılır

Adım Adım Sıfırlama İşlemi

İlk olarak telefonunuzun ayarlar menüsüne girin. Ayarlar menüsünde telefonun ayarlarına ulaşabileceğiniz bir ikon yer alıyor. Bu kısma Android işletim sistemlerinde üst tarafta bulunan Bildirim bölümündeki Çark simgesine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

  • Ayarlara tıkladıktan sonra Genel Yönetim ya da Sistem menüsü altında Sıfırlama (bazılarına Sıfırlama) seçeneklerine girin.
  • Burada karşınıza 3 ayrı seçenek çıkacak: Fabrika Ayarlarına Dön, Ağ Ayarlarını Sıfırla ve Fabrika Ayarlarını Sıfırla. Peki, bunlar ne demek oluyor? Fabrika ayarlarına dön sekmesi, bazen cihazlarda Tam Ayarları Sıfırla olarak da yer alabiliyor. Bu komut, telefonun ayarlarını ilk açıldığı andaki haline getirir. Ağ Ayarlarını Sıfırla, adından da anlaşılacağı gibi cihazın ağ ayarlarının sıfırlanmasını sağlar. Fabrika Ayarlarını Sıfırla ise telefonun tüm ayarlarını sıfırlar ve bulunan dökümanları siler. Bu komutu onayladığınız taktirde geri dönülmez bir şekilde telefon ya da tabletinizi sıfırlamış olursunuz. Bu işlemin herhangi bir şekilde geri dönüşü yoktur…

Sıfırlama işleminden önce eğer telefonunuzda parmak izi ya da şifre varsa, ilk olarak bunları girmeniz gerekecektir. Daha sonra sıfırlama işlemini yapabilirsiniz. Bahsedilen komutları cihazınızda bulamamanız halinde, menüde yapacağınız küçük bir arama ile tek tek tüm basamakları gerçekleştirebilir, Android cihazınızı sıfırlayabilirsiniz…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here